Kolejny europejski jubileusz Mitsubishi

Kolejny europejski jubileusz Mitsubishi07.07.2009
Zaledwie rok po obchodach czterdziestolecia, fabryka NedCar świętuje produkcję milionowego egzemplarza Mitsubishi, którym okazał się być przyjazny środowisku model Colt ClearTec. Podczas nieformalnej uroczystości samochód ten ...

...został wczoraj przekazany miastu Sittard-Geleen, gdzie swą siedzibę ma fabryka NedCar. W ceremonii udział wzięli Sjraar Cox, burmistrz Sittard-Geleen, radni Pieter Meekels, Mr Ruud Guyt oraz Ingrid Widdershoven, a także Genichiro Nishina, prezes i dyrektor wykonawczy firmy Mitsubishi Motors Europe B.V., Tetsuro Miki, kierownik i dyrektor zarządzający zakładów NedCar oraz Joost Govaarts, prezes i dyrektor do spraw operacyjnych NedCar.

Zakłady mają swą siedzibę w holenderskiej prowincji Limburgia, w pobliżu Maastricht, czyli przy jednym z najważniejszych europejskich węzłów komunikacyjnych na terenie Holandii – między Niemcami a Belgią. Dzięki tak unikalnej lokalizacji fabrykę od lat wyróżnia wielokulturowość, bogactwo doświadczeń i zdolność dopasowania do różnych warunków, dzięki czemu udało jej się przetrwać 40 lat bogatej i burzliwej historii Starego Kontynentu.

Carisma + Space Star + Colt + Outlander
Otwarta 27 lipca 1968 roku przez holenderską królową Julianę fabryka była odpowiedzią na rosnące potrzeby motoryzacyjne holenderskiej firmy DAF. Od 30 marca 2001 roku zakłady w całości spółką zależną koncernu Mitsubishi Motors.

Od początku istnienia wyprodukowano tam ponad 4,5 miliona pojazdów (DAF, Volvo, Smart i Mitsubishi). Produkcja Mitsubishi rozpoczęła się dopiero w 1995 roku wraz z uruchomieniem linii produkcyjnej modelu Carisma (391 345 sztuk). W 1998 roku przyszedł czas na model Space Star (268 089 sztuk), w 2004 roku na nowego Colta (294 208 sztuk) oraz, w 2008 roku, na Outlandera i kolejną generację modelu Colt.

Produkcja przyjazna środowisku
Odkąd w NedCar ruszyła produkcja aut Mitsubishi w 1995 roku fabryka uzyskała certyfikaty ISO 14001 i EMAS w zapewniające odpowiednią dbałość o środowisko. Dzięki zastosowaniu farb na bazie wody poziom emisji rozpuszczalników na jeden wyprodukowany samochód zredukowano o 61%. Ten wynik jest jednym z najlepszych spośród rezultatów notowanych we wszystkich europejskich fabrykach samochodów. Zużycie wody pitnej w produkcji aut zmniejszono o 44% a poziom metali ciężkich w wodzie pozostałej z produkcji jest o 76% mniejszy. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowaniu procesu przygotowawczego i systemu oczyszczania zużytej wody. Dzięki ciągłym wysiłkom na rzecz zmniejszenia konsumpcji energii emisja CO2 przy wytworzeniu jednego auta zmalała o 27%.

Odpowiedzialność społeczna biznesu
Zakłady NedCar zajmują łączną powierzchnię 927 tyś. m² (powierzchnia zadaszona: 322 tyś. m²) i wykorzystują zaawansowane technologicznie procesy produkcyjne (ponad 600 robotów przemysłowych). Po względem jakości, niezawodności dostawy oraz wydajności fabryka NedCar może stanowić wzór dla innych i jest wyróżniającą się jednostką w strukturze korporacyjnej Mitsubishi. Jako jedyny producent samochodów w Holandii zakłady NedCar zapewniają tysiące pośrednich i bezpośrednich miejsc pracy oraz stabilność ekonomiczną Limburgii oraz okolicznych prowincji w sąsiednich Niemczech i Belgii.

Źródło: Mitsubishi