Wspólny projekt MMC i PSA Peugeot Citroen

Wspólny projekt  MMC i PSA Peugeot Citroen11.07.2008
Firmy Mitsubishi Motors Corporation (MMC) i PSA Peugeot Citroen ogłosiły, iż obydwa koncerny rozpoczną prace zmierzające do sprawdzenia opłacalności planu zakrojonej na szeroką skalę współpracy w zakresie napędów elektrycznych.

Projekt, którego realizacja zajmie kilka miesięcy, dotyczy opracowania, wyprodukowania oraz zastosowania elektrycznych napędów w niewielkich autach miejskich.

W celu zwiększenia rentowności pojazdów elektrycznych i przyspieszenia wprowadzenia ich na rynek, koncerny ustaliły, że ich współpraca w zakresie opracowywania i produkcji pojazdów elektrycznych będzie obopólnie korzystna.

Nowa umowa wzmacnia więzi pomiędzy koncernami, których przedstawiciele tydzień temu położyli p kamień węgielny pod wspólną fabrykę w Rosji w Kałudze (180 km na południowy-zachód od Moskwy).

Dla koncernu PSA Peugeot Citroen, podpisanie porozumienia wchodzi w zakres planu Strategii i Ambicji, obejmującego lata 2010-2015, co powinno utrzymać pozycję Grupy PSA jako czołowego producenta samochodów przyjaznych środowisku. PSA Peugeot Citroen jest największym światowym producentem pojazdów elektrycznych, czego potwierdzeniem jest sprzedaż ponad 10 000 sztuk pojazdów tego typu. PSA Peugeot Citroen wspomoże więc realizację projektu swoim ogromnym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Dla MMC porozumienie to jest zgodne ze strategią koncernu dotyczącą pojazdów elektrycznych. Koncern MMC, pragnący zostać jednym z czołowych producentów aut elektrycznych na świecie, będzie kontynuował prace nad wprowadzeniem na rynek pojazdu elektrycznego nowej generacji „i MiEV”. MMC zaprezentuje ten pojazd elektryczny na rynku japońskim w 2009 roku, a w planach jest wprowadzenie go na rynki europejskie i północnoamerykańskie.

Co więcej, MMC utworzyło Lithium Energy Japan, spółkę typu joint venture założoną wspólnie z GS Yuasa i Mitsubishi Corporation, która będzie dostarczała pojemne i wydajne baterie jonowe dla pojazdu i MiEV. Przygotowania do masowej produkcji baterii przebiegają zgodnie z planem.

Źródło: MMC Car Poland