Dwa Lancery na podium w Rajdzie Rzeszowskim

Dwa Lancery na podium w Rajdzie Rzeszowskim10.08.2010
Piąta runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zawitała na asfaltowe odcinki specjalne wokół Rzeszowa. 19 edycja rajdu rozgrywana była na nieco zmienionych trasach, co spowodowane było przede wszystkim popowodziowymi ...

...uszkodzeniami okolicznych dróg. Z harmonogramu wypadł m.in. widowiskowy przejazd przez watersplash w Lubeni.

Dwa Lancery na podium w Rajdzie Rzeszowskim 1Organizatorzy zadbali jednak, by tego spektakularnego dla widzów elementu na rajdzie nie zabrakło i podczas przejazdu przez OS Dynów, zawodnicy pokonywali niewielki strumień przepływający w poprzek jezdni.

Na starcie rozgrywanej w pięknych, letnich warunkach rundy stanęło 70 załóg. Tak liczna frekwencja spowodowana była tym, że rajd Rzeszowski był zaliczany do krajowego czempionatu, ale także do mistrzostw Słowacji oraz środkowoeuropejskiego trofeum FIA (CEZ).

W rajdówkach Mitsubishi przez linię startu przejechało siedem załóg z Ukrainy, Słowacji, Czech i Polski. Oprócz aut N-grupowych pojawiły się dwa „rodzynki” - Mitsubishi Lancer Evo III klasyfikowany w Słowackiej grupie F12 – dla samochodów z utraconą homologacją FIA oraz Lancer WRC05. „Zabytkową” rajdówkę poprowadziła słowacka załoga Lubomir Elias i Klaudia Proschingerova, a w WRC zasiedli Słowak Jaroslav Melicharek i Czech Richard Lasevic.

Przez dwa upalne, choć przerywane również deszczem dni, podium w klasyfikacji grupy N wywalczyli doskonale Łukasz Habaj i Jacek Spentany, którzy swego Lancera Evolution IX doprowadzili do mety na drugim miejscu w klasie i szóstym w „generalce”.

Dwa Lancery na podium w Rajdzie Rzeszowskim 2 Tuż za nimi w obu klasyfikacjach uplasowała się ukraińska ekipa Jurij Protasov i Adrian Aftanaziv w takim samym Lancerze. Najwyższą pozycję spośród załóg jadących autami Mitsubishi wywalczył Jaroslav Melicharek w Lancerze WRC05. Słowak mógł liczyć na wyższą lokatę w klasyfikacji generalnej rajdu, lecz przebita opona podczas pierwszego dnia zmagań kosztowała Słowaka zbyt dużą stratę czasową. Musiał zadowolić się piątą pozycją w zawodach i zwycięstwem w klasyfikacji mistrzostw Słowacji.

19 Rajd Rzeszowski wygrali broniący tytułu mistrzów Polski Brian Bouffier z Xavierem Panserim przed Kajetanem Kajetanowiczem z Jarosławem Baranem (zwycięzcy gr. N) oraz Michałem Sołowowem i Maciejem Baranem. Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie rozgrywany od 3 do 5 września rajd Warszawski, podczas którego zawodnicy ponownie zmierzą się na nawierzchni szutrowej.

Źródło: Mitsubishi