Bezprzewodowa sieć ładowania samochodów

Bezprzewodowa sieć ładowania samochodów29.09.2011
Firmy WiTricity, IHI oraz Mitsubishi Motors (MMC) zdecydowały się połączyć siły w pracach nad stworzeniem łatwego do wdrożenia systemu bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych (EV). Będzie on kompatybilny ...

...z publicznymi sieciami elektrycznymi i znacznie uprości życie użytkownikom takich pojazdów. Współpraca trzech firm specjalizujących się odpowiednio w bezprzewodowych technologiach ładowania, rozbudowie infrastruktury elektrycznej oraz pojazdach EV przyczyni się do szybszej popularyzacji systemów ładowania bezprzewodowego dla pojazdów elektrycznych, a to za sprawą gotowych do użytku rozwiązań dostosowanych do potrzeb odbiorców indywidualnych, rządowych oraz innych jednostek takich, jak m.in. dostawcy energii. Dzięki temu wdrażanie takich systemów będzie jeszcze prostsze i szybsze. Dzięki tej współpracy pojazdy elektryczne będą znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, do czego przyczynić się ma przyśpieszona popularyzacja (a tym samym większa dostępność) systemów ładowania bezprzewodowego w domach prywatnych, na parkingach centrów handlowych itd.

Systemy ładowania bezprzewodowego umożliwiają przesył energii elektrycznej ze źródeł znajdujących się na lub pod ziemią do pojazdów wyposażonych w urządzenia do jej przechwytywania. Proces ładowania odbywa się automatycznie po zaparkowaniu pojazdu, bez fizycznego kontaktu między pojazdem a źródłem energii.

Firma WiTricity posiada już na rynku swój opatentowany system ładowania bezprzewodowego oparty na technologii wykorzystującej rezonowanie dwóch obiektów. W tym systemie ładowania bezprzewodowego opartym na technologii rezonansu magnetycznego, cewkę i kondensator instaluje się zarówno w nadajniku, jak i odbiorniku, a przesył energii zachodzi po zsynchronizowaniu rezonansu magnetycznego nadajnika z odbiornikiem. Odbywa się to na podobnej zasadzie, jak pękanie kieliszków do wina podczas koncertu, co możliwe jest tylko przy osiągnięciu przez śpiewaka ściśle określonej częstotliwości dźwięku. Rozwiązanie to ma również zasadniczą zaletę, jeśli chodzi o infrastrukturę, bowiem proces ładowania może się odbywać mimo różnego kąta ustawienia nadajnika i odbiornika.

W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami takimi, jak systemy indukcji elektromagnetycznej czy transmisji mikrofalowej, opracowany przez WiTricity system umożliwia bardziej wydajny transfer energii na dalsze odległości, dzięki czemu system pozwala na bezpieczny i przyjazny użytkownikowi przesył energii ładowania o mocy 3,3 kW na odległość 20 cm przy stratach energii niższych niż 10%. Systemy oparte na technologii WiTricity są mniejsze i lżejsze w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi i nie wymagają zastosowania elementów ruchomych.

Trzej partnerzy wesprą wspólny projekt oferując odpowiednio najnowocześniejszą technologię ładowania bezprzewodowego, bogatą wiedzę i doświadczenie z zakresu budowy infrastruktury elektrycznej oraz cztery dekady badań, rozwoju i technologii pojazdów elektrycznych. Wdrażanie łatwych do instalacji systemów ładowania bezprzewodowego odbywać się będzie trójetapowo (badanie i rozwój, ogólnoświatowe testy i wreszcie komercjalizacja).

Pierwszy etap będzie obejmował:
1. Opracowanie najbardziej odpowiedniego i najłatwiejszego sposobu zespolenia systemów ładowania bezprzewodowego z infrastrukturą pojazdów elektrycznych
2. Wyjaśnienie zagadnień prawnych dotyczących nowej technologii oraz przygotowanie propozycji przepisów, które miały by regulować użycie takich systemów ładowania
3. Testy systemów ładowania bezprzewodowego na pojazdach elektrycznych z wbudowanymi odbiornikami.

Źródło: Mitsubishi