Dakar przyjedzie do Polskii!

Dakar przyjedzie do Polskii!10.01.2008
Pomimo bolesnej dla wszystkich uczestników i wielbicieli decyzji o odwołaniu tegorocznej edycji tej imprezy, Rajd Dakar nadal pozostaje żywą legendą i symbolem twardej walki człowieka i maszyny z pustynią oraz własnymi słabościami.

Wielkie emocje kibiców i lawina publikacji prasowych, która towarzyszy tym zawodom każdego roku dowodzą, że zainteresowanie tym fascynującym spektaklem jest ogromne.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich wielbicieli Rajdu Dakar firma Mitsubishi Motors – 12-krotny zwycięzca Dakaru i najbardziej utytułowany producent w historii tych zawodów – zaprasza do Polski dwóch największych tryumfatorów tego afrykańskiego maratonu – Stephane Peterhansela - 9-krotnego zwycięzcę Dakaru i Luc’a Alphand – 12-krotnego lidera Pucharu Świata w Narciarstwie Zjazdowym, zwycięzcę Dakaru z 2006 roku i zdobywcę 2 miejsca w 2005 i 2007 roku. Wraz z tymi wytrawnymi zawodnikami do Warszawy zawita pustynny dakarowy biwak Mitsubishi Motors - największego zespołu Rajdu Dakar z rajdowym Pajero Evolution. Dodatkową atrakcją dla fanów terenowych zmagań będzie gigantyczny stalowy tor do ekstremalnej jazdy cross-country.

Już na początku kwietnia bieżącego roku w centrum Warszawy powstanie wierna kopia dakarowego pustynnego biwaku zespołu Mitsubishi Motors. W ogromnych namiotach przeniesionych z piasków Sahary powstanie kluczowy dla powodzenia przedsięwzięcia ruchomy serwis, stanowisko dowodzenia zespołem, kantyna, sypialnie dla członków zespołu i multimedialne centrum, które przybliży zwiedzającym historię Rajdu Dakar i wprowadzi w kulisy przygotowań do tego arcytrudnego maratonu. Najważniejszym elementem biwaku są jednak samochody rajdowe, ogromne ciężarówki serwisowe z częściami zapasowymi i oponami oraz auta serwisowe i otwarte namioty – markizy pod którymi przez całą noc mechanicy przygotowują auta rajdowe do startu podczas następnego etapu zawodów. Wielką atrakcją dla rajdowych kibiców będzie z pewnością możliwość obejrzenia rajdowego auta Pajero Evolution. Na amatorów mocnych wrażeń czekać będzie specjalny tor do ekstremalnej jazdy cross-country, prezentujący możliwości terenowe Mitsubishi Pajero i L200.

Imprezę uświetni ubiegłoroczny zwycięzca tej imprezy - jeden z najbardziej doświadczonych kierowców w Dakarze - Francuz Stephane Peterhansel (42), 9-krotny zwycięzca Dakaru i mistrz narciarskich zjazdów Luc Alphand (42), który wspólnie z Mitsubishi wygrał Dakar w 2006 r. i zajął drugą pozycję za Peterhanselem w 2005 i 2007 r.

Stephane Peterhansel jest rekordzistą , jeśli chodzi o liczbę zwycięstw w tym rajdzie i drugim w historii kierowcą, jaki wygrał Dakar na dwóch i na czterech kołach. Swoje pierwsze z trzech, samochodowe zwycięstwo, odniósł za kierownicą Mitsubishi w 2004 r.

Potwierdzeniem niezmiennie rewelacyjnej formy Peterhansela jest kolejne – czwarte już – a ósme dla zespołu Mitsubishi – zwycięstwo w poprzedzającym Dakar Rajdzie Dubaju, który zakończył się 2 listopada 2007.

"Cieszę się, że będę miał okazję odwiedzić Polskę – podczas ubiegłorocznej wystawy Geneva Motor Show 2007 spotkałem się z ogromnym zainteresowaniem polskich dziennikarzy, więc myślę, że ta wizyta będzie udana" – komentuje Peterhansel. "Miałem już okazję odwiedzić Polskę i nawet udało mi się zdobyć tam paru przyjaciół" – mówi z uśmiechem Alphand. "Polacy są bardzo serdeczni - cieszę się, że kolejny raz uda mi się zawitać do Waszego kraju" - dodaje.

Firma Mitsubishi Motors jest nieodłącznie związana z Dakarem od 1983 roku. W 29-letniej historii tego rajdu-maratonu, najbardziej utytułowanym samochodem jest Mitsubishi Pajero, mające na swoim koncie dwanaście zwycięstw (w tym notowane przez ostatnie siedem lat z rzędu). Aż w pięciu edycjach Dakaru wszystkie miejsca na podium przypadły zawodnikom zasiadającym za kierownicą Pajero.

Źródło: MMC Car Poland