Pięć gwiazdek Euro NCAP dla Mitsubishi ASX

Pięć gwiazdek Euro NCAP dla Mitsubishi ASX24.02.2011
W ostatniej serii crash testów prowadzonych przez Euro NCAP Mitsubishi ASX spisało się na piątkę - dosłownie, ponieważ model wyróżniono maksymalną oceną pięciu gwiazdek. Nowy crossover Mitsubishi poradził sobie dobrze we wszystkich badanych kategoriach.

Za ochronę pasażerów dorosłych otrzymał 86% maksymalnej liczby punktów. Euro NCAP chwaliło ASX za to, że po zderzeniu czołowym jego przedział pasażerski pozostał stabilny, a lekkiemu wgnieceniu uległ jedynie słupek przy szybie przedniej. Wskazano również na to, że crossover zapewnia równy poziom bezpieczeństwa osobom o różnym wzroście i budowie ciała i siedzącym w różnych pozycjach. Jednak za marginalną uznano ochronę stóp i kostek kierowcy.

Maksymalną liczbę punktów Euro NCAP przyznało Mitsubishi za boczne zderzenie z barierą i podkreśliło, że w tym przypadku pojazd zapewnia dobrą ochronę wszystkich części ciała pasażerów. Jednak przy zderzeniu bocznym ze słupem na uszkodzenia mogą być narażone okolice klatki piersiowej osób siedzących w kabinie ASX. Za marginalną uznano również ochronę przed przyspieszeniowo-opóźnieniowym urazem kręgosłupa szyjnego przy zderzeniu od tyłu. Euro NCAP nie miało za to większych zastrzeżeń do poziomu ochrony dzieci – crossover zdobył 78% punktów możliwych do zdobycia w tej kategorii.

60% możliwych do zdobycia punktów przyznano ASX za ochronę pieszych – Euro NCAP uznało jedynie, że przednia część maski nie jest dla nich bezpieczna. Mitsubishi uzyskało też aż 71% punktów za dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Euro NCAP pochwaliło zwłaszcza fakt, że Mitsubishi ASX oferowane jest standardowo z systemem elektronicznej kontroli stabilności (ESC).


Źródło: Euro NCAP, opracowanie: BM