MotoNews.pl

AC Schnitzer 99d, czyli BMW emitujące 99 g CO2/km

03 marca 2011

Kategoria | AC Schnitzer  Tuning
Marka, model | , ,
AC Schnitzer 99d 11

Model AC Schnitzer 99d emituje jedynie 99 g CO2 na km – to mniej niż jakikolwiek standardowy model BMW oferowany aktualnie na rynku. Mimo to, kierowca i pasażerowie nie będą musieli rezygnować z przyjemności. Dzięki silnikowi o mocy 190 KM (140 kW) model 99d przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 6,9 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 235 km/h. A to wszystko przy zużyciu 3,8 oleju napędowego na 100 km.

Jak osiągnąć takie wyniki? AC Schnitzer nazywa swoją metodę: „Efficient Performance” i reklamuje się hasłem: „Przyjemność to siła napędowa!”. Może i tak, ale jakoś nie wierzymy, że sama przyjemność doprowadziła 99d to takich osiągów. I słusznie, bo tuner zdradził nam także kilka sekretów, które umożliwiły mu takie wyniki pracy.

Sekret nr 1: Silnik diesla i odpowiednia przekładnia
Diesel napędzający zmodyfikowane BMW Z4 pochodzi z edycji 320d EfficientDynamics. Oczywiście specjalista zmodyfikował jego moc ze standardowych 163 KM do 190 KM.

Sekret nr 2: Redukcja wagi o 230 kg
W eleganckim coupe zastosowano lekką baterię litowo-jonową, zamiast tradycyjnego akumulatora ołowiowego. Do wykończenia wnętrza użyto lekkich materiałów, takich jak: włókno węglowe, magnez i tytan. Dzięki temu 99d jest lżejsze niż jakiekolwiek standardowe BMW oferowane obecnie na rynku.

Sekret nr 3: Zmniejszenie masy nieresorowanej
Koła, opony i hamulce są lżejsze o 35 kg w porównaniu z wersją standardową.

Sekret nr 4: Specjalne opony marki Continental
Opony BLUECO marki Continental o wymiarach 225/35*19 zostały stworzone specjalnie dla AC Schnitzer. Pomagają zoptymalizować opór toczenia. Zostały zaprojektowane na bazie modelu Conti Sport Contact 5P i pozwalają na sportowy styl jazdy dzięki dużej stabilności, na zakrętach i indeksowi prędkości ZR ponad 240 km/h.

Sekret nr 5: Wykorzystanie EfficientDynamics
Za koncepcją BMW EfficientDynamics kryje się pakiet inteligentnych technologii, które w istotnym stopniu obniżają zużycie paliwa i emisję CO2. Technologie, które AC Schnitzer przejął z BMW 320d i wykorzystał w modelu 99d, to: automatyczny start-stop, rekuperacja energii hamowania, środki smarne o niskim współczynniku tarcia i aktywna aerodynamika.

Sekret nr 6: Udoskonalona aerodynamika
Nadwozie obniżono o 30 mm i zamontowano w nim liczne komponenty z włókna węglowego. Zastosowano także wyczynowe zawieszenie AC Schnitzera z amortyzatorami o regulowanej wysokości.

Sekret nr 7 : Zmniejszenie tarcia
Specjalne łożyska ceramiczne zmniejszają opór wywołany tarciem. Tak samo działają środki smarne o niskim współczynniku tarcia. Wyczynowy układ hamulcowy został wyposażony w specjalny system PFC, który po każdym procesie hamowania, odsuwa klocki hamulcowe o 0,1 mm od tarcz hamulcowych. Opony 99d mają niski współczynnik oporu toczenia.

Sekret nr 8: Przyjemność

AC Schnitzer zadbał o indywidualny charakter i ekskluzywność swojego pojazdu, lekką, nowoczesną konstrukcję oraz odpowiedni pakiet bezpieczeństwa (ABS, poduszki powietrzne i ESP). W kabinie znajdziemy iPhonea 4 Appla, dzięki któremu można skorzystać z danych komputera pokładowego.

AC Schnitzer 99d to pojazd koncepcyjny i twórca nie ma zamiaru go sprzedawać (w formie pokazanej w Genewie kosztowałby 149 000 euro).

Zdjęcia: AC Schnitzer, opracowanie: BM