Mitsubishi Outlander otrzymał Top Safety Pick+

Mitsubishi Outlander otrzymał Top Safety Pick+06.08.2013
Firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) poinformowała, że Outlander otrzymał wyróżnienie Top Safety Pick+1 2013 przyznawane przez amerykański instytut IIHS (ang. Insurance Institute for Highway Safety).

Outlander dołączył tym samym do modelu ASX (Outlander Sport w USA), który również zdobył ten tytuł, w związku z czym firma MMC jest obecnie jedynym producentem aut na świecie, który może się poszczycić dwoma wyróżnieniami Top Safety Pick+ w kategorii niewielkich SUV-ów. Instytut IIHS przyznał modelowi ASX (Outlander Sport) nagrodę Top Safety Pick dwa lata z rzędu: w 2012 i 2013 r.  

Top Safety Pick+ to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez IIHS pojazdom, które oferują szczególnie wysoki poziom bezpieczeństwa. W testach IIHS pojazd może otrzymać jedną z czterech ocen poziomu bezpieczeństwa (ocena dobra, akceptowalna, marginalna lub słaba). Ocena jest uzależniona od wyników testów zderzeniowych, które obejmują kolizje czołowe, boczne, dachowanie oraz ocenę skuteczności działania systemów ochrony szyjnego odcinka kręgosłupa podczas wypadku. Aby otrzymać wyróżnienie Top Safety Pick+ dany model musi uzyskać ocenę „dobrą” w przynajmniej czterech z pięciu testów oraz ocenę nie niższą niż „akceptowalna” w piątym teście.

Fakt, iż Outlandera uhonorowano tym tytułem oznacza, że model ten zapewnia poziom bezpieczeństwa wyższy, niż obecnie zakładane standardy tej niezależnej organizacji badawczo-testowej. Do tej pory tylko 3 z 15 pojazdów przetestowanych w tej kategorii otrzymały to wyróżnienie.  

Mitsubishi Outlander otrzymał wyróżnienie Top Safety Pick+ dzięki licznym zaawansowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym. W głównej mierze świetne wyniki testów IIHS trzeba przypisać zastosowaniu nowoczesnej technologii bezpieczeństwa, jaką jest wzmocniona konstrukcja nadwozia RISE (ang. Reinforced Impact Safety Evolution). Wzmocniona konstrukcja nadwozia RISE obejmuje zintegrowane strefy kontrolowanego zgniotu oraz wzmocnienia newralgicznych punktów karoserii i nadwozia. Rozwiązania te znacznie zwiększają poziom ochrony podróżnych podczas kolizji, pochłaniając i/lub rozpraszając dużą część energii uderzenia z dala od kabiny pasażerskiej.  

Outlander zdobył też wyróżnienie w zakresie bezpieczeństwa podczas wypadku australijskiej organizacji ANCAP (pięć gwiazdek), a także pięć gwiazdek w japońskich testach JNCAP i pierwszą nagrodę przyznaną przez ten instytut. Co więcej, europejska organizacja Euro NCAP wyróżniła zaawansowany system zapobiegania kolizjom czołowym (FCM), który znajduje się na pokładzie Outlandera. FCM to system wykrywający przeszkody na drodze przed pojazdem i automatycznie aktywujący hamulce w celu uniknięcia kolizji lub zmniejszenia jej skutków. Na niektórych rynkach ( w tym w Polsce) oferowany jest system ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDW), który ostrzega kierowcę w chwilach dekoncentracji, oraz aktywny tempomat (ACC), który zachowuje bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego, zmniejszając ryzyko najechania na tył tego auta w momencie gwałtownego hamowania. 

Źródło: Źródło: Mitsubishi