MotoNews.pl

AC mini – co to jest i kiedy warto kupić?

16 czerwca 2020

ac-mini

Autocasco, w przeciwieństwie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu. Ubezpieczyciele oferują wiele rozwiązań, różniących się od siebie przede wszystkim zakresem ochrony. AC mini to opcja okrojona, na którą warto się zdecydować m.in. w przypadku posiadania starszego auta.

Czym jest ubezpieczenie AC mini?

AC mini jest jednym z rodzajów ubezpieczenia autocasco – dobrowolnego ubezpieczenia pojazdu. AC zabezpiecza samochód w przypadku zdarzeń losowych. Oznacza to, że ochrona przydaje się w przypadku kradzieży auta albo jego uszkodzenia. AC mini, w przeciwieństwie do pełnego zakresu ochrony, nie wiąże się z uzyskiwaniem odszkodowania, jeśli stwierdzone zostaną niewielkie szkody.

Zakres ochrony AC mini

Aby poznać dokładny zakres ochrony ubezpieczenia AC mini, należy zapoznać się z warunkami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj tego rodzaju polisa dotyczy kradzieży samochodu. Oprócz tego, możliwe jest uzyskanie odszkodowania, jeżeli auto zostanie uszkodzone na skutek działania żywiołu, np. gradu czy pożaru. Dodatkowo, ubezpieczenie AC mini obejmuje wypadek drogowy z winy kierowcy. Jednakże, warunkiem uzyskania odszkodowania jest szkoda całkowita. W przypadku pełnego pakietu autocasco można natomiast otrzymać pieniądze nawet wtedy, gdy w wyniku kolizji powstaną niewielkie szkody. Podczas zapoznawania się z ofertami różnych ubezpieczycieli warto upewnić się, w Jakich sytuacjach odszkodowanie nie jest przyznawane. Przykładowo, kierowca może nie otrzymać pieniędzy, jeśli stan techniczny jego auta nie został skontrolowany we właściwym terminie.

Czym różnią się od siebie oferty ubezpieczycieli?

Zakres autocasco powinien być dopasowany do potrzeb danego kierowcy. Ubezpieczenia AC mini, oferowane przez ubezpieczycieli, mogą różnić się od siebie m.in. wysokością wkładu własnego. Oprócz tego, niektóre ubezpieczenia obowiązują jedynie na terenie kraju. Co więcej, wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość zakupu OC i AC w pakiecie. Dzięki temu łączny koszt polis jest niższy niż w przypadku osobnego zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz autocasco.

Kiedy warto wybrać AC mini?

Ubezpieczenie AC mini cieszy się zainteresowaniem wśród kierowców, którym nie jest potrzebny pełny zakres ochrony. Dodatkowo, takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku właścicieli starszych samochodów. Wartość aut spada wraz z wiekiem, więc regularne opłacanie pełnego pakietu autocasco może okazać się mało opłacalną opcją. AC mini to również rozsądne rozwiązanie dla kierowców, którzy nie posiadają zniżek za bezszkodową jazdę. W przypadku takich osób koszt pełnego AC byłby bowiem stosunkowo wysoki. Na taką opcję warto zdecydować się także wtedy, gdy samochód często przebywa na niestrzeżonych parkingach i istnieje ryzyko, że zostanie skradziony.

Jak znaleźć korzystną ofertę?

Aby znaleźć odpowiednią ofertę, w pełni dopasowaną do potrzeb danego kierowcy, najlepiej zapoznać się z propozycjami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W tym celu warto skorzystać z porównywarki Ubezpieczamy-auto.pl. Narzędzie umożliwia szybkie wyszukanie właściwego rozwiązania. Po podaniu wymaganych parametrów przedstawiane są oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na samodzielne wchodzenie na strony towarzystw ubezpieczeniowych i zapoznawanie się z proponowanymi przez nie warunkami. Więcej informacji dotyczących ubezpieczenia AC mini znaleźć można na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/minicasco/