MotoNews.pl

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży. Czy warto?

06 grudnia 2021

ubezpieczenie-motocykla

Ubezpieczenie motocykla jest prawną koniecznością, aby m.in. chronić kierującego oraz innych uczestników ruchu. Do wyboru jest kilka rodzajów polis ubezpieczeniowych, więc musisz poznać ich wady i zalety, aby zdecydować, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia. Minimalnym wymaganiem jest ubezpieczenie OC, ale można również wybrać opcję kompleksową, która zapewnia ochronę w przypadku kradzieży motocykla. Czy warto? Sprawdź.

Niezbędne ubezpieczenie na motocykl

W Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, w tym motocykl, musi posiadać ważne OC. Chodzi o ubezpieczenie jednośladu od odpowiedzialności cywilnej, która jest niezbędna w razie kolizji lub wypadku drogowego. Ważna polisa OC pokrywa koszty naprawy szkód, które wyrządził właściciel pojazdu oraz związanego z tym odszkodowania.

To ubezpieczenie jest niezbędne i należy zachować jego ciągłość. Jeżeli Twój motocykl nie jest pojazdem historycznym czy zabytkowym, lecz środkiem, którym poruszasz się po drodze publicznej lub w strefach ruchu, musi mieć ważne OC. Nie ma tu znaczenia, że jeździsz nim tylko wiosną i latem, a późną jesienią chowasz do garażu. Za brak ważnego ubezpieczenia OC motocykla przyjdzie Ci słono zapłacić.

Stawki kar za brak OC, które obowiązują w 2021 roku dla innych pojazdów, czyli motocykli, motorowerów, quadów itp. wynoszą:

  • do 3 dni spóźnienia – 190 zł;
  • od 4 do 14 dni zaległości – 470 zł;
  • powyżej 14 dni opóźnienia – 930 zł.

Zwlekanie lub zaniechanie opłacenia OC motocykla jest zwyczajnie nieopłacalne.

Czy ubezpieczenie OC obejmuje kradzież motocykla?

Ubezpieczenie motoru może np. pokryć koszty naprawy lub wymiany części motocykla po wypadku i złagodzić zobowiązania finansowe, gdy ponosisz winę za wypadek. Jednak nie pomoże, jeśli złodziej ukradnie Twój motocykl. Podstawowy pakiet OC nie chroni przed kradzieżą. Dopiero wybór kompleksowej ochrony obejmuje szkody powstałe z przyczyn innych niż kolizja z innym pojazdem lub obiektem nieruchomym. Może obejmować kradzież, a także uszkodzenia w wyniku pożaru, aktu wandalizmu, zniszczenia spowodowane gradem lub szkody wyrządzone przez zwierzęta. Rozszerzona forma ochrony nie jest wymagana przez prawo, ale wielu klientów decyduje się na jej zakup.

Jakie ubezpieczenie na motor chroni przed kradzieżą?

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży wiąże się z wykupieniem polisy AC (autocasco). Jeśli Twój motor zostanie skradziony lub uszkodzony w sposób uniemożliwiający naprawę, najczęściej otrzymasz świadczenie, które pozwoli Ci kupić podobny motocykl o równoważnej wartości rynkowej. Jeśli skradziony motocykl zostanie odzyskany, ubezpieczyciel zapłaci za naprawienie szkód. Szczegółowy zakres ochrony najlepiej sprawdzić w warunkach umowy.

Niekiedy zdarza się, że ubezpieczyciel stosuje wyłączenia w ubezpieczeniu AC motocykli. Na przykład wypłata odszkodowania nie zostanie zrealizowana, jeśli nie zastosowano odpowiednich zabezpieczeń antykradzieżowych w pojeździe lub pozostawiono motocykl zaparkowany w nocy na nieogrodzonej posesji. Jeśli znajdziesz ofertę polisy AC dla swojego pojazdu, dokładnie sprawdź warunki ochrony. Często tego rodzaju rozszerzenie standardowej polisy zapewnia również wypłatę odszkodowania w innych sytuacjach losowych np. pożaru lub pomoc w momencie uszkodzenia motocykla na trasie. Wszelkie wątpliwości pozwala rozwiać szczegółowe zapoznanie się z wybranym pakietem AC. Tylko wtedy dowiesz się, w jakich sytuacjach polisa chroni motocykl przed kradzieżą u konkretnego ubezpieczyciela.

Czy warto wykupić inne ubezpieczenia motocykli?

Oprócz dodatkowej ochrony motoru przed kradzieżą warto również wykupić assistance motocyklowe. Dlaczego? Otóż dzięki niemu możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela np. w odholowaniu zepsutego pojazdu lub naprawie jego awarii. Szczegółowe warunki pomocy każdego ubezpieczyciela definiują warunki zawartej umowy. Jednak bardzo często w ramach takiego pakietu możesz także liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego np. w przypadku rozładowania akumulatora, zgubienia kluczyków, trudności z uruchomieniem pojazdu lub zatankowaniu niewłaściwego paliwa itp.

Gdzie ubezpieczyć motocykl?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna: tam, gdzie jest najkorzystniej i najtaniej. Gdzie szukać takich ofert? Na przykład w CUK, gdzie w kalkulatorze ubezpieczeń motocykla porównasz oferty od wielu towarzystw z różnymi propozycjami rozszerzeń i wybierzesz najlepszy dla siebie pakiet. Oczywiście to nic nie kosztuje, podanie parametrów i wygenerowanie danych zajmuje nie więcej niż 2 minuty, a wybrane ubezpieczenie możesz od razu zamówić i opłacić online.

Pamiętaj, że na cenę ubezpieczenia motocykla od kradzieży wpływa kilka czynników m.in.:

  • rocznik;
  • marka i typ pojazdu;
  • historia ubezpieczeniowa właściciela oraz jego wiek;
  • zakres ochrony.

Niemniej warto oprócz podstawowego ubezpieczenia OC wybrać pakiety dodatkowe np. AC oraz assistance, które zapewnią zabezpieczenie nie tylko w razie kradzieży, ale także w przypadku awarii i odholowania pojazdu.