Średnia ocena modelu na podstawie opinii »
użytkowników publikowanych w dziale »
opinie kierowców - oceń swoje auto »
ffffe
4.40

Mazda 2

Mazda 2

Mazda 2 to mały, miejski samochód osobowy segmentu B produkowany od 2003 roku, wywodzący się bezpośrednio z modelu Mazda Demio i będący w momencie debiutu jej drugą generacją.

Pierwsza odsłona Mazdy Demio produkowana w latach 1996-2002 była eksportowana poza rodzimy rynek pod nazwą Mazda 121. Od drugiej generacji nazwą eksportową modelu Demio została wybrana nazwa -Mazda 2-, podczas gdy na rynku japońskim model funkcjonował jako Mazda Demio aż do 2019 roku.

I generacja Typ DY (2003-2007)

W pierwszej odsłonie z wyglądu zewnętrznego był nadal bardzo podobny do poprzedniczki i był bardziej małym minivanem w stylu europejskiego Forda Fusion (JU) niż klasycznym hatchbackiem. Miał dość wysoką kabinę, reflektory o migdałowatym kształcie i dach o linii lekko opadającej ku tyłowi. Ten pięciodrzwiowy pojazd oparto na płycie podłogowej B3 konstrukcji Forda, wykorzystywanej m.in. w Fordach Fiesta oraz właśnie w Fordzie Fusion.

Gama silników wykorzystywana w pierwszej generacji Mazdy 2 dostępnej w Europie to znane z mniejszych Fordów silniki benzynowe Zetec/Duratec o pojemnościach od 1,25 do 1,6 litra oraz wysokoprężna jednostka MZ-CDTi o pojemności 1,4 litra i mocy 68 KM (czyli fordowski DuraTorq TDCi).

Wiosną 2005 roku model przeszedł pierwszą modernizację: zmniejszono światła przeciwmgielne, światłom tylnym dodano przezroczyste przeszklenia, dodano nowe kolory i materiały wykończeniowe oraz zmodernizowano reflektory.

II generacja Typ DE (2007-2014)

Od 2007 roku na rynku dostępna była druga generacja Mazdy 2 (Typ DE), która wykorzystywała nową płytę podłogową (ponownie współdzieloną z Fordem Fiesta). Pojazd został skrócony o kilka centymetrów, był lżejszy o ok. 100 kg, co przełożyło się na niższe zużycie paliwa i bardziej niż pierwsza generacja przypominał zwykły mały samochód osobowy typu hatchback niż pudełkowatego minivana.

Na początku sprzedaży Mazda oferowała tylko wersję pięciodrzwiową. Wersja trzydrzwiowa o nazwie Mazda 2 Sport pojawiła się na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2008 roku. Mazda 2 drugiej generacji zdobyła też w 2008 roku tytuł Światowego Samochodu Roku.

III generacja Typ DJ (2014-)

Trzecia generacja Mazdy 2 (Typ DJ) została zaprezentowana na Salonie Samochodowym w Paryżu jesienią 2014 roku i otrzymała całkowicie nowe silniki oparte na autorskiej technologii Mazdy SkyActiv.

W 2020 roku Mazda 2 otrzymała pierwszy facelifting - zmodyfikowano m.in. konstrukcję reflektorów LED, które stały się od tego momentu standardowym wyposażeniem, zmiany objęły również gamę silników, która zyskała systemy mild hybrid. Kolejny lifting został zaprezentowany pod koniec stycznia 2023 roku. Zmiany ponownie objęły przednią i tylną część pojazdu. Model w tej wersji nadal jest produkowany i dostępny jest poza rynkiem europejskim.

IV generacja XP21 (2022-)

W grudniu 2021 roku Mazda zaprezentowała nową generację swojego małego samochodu, która budowana jest wyłącznie na rynek europejski metodą badge engineering. Toyota Yaris w przebraniu Mazdy 2 do sprzedaży trafiła wiosną 2022 roku i powstaje w fabryce w Valenciennes we Francji. Mazda 2 XP21 w przeciwieństwie do Toyoty jest oferowana tylko z hybrydowym układem napędowym o mocy 85 kW (116 KM).

Ceny nowych modeli

Mazda 2 - Fotogalerie

Ostatnie 17 wiadomości związane z Mazda 2:

Mazda2 Hybrid z rocznika modelowego 2024

Mazda2 Hybrid z rocznika modelowego 2024 Zmodernizowany model otrzymuje charakterystyczny dla pozostałych samochodów Mazdy projekt przedniej części nadwozia oraz zmodyfikowany tył, do gamy dołącza nowy kolor...

czytaj dalej

Niecodzienny projekt auta w Mazda Grupa Wróbel

Niecodzienny projekt auta w Mazda Grupa Wróbel W opolskim salonie dealerskim Mazda Grupa Wróbel przez ostatnie miesiące trwał niezwykły projekt metamorfozy Mazdy 2 w rajdowe auto....

czytaj dalej

Mazda2 Hybrid z ceną od 79 900 zł

Mazda2 Hybrid z ceną od 79 900 zł Mazda Motor Poland ogłasza dane techniczne, wyposażenie i ceny Mazdy 2 Hybrid. Pierwsze egzemplarze Mazdy 2 Hybrid trafią do klientów w Polsce na początku...

czytaj dalej

Nowa Mazda2 Hybrid

Nowa Mazda2 Hybrid Mazda wprowadza na europejski rynek swój pierwszy model z w pełni hybrydowym układem napędowym, który nie wymaga ładowania z...

czytaj dalej

Mazda2 błyszczy w kategorii realnego zużycia paliwa

Mazda2 błyszczy w kategorii realnego zużycia paliwa Najmniejszy w gamie model z silnikiem benzynowym osiąga doskonały wynik, ustępując tylko samochodom elektrycznym i hybrydom...

czytaj dalej

Mazda 2 po zmianach modelowych na rok 2022

Mazda 2 po zmianach modelowych na rok 2022 Mazda2 na rok modelowy 2022 wnosi na rynek samochodów kompaktowych bezprecedensowy poziom jakości, wyrafinowania i przyjemności z...

czytaj dalej

Pozostałe artykuły ...

Mazda - archiwum artykułów