MotoNews.pl

Bezpieczeństwo przede wszystkim. O czym należy pamiętać, przed zakupem motocykla?

23 maja 2019

bezpieczenstwo-motocyklisty

Własny motocykl to marzenie wielu ludzi. Ci, którym udaje się je spełnić muszą jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Czytajmy umowę, sprawdzajmy wszystkie klauzule, uważajmy z kredytem i wykupmy ubezpieczenia. Dopiero później przyjdzie czas na pierwszą przejażdżkę!

Zakup pojazdu to najczęściej poważny wydatek, dlatego też nie warto nadmiernie oszczędzać zarówno na nim jak i na dodatkowych elementach. Zakup dobrego ubezpieczenia AC czy odpowiedniej jakości stroju do jazdy i kasku może wpłynąć korzystnie na komfort i bezpieczeństwo naszej jazdy. No dobrze, ale od czego zacząć?

Jak kupić motocykl i nie dać się naciągnąć?

Sama procedura zakupu pojazdu nie jest taka prosta jakby mogło się wydawać Wybierając odpowiedni motocykl, uważaj aby nie dać się naciągnąć – zwłaszcza jeżeli planujesz nabyć go z drugiej ręki. Ważne jest aby zwracać uwagę na każdy szczegół, który wyda się podejrzany, gdyż może on świadczyć o wypadkowej przeszłości pojazdu czy sposobie w jaki był użytkowany. Jeżeli jest to twój pierwszy jednoślad, warto zabrać ze sobą doświadczoną osobę, która pomoże ci ocenić jego stan techniczny i sprawność działania np. podczas jazdy próbnej.

Dobrej jakości jednoślad to wydatek często porównywalny z zakupem auta. Jeżeli nie masz własnych oszczędności, możesz skorzystać z oferty kredytowej. Wiele banków oferuje atrakcyjne wsparcie finansowe jednak także przed podpisaniem umowy, warto pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z jej warunkami. Można skorzystać z różnego rodzaju porównywarek kredytowych, aby poznać oferty innych instytucji i wybrać najkorzystniejszą.

Bez względu na to, czy wybieramy pojazd nowy czy używany, dobrze jest wcześniej zapoznać się z jego parametrami technicznymi i zasięgnąć rady specjalisty, który pomoże nam dobrać model do naszych oczekiwań.

Pamiętaj o niezbędnym wyposażeniu!

Sam zakup motocykla to nie wszystko. Zanim zaczniesz jeździć po drogach, warto pomyśleć również o zakupie dodatkowego wyposażenia. Specjalny strój do jazdy oraz kask to nie tylko ozdoby, ale również zabezpieczenia chroniące nas przed negatywnymi skutkami wypadków. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kasku. Ten niewielki element dodatkowego wyposażenia niejednemu motocykliście uratował życie.

Dobrze jest być ubezpieczonym

Równie ważne jak odpowiedni dobór bezpiecznego pojazdu i akcesoriów jest zabezpieczenie się przed skutkami finansowymi potencjalnych wypadków. Osoby kupujące auta mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Czy wiesz, że również jako właściciel motocykla możesz je posiadać? To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli planujesz dalsze wycieczki swoim jednośladem. W przypadku wykupienia polisy AC będziesz miał zapewnioną taką samą ochronę jak w właściciele samochodów. Aby w pełni móc cieszyć się przyjemnością płynącą z podróży jednośladem – warto pomyśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie.