Na gorące lato tylko energooszczędna klimatyzacja

Na gorące lato tylko energooszczędna klimatyzacja30.05.2007
Koncern Mitsubishi Motors Corporation zdobył "Nagrodę w Dziedzinie Ochrony Klimatu za rok 2007" ufundowaną przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska Naturalnego (EPA) w uznaniu za wkład w ochronę globalnego klimatu ...

Koncern Mitsubishi Motors Corporation zdobył "Nagrodę w Dziedzinie Ochrony Klimatu za rok 2007" ufundowaną przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska Naturalnego (EPA) w uznaniu za wkład w ochronę globalnego klimatu w postaci opracowania, we współpracy z Mitsubishi Heavy Industries, "Energooszczędnego systemu klimatyzacji samochodowej".

Uzasadniając nominację "Energooszczędnego systemu klimatyzacji samochodowej" do swojej nagrody, EPA zwróciła uwagę na znaczne zmniejszenie zużycia energii w efekcie zastosowania tego systemu klimatyzacji i układu jej sterowania. W trakcie realizacji wyróżnionego projektu Mitsubishi Heavy Industries skonstruował nowy kompresor oraz inne elementy układu oraz podjął się jego testowania. Z kolei Mitsubishi Motors Corporation zajął się instalacją systemu w modelu Outlander oraz zwiększył skuteczność jego działania dokonując odpowiednich przeróbek w konstrukcji karoserii i układzie sterowania systemem. MMC odpowiadał także za przeprowadzenie końcowych, drogowych prób funkcjonalności nowego systemu klimatyzacji.

Powstały w wyniku współpracy MMC i MHI "Energooszczędny system klimatyzacji samochodowej" charakteryzuje się 30-procentowym wzrostem skuteczności działania w porównaniu z celem wytyczonym podczas badań nad opracowaniem tak zwanych ulepszonych systemów klimatyzacji samochodowej (I-MAC) rozpoczętych przez Stowarzyszenie Inżynierów Branży Motoryzacyjnej (SAE) oraz EPA w roku 2004.

Nagrody EPA przyznawane są osobom fizycznym, zespołom badawczym, korporacjom i organizacjom rządowym w uznaniu niezwykłych osiągnięć technicznych w dziedzinie ochrony klimatu. Nagrody przyznawać zaczęto od roku 1998, po przyjęciu Protokołu z Kioto, w 1997 roku. Nominacje oceniane są przez międzynarodowy panel arbitrów, którymi są dotychczasowi zdobywcy nagród, przedstawiciele organizacji rządowych, pozarządowych i przemysłu. EPA dokonuje ostatecznego wyboru zwycięzcy.

MMC wprowadzi model Outlandera wyposażony w "Energooszczędny system klimatyzacji samochodowej" na rynek północnoamerykański jesienią tego roku.

MMC wypracował wszechstronne podejście do zagadnień związanych z ochroną środowiska naturalnego i dywersyfikacji źródeł energii. Koncern aktywnie zaangażował się w prace nad rozwojem takich rozwiązań technicznych, jak elektryczne pojazdy najnowszej generacji iMiEV, czyste silniki dieslowskie najnowszej generacji, czy pojazdy z tak zwanym elastycznym napędem paliwowym (FFV) zdolne do jazdy na różnych mieszankach benzynowych oraz etanolu. W ubiegłym roku MMC rozpoczął realizację przedsięwzięcia o nazwie "Pajero Forest & Local Mountain Restoration Initiative", którego celem jest ochrona i odnowa leśnych, górskich zasobów Japonii.

Źródło: MMC Car Poland