Debiut Racing Lancera w rajdzie Baja Portalegre

Debiut Racing Lancera w rajdzie Baja Portalegre30.10.2008
Mitsubishi Motors Corporation (MMC) i sportowy oddział koncernu MMSP wystawiły nowego Mitsubishi Racing Lancera (klasa FIA T1 Super Production), do startu w zbliżającym się portugalskim rajdzie Baja Portalegre (30.10.2008-2.11.2008), ...

...szóstej rundzie Pucharu FIA Rajdów Cross Country Baja. Absolutnie nową konstrukcję zespołu Repsol Mitsubishi Ralliart jaką jest Racing Lancer, w Portugalii poprowadzi Stephane Peterhansel wraz z pilotem Jeanem-Paulem Cottret.

Debiut Racing Lancera w rajdzie Baja Portalegre 1 Peterhansel, który niedawno gościł w Polsce, jest dziewięciokrotnym zwycięzcą rajdu Dakar – sześć razy sięgał po zwycięstwo w klasie motocykli, zanim w 1999 r. przesiadł się za kierownicę samochodu. Od 2002 r. Francuz startuje w barwach Mitsubishi, gdzie wraz z Jeanem-Paulem Cottret święcił kolejne trzy triumfy jadąc Mitsubishi Pajero Evolution (2004, 2005 i 2007), co uczyniło z niego najbardziej utytułowanego kierowcę tego najtrudniejszego, pustynnego maratonu świata.

Nowy Racing Lancer napędzany jest turbodoładowanym, wysokoprężnym silnikiem. Aby zapewnić płynne rozwijanie mocy przez jednostkę, wyposażono ją w układ biturbo, z dwiema (tzw. dużą i małą) turbinami. Partner zespołu, firma Valeo opracowała i przygotowała wysoce wydajny system chłodzenia, gwarantujący jak najwyższą sprawność w niesłychanie gorących warunkach, w jakich najczęściej rozgrywane są rajdy cross-country.

Silnik o pojemności 3 litrów z 6 cylindrami w układzie V, dostarcza maksymalną moc na poziomie 206 kw (280 KM) i maksymalny moment obrotowy 650 Nm. Karoserię nowej konstrukcji opracowano w sposób bardziej aerodynamiczny, bazując na konstrukcji seryjnie oferowanego Lancera Sportback, co pozwoliło dostosować się do coraz większych prędkości osiąganych w rajdach terenowych.

Debiut Racing Lancera w rajdzie Baja Portalegre 2 Kolejnymi różnicami w porównaniu z poprzednią rajdówką ekipy Repsol Mitsubishi Ralliart są: zredukowana masa, dzięki nowej, całkowicie zintegrowanej ramie rurowej i obniżenie środka ciężkości dzięki niższemu ulokowaniu zbiornika paliwa. Poprawiono prowadzenie samochodu, redukując siły inercyjne, m.in. poprzez zmianę ulokowania kół zapasowych, a także dzięki radykalnej modyfikacji geometrii układu jezdnego. Zwiększono osiągi w trudnym terenie, stosując amortyzatory BOS z dużym zakresem regulacji.

Zespół Repsol Mitsubishi Ralliart wystawi Racing Lancera wyposażonego w system oświetleniowy Valeo, układ hamulcowy firmy Brembo, w skład którego wchodzą m.in. 16-calowe, wentylowane tarcze wraz z sześciotłoczkowymi zaciskami. Rajdówka Mitsubishi wyposażona jest w aluminiowe obręcze kół 7JJx16 OZ oraz wyczynowe opony o zmniejszonych oporach toczenia BFGoodrich 245/8-016.

Źródło: Mitsubishi