Nissan Juke-R kontra Porsche 911 GT2 RS

Nissan Juke-R kontra Porsche 911 GT2 RS24.08.2012
Motoryzacyjni fani przyzwyczajeni są już chyba do tego, że od czasu do czasu ktoś wpada na pomysł, by porównać możliwości dwóch modeli, które zestawić ze sobą bardzo trudno. Ostatnio dość niecodzienny pojedynek zorganizował ...

...serwis Car and Driver, który postanowił, że zmierzy ze sobą Nissana Juke-R – „dziecko” modeli Juke-R i GT-R oraz nowe Porsche 911 GT2 RS – najmocniejszy wariant drogowy 911, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Oba pojazdy stanęły w szranki na brytyjskim torze Bedford Autodrome.

Nissan Juke-R korzysta ze skróconej ramy konstrukcyjnej Nissana GT-R, jego silnika: 3,7-litrowej jednostki biturbo V6 i napędu na wszystkie koła, lecz jego nadwozie nadal przypomina seryjnego Juke’a. Model jest na tyle nowy, że nie ma go jeszcze na rynku. Produkcja Nissana Juke-R rozpocznie się pod koniec lata.

Produkcyjna wersja Nissana Juke-R będzie wyposażona w silnik z GT-Ra w wersji na 2012 rok, jednak podczas testu przeprowadzonego przez Car and Driver użyto modelu z jednostką o mocy 485 KM. Sprint z miejsca do 100 km/h zajmuje Juke’owi-R 3,7 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 257 km/h.

Porsche 911 GT2 RS kryje natomiast pod maską 3,6-litrowy silnik o mocy aż 620 KM i jest lżejsze od Nissana Juke-R o około 450 kg, dzięki użyciu komponentów nadwoziowych z kompozytu wzmocnionego włóknem węglowym. Według danych producenta rozpędza się z miejsca do 100 km/h w 3,5 sekundy i może rozwinąć prędkość maksymalną 330 km/h.

Jak skończył się pojedynek Nissana Juke-R i Porsche 911 GT2 RS? Zapraszamy do obejrzenia filmu. Przypomnijmy, że Nissan Juke-R już wcześniej mierzył się z modelami powszechnie uznawanymi za wyjątkowe ze względu na swoje osiągi: w Dubaju stawił czoła grupie supersamochodów, a później pokonał Ferrari 458 Italia.


Źródło: Car and Driver, opracowanie: BM