Porozumienie MMC z fundacją Clintona

Porozumienie MMC z fundacją Clintona22.12.2009
Firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) podpisała porozumienie (Memorandum of Understanding – MoU) w zakresie popularyzacji pojazdów elektrycznych (EV) z inicjatywą Clinton Climate Initiative (CCI), będącą programem Fundacji Williama J. Clintona.

Posunięcie to potwierdza zaangażowanie firmy MMC w „zapoczątkowanie ery pojazdów EV i dążenie do zrównoważonej przyszłości”, co zostało ujęte w planie Mitsubishi Group Environmental Vision 2020, który przewiduje wspólne wysiłki grupy Mitsubishi Motors i jej partnerów na rzecz stworzenia przyjaznego otoczenia o niskiej zawartości tlenków w powietrzu.

Inicjatywa firmy MMC jest również częścią programu C40 Electric Vehicle Network, który został ogłoszony 16 grudnia podczas Szczytu Klimatycznego w Kopenhadze. C40 to grupa zrzeszająca miasta (wśród nich Warszawę), które zobowiązały się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych.

Partnerem wdrożeniowym grupy C40 jest Clinton Climate Initiative. Przedstawiciele CCI współpracują z miastami partnerskimi1 grupy C40, w celu ograniczenia emisji szkodliwych gazów poprzez projekty takie, jak budynki z wyposażeniem energooszczędnym czy odpowiednie zarządzanie odpadami i ich transportowaniem.

W ramach nowoutworzonego programu C40 Electric Vehicle Network, niektóre z największych miast na świecie zobowiązały się do podjęcia w przeciągu następnego roku odpowiednich kroków mających na celu pomyślne wprowadzenie do użytku pojazdów elektrycznych. Firma MMC zgodziła się na współpracę z Clinton Climate Initiative oraz C40 Electric Vehicle Network, aby pomóc miastom opracować odpowiednią politykę w sprawie pojazdów elektrycznych, ich nabywania oraz infrastruktury poprzez udzielenie porad związanych ze specyfikacją pojazdów, parametrami ich ładowania oraz przez przekazywanie pozytywnych bodźców.

Firma MMC dąży do osiągnięcia założonego celu, jakim jest posiadanie do 2020 roku 20% samochodów elektrycznych lub hybryd elektrycznych typu plug-in w gamie wszystkich swoich pojazdów produkowanych globalnie. Latem tego roku koncern wprowadził także na rynek japoński elektryczny pojazd następnej generacji i-MiEV, który do dnia dzisiejszego trafił do ponad 800 odbiorców. W planach jest wprowadzenie tego innowacyjnego pojazdu na rynki na całym świecie.

Główne punkty porozumienia MoU pomiędzy Fundacją Clintona, a MMC:
- Wymiana informacji na temat pojazdów elektrycznych EV
- Promocja zapotrzebowania na pojazdy EV w miastach grupy C40
- Promocja rozwoju infrastruktury punktów ładowania pojazdów EV w miastach grupy C40
- Gromadzenie i wymiana danych na temat wykorzystania pojazdów EV w miastach grupy C40

C40 to grupa zrzeszająca największe miasta świata, które pragną powstrzymać zmiany klimatyczne. Do grupy należą: Addis Ababa, Ateny, Bangkok, Pekin, Berlin, Bogotá, Buenos Aires, Kair, Caracas, Chicago, Delhi, Dhaka, Hanoi, Hong Kong, Houston, Stambuł, Dżakarta, Johannesburg, Karachi, Lagos, Lima, Londyn, Los Angeles, Madryt, Melbourne, Meksyk, Moskwa, Mumbai, Nowy Jork, Paryż, Filadelfia, Rio de Janeiro, Rzym, Sao Paulo, Seul, Szanghaj, Sydney, Toronto, Tokio i Warszawa.

Źródło: MMC Car Poland, fot. Mitsubishi