MotoNews.pl

smart for-us: nowy pickup miejski

09 stycznia 2012

Marka, model | ,
Smart for-us 10

Smart przedstawia zupełnie nową koncepcję miejskiego pickupa w postaci modelu for-us. Koncepcyjny pojazd to wizja miejskiego środka transportu XXI wieku. Ma skromne wymiary: 3547 mm długości, 1506 mm szerokości i 1701 mm wysokości i napęd elektryczny, na który składa się magnetoelektryczny silnik o mocy 55 kW. Smart for-us właśnie debiutuje na North American International Auto Show w Detroit.

Smart for-us może przewieźć dwie osoby i dwa e-rowery smarta. Dzięki stacji dokującej umieszczonej w przestrzeni bagażowej baterie for-us są ciągle ładowane.

Ściana tylna skrzyni ładunkowej jest uruchamiana elektrycznie. Gdy się otwiera, podłoga skrzyni ładunkowej cofa się o 280 mm, następnie klapa przesuwa się w dół i ustawia się równolegle do podłogi. Dzięki temu zapewniono dostęp do przestrzeni ładunkowej o długości 900 mm.

Wnętrze charakteryzują eleganckie powierzchnie w kolorze macicy perłowej połączone z precyzyjnie zaprojektowanymi elementami technicznymi w aluminiowych oprawach. Kokpit ma aerodynamiczne kształty. Zamiast lusterka tylnego zamontowano smartfon umieszczony w specjalnym uchwycie. Kierowca widzi na nim, co dzieje się na drodze za pojazdem, ponieważ telefon zintegrowano z kamerą wideo. Fotele pokryto żółtą tkaniną i jak zapewnia producent, mają dawać pasażerom poczucie, iż właśnie wygodnie wyciągają się na hamaku.

Napęd elektryczny w smarcie for-us bazuje na innowacyjnej koncepcji znanej z elektrycznego smarta fortwo, który w salonach sprzedaży pojawi się wiosną tego roku. Magnetoelektryczny silnik elektryczny odznacza się mocą 55 kW i maksymalnym momentem obrotowym 130 Nm. Prędkość maksymalna, jaką może rozwijać smart for-us to 120 km/h. Silnik czerpie energię z baterii litowo-jonowej 17,6 kWh.

Zdjęcia: Daimler, opracowanie: BM