Światowa premiera koncepcyjnej Mazdy Minagi

Światowa premiera koncepcyjnej Mazdy Minagi01.03.2011
W modelu koncepcyjnym Mazda MINAGI połączono nowe technologie SKYACTIV Mazdy i nowy język projektowy KODO, zapowiadając samochody Mazda następnych generacji. Koncepcyjny MINAGI, który ma premierę światową na Salonie Genewskim 2011, ...

...demonstruje nowe technologie SKYACTIV i nowy język projektowy KODO. W tym modelu po raz pierwszy Mazda w pełni wprowadziła technologie SKYACTIV w całym zakresie, łącznie z układem przeniesienia napędu, podwoziem, a nawet w nadwoziu. Jako drugi samochód studyjny powstały wg założeń KODO – Dusza Ruchu, MINAGI stawia wyzwanie ustalonym zasadom swym emocjonalnym designem i doskonałymi osiągami.

Podczas gdy SHINARI jest pojazdem czysto koncepcyjnym pokazującym pełnię możliwości designu KODO, MINAGI daje pogląd na następną generację samochodów produkcyjnych. Jako drugi pojazd zgodny z zasadami designu KODO, MINAGI jest tak zaprojektowany, by w nadwoziu pulsowała energia i chęć do swobodnego, zwinnego przemieszczania się. Wyprostowana, zwarta sylwetka MINAGI to wizja w stylu KODO inna niż SHINARI, ale łączy je ta sama mocna postawa.

Światowa premiera koncepcyjnej Mazdy Minagi 1 Chciałem przekazać coś innego niż w Mazdzie SHINARI. Uznałem, że kompaktowy crossover-SUV jest idealnym pojazdem do wyrażania zwinności i celowych ruchów, gibkości czterech kończyn poruszających się we wspólnym rytmie przy wyprostowanej pozycji. –Masashi Nakayama, główny projektant MINAGI

Mazda MINAGI jest stylowym odwzorowaniem nagromadzonej energii. W języku japońskim ta nazwa opisuje przedmiot tętniący energią i doskonale oddaje prędkość, zwinność i pełen werwy charakter samochodu. W MINAGI, projektanci Mazdy rozważali różne pozycje polującego geparda. Projektanci Mazdy chcieli uchwycić ten moment, gdy zwierzę napręża mięśnie, gotowe do pościgu i ataku na swą ofiarę. Co więcej, taki cios może zadać w każdym kierunku: to cecha zbieżna z funkcjami zwinnego SUVa szybko przebijającego się przez rozległą miejską dżunglę.

Główne cechy Mazdy MINAGI – miejski kompaktowy crossover SUV łączący emocjonalny design z osiągami
Mazda MINAGI to pierwszy pojazd koncepcyjny w pełni łączący technologie Mazdy SKYACTIV i design „KODO – Dusza Ruchu”, reprezentujący następną generację produktów. Unikalny kompaktowy crossover-SUV Mazdy dla miejskich odkrywców, łączący emocjonujący design z przyjemnością z jazdy oraz doskonałymi właściwościami środowiskowymi i bezpieczeństwem zapewnianym przez technologie SKYACTIV. Elementy stylu KODO wprowadzone do tego modelu wyrażają żywą energię i swobodę przemieszczania się w dowolnym kierunku.

Design zewnętrzny – zasady KODO wprowadzone w nadwoziu kompaktowego crossovera
Proporcje
Pozycja pojazdu odzwierciedla wizerunek geparda stojącego z ciężarem ciała przeniesionym na tylne łapy, gotowego do skoku na jego ofiarę. Bagażnik typowego SUV-a często przypomina plecak założony na samochód, podczas gdy MINAGI ma jednolitą, mocną sylwetkę, w której płynnie zmieszczono przestronne wnętrze wewnątrz zgrabnych linii nadwozia. Cofnięcie słupka A podkreśla ulokowanie przedziału pasażerskiego w tylnej części, w odróżnieniu od minivanów, w których przedni słupek tworzy sylwetkę zbliżoną do jednobryłowej, i uwydatnia pozycję kierowcy, priorytetową w projekcie MINAGI. Pozycja kabiny względem dolnej części nadwozia jest bardziej cofnięta niż zwyczajowo w SUVach. To podkreśla ruch wyrażony w kształcie MINAGI.

Światowa premiera koncepcyjnej Mazdy Minagi 2 Widok z przodu
Chromowane „skrzydło” na przednim pasie, takie same jak w SHINARI, pozwalają natychmiast rozpoznać MINAGI jako samochód marki Mazda i wywiera silne wrażenie. Pochylono atrapę wlotu powietrza nieco do dołu, a przylegające do nich obudowy reflektorów do góry, zwiększając wyrazistość designu. Dodano więcej dynamicznych linii do mocno zarysowanych przednich błotników – charakterystycznych dla samochodów Mazda – zgodnie z zasadami designu KODO polegającymi na przekazaniu momentu nagromadzenia, a następnie uwolnienia zebranej energii. Te elementy łączą się z dynamiczną formą tylnych błotników, podkreślając koła, które tworzą „łapy drapieżnika”.

Boczny widok
Rzeźbione linie wzdłuż boków MINAGI podkreślają wrażenie mocy, nawiązujące do prężnej siły geparda. Te linie rozciągają się i łączą z tylnymi zderzakami naśladując mocne mięśnie łączące barki i biodra geparda z jego kończynami. Końcowy efekt to zgrabna i piękna linia prowadząca wzrok od przodu do tyłu. Charakterystyczna linia u dołu bocznych powierzchni MINAGI symbolizuje istotę KODO, moc zgromadzoną, a następnie szybko uwalnianą.

Widok z tyłu
Tylne błotniki śmiało wystają na zewnątrz, tworząc szeroką, stabilną podstawę stosowną dla SUVa. Kontrast pomiędzy tylnymi zderzakami i napiętymi liniami tyłu samochodu przypomina mocną i atrakcyjną linię bioder dobrze zbudowanego atlety.

Projekt przednich świateł
Tak jak w SHINARI, charakterystyczne chromowane skrzydło wznosi się od spodu przedniej atrapy i nagle ginie w obudowie przednich reflektorów. Projekt trójwymiarowych reflektorów przednich i tylnych lamp zespolonych zwiększa efekt głębokości. Linia „skrzydeł” wraz z kształtem przednich świateł oddają wrażenie intensywnego wpatrywania się dzikiego zwierzęcia. Projekt wnętrza – wysoka jakość każdego detalu zwiększa oczekiwania przyjemności z jazdy.

Światowa premiera koncepcyjnej Mazdy Minagi 3 Cele
Projektanci Mazdy postanowili stworzyć kokpit zorientowany na kierowcę oraz kabinę o niepodważalnym wrażeniu mocy i solidności. We wnętrzu zastosowano materiały o wysokiej jakości, doskonale spasowane i z ręcznym, kunsztownym wykończeniem. Te cechy zwiększają oczekiwania przyjemności z jazdy tworząc pasażerom wytworne otoczenie o wysokiej jakości. Podstawowy czarny kolor wnętrza jest podkreślony przez czerwony na siedziskach tylnych siedzeń i na spodzie podłokietników drzwi.

Cechy unikalne dla Minagi
Cztery pionowe chromowane wsporniki wydają się podtrzymywać tablicę rozdzielczą, tworząc wrażenie siły, której nie straszna grawitacja, zwiększając wrażenie pewnej ochrony, na jaką mogą liczyć pasażerowie MINAGI. Projekt zestawu przyrządów i otaczających go przełączników podkreśla komfortową, sportową naturę kokpitu zorientowanego na kierowcę i jednocześnie sportowy charakter Mazdy.

,/b>Kunsztowne wykonanie
Skórzane siedzenia i obicia drzwi wykonane z najlepszej dostępnej skóry. Najlepsi rzemieślnicy starannie zaszywali fałdy tapicerki, zwiększające wrażenie wysokiej jakości wykonania wnętrza. „Przydymione” wykończenie ciemnych pionowych paneli metalowych położonych wzdłuż centralnej konsoli podkreśla wysoką jakość elementów wykończeniowych wnętrza. Metalowe elementy wyposażenia wnętrza, łącznie z klamkami drzwi, są wyfrezowane z bloku aluminium, po czym ich powierzchnię wypolerowano tworząc gładką powierzchnię, poprawiającą wrażenie jakości.

Źródło: Mazda