Ford przedstawia ekologicznego Focusa ECOnetic

Ford przedstawia ekologicznego Focusa ECOnetic07.04.2011
Ford ogłosił wczoraj, że nowy model Focus ECOnetic zadebiutuje w przyszłym tygodniu podczas Amsterdam Motor Show. Ford Focus ECOnetic wejdzie do sprzedaży na początku przyszłego roku i ma być oszczędniejszy pod względem zużycia paliwa, ...

..niż jakikolwiek pojazd kompaktowy jeżdżący obecnie po europejskich drogach, włączając w to samochody z napędem diesla, benzynowym i hybrydowym.

Ford przedstawia ekologicznego Focusa ECOnetic 1 Focus ECOnetic ma zużywać mniej niż 3,5 litra oleju napędowego na 100 km i emitować przy tym mniej niż 95 g CO2 na kilometr. Nowy model będzie dostępny zarówno w wersji pięciodrzwiowej, jaki i jako kombi.

Napęd ECOnetica stanowi 1,6-litrowy diesel Ford Duratorq TDCi o mocy 105 KM, który zoptymalizowano pod kątem zużycia paliwa, montując nowy układ wytrysku paliwa i sprężarkę oraz stosując zabiegi zmniejszające tarcie i technologie obniżające emisję dwutlenku węgla. Focusa ECOnetic wyposażono także w:

  • System Ford Auto-Start-Stop – automatycznie wyłącza silnik, gdy pojazd się nie porusza, na przykład stojąc na światłach, i uruchamia go ponowie, gdy kierowca chce ruszyć, redukując w ten sposób zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 10% w miejskim trybie jazdy. Smart Regenerative Charging – system ładowania akumulatora z wykorzystaniem energii odzyskiwanej podczas hamowania. Zamienia energię kinetyczną w elektryczną nie zużywając przy tym dodatkowego paliwa. Energia elektryczna jest następnie gromadzona w baterii i może zostać wykorzystana później przez układy elektryczne pojazdu.
  • Ford przedstawia ekologicznego Focusa ECOnetic 2

  • Ford Eco Mode – to system informacyjny dla kierowcy, który pomaga mu zmienić zwyczaje związane z prowadzeniem samochodu i wyrobić sobie ekonomiczny i ekologiczny styl jazdy. Program monitoruje zachowanie kierowcy i przekazuje mu informację zwrotną o tym, jak bardzo ekologiczny jest (lub nie) jego styl jazdy oraz przekazuje wskazówki, jak zaoszczędzić jeszcze więcej paliwa.
  • Wskaźnik zmiany przełożenia – może być świetną pomocą dla kierowców, dla których priorytetem jest ekonomiczność jazdy. Światełko wskaźnika umieszczone desce rozdzielczej alarmuje kierowcę, kiedy istnieje możliwość zmniejszenia zużycia paliwa poprzez zmianę biegu na wyższy.

Nowy Ford Focus ECOnetic jest przeznaczony do sprzedaży na rynku europejskim i będzie produkowany w niemieckiej fabryce w Saarlouis. W salonach sprzedaży pojawi się na początku 2012 roku.

Źródło: Ford, opracowanie: BM