MotoNews.pl

smart fourjoy – koncepcyjny pojazd z deskorolkami na pokładzie

06 września 2013

smart fourjoy 19

Koncepcyjny fourjoy zapowiada nową generację smarta i dowodzi, że świat aut tej marki nie ogranicza się wyłącznie do modeli z dwoma fotelami. Premiera prototypu odbędzie się podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie (12-22 września).

Bez drzwi, bez tylnej szyby, bez dachu na głową – smart fourjoy rezygnuje ze zbędnego balastu, a mijanym przechodniom i pasażerom innych aut pozwala zaglądać do futurystycznie zaprojektowanej kabiny. Czteroosobowy prototyp wyróżnia typowa dla smartów, nieoceniona w dużych miastach zwrotność – jego nadwozie ma niewielkie wymiary (długość/szerokość/wysokość: 3494/1978/1494 mm), a średnica zawracania wynosi zaledwie 9,1 m.

Koncepcyjnego smarta fourjoy wiele łączy z naszym nowym, czteroosobowym modelem, który zadebiutuje pod koniec 2014 roku – mówi dr Annette Winkler, szefowa smarta – Swoje geny model dzieli także z oryginalnym smartem. Charakterystyczna, “smartowa” sylwetka z zepchniętymi do narożników nadwozia kołami ma krótkie zwisy i tylne lampy zintegrowane z tridionem. A dzięki nowoczesnej jednostce elektrycznej o mocy 55 kW lokalnie bezemisyjny fourjoy rusza spod świateł bez cienia zwłoki.

Karoseria: perłowy lakier i polerowane aluminium

Prototyp fourjoy to wstęp do kolejnej ery projektowania smarta – mówi Gorden Wagener, szef designu w koncernie Daimler AG

Liczne detale nawiązują do poprzednich, znakomicie przyjętych prototypów, takich jak for-us (Detroit 2012) i forstars (Paryż 2012). Nowa twarz smarta – uśmiechnięta i pewna siebie – sąsiaduje z tridionem z polerowanego aluminium. Lustrzane powierzchnie podkreślają ekskluzywny charakter modelu, podobnie jak LED-owe oświetlenie. Chłodną mieszanka bieli i srebra uzupełniają przeźroczyste owiewki nawiązujące odcieniem do czapeczek tenisowych używanych w latach 90.

Futurystyczna kabina dla czworga
Brak drzwi, tylnej szyby czy panelu dachowego sprawia, że smart fourjoy jeszcze bardziej integruje się z miejską tkanką. Odkryte wnętrze umeblowano dwoma futurystycznymi fotelami i tylną kanapą utrzymaną w tym samym stylu. Ich organiczna forma przypomina nowoczesne meble wypoczynkowe, a turkusowe akcenty nawiązują do koloru owiewek karoserii. Biała tapicerka kontrastuje z ciemną podłogą i grafitowymi obudowami siedzeń – w efekcie zdają się one unosić nad ziemią. Wrażenie głębi podkreśla deska rozdzielcza z podświetlanym panelem pokrytym trójwymiarową grafiką. I tu nie zabrakło odniesień do oryginalnego smarta – wystarczy rzut oka na jednoramienną kierownicę i okrągły prędkościomierz. Dwie stacje dokujące dla smartfonów zapewniają łączność z pokładowymi multimediami wszystkim podróżującym.

Bezemisyjna przyjemność z jazdy
Zabudowany w tylnej części samochodu napęd elektryczny bazuje na tym stosowanym w aktualnej generacji smarta fortwo electric drive i składa się z jednostki o mocy 55 kW oraz akumulatorów o pojemności 17,6 kWh. Ich pełne ładowanie z domowego gniazdka trwa maksymalnie 7 godzin. Przy użyciu wallboxa lub publicznej stacji ładowania oraz ładowarki pokładowej o mocy 22 kW i odpowiedniego kabla czas ten spada do niecałej godziny.

Do ostatniej mili: elektryczne deskorolki
Na wyposażeniu smarta fourjoy znalazły się dwie deskorolki z napędem elektrycznym, pozwalające pokonać niewielki dystans bez emitowania szkodliwych substancji. Dodatkowo, pod tylnymi fotelami wygospodarowano miejsce na kaski ochronne z dołączanymi kamerami HD. Filmami nagranymi podczas jazdy deskorolką można się później podzielić z przyjaciółmi lub opublikować je na portalu społecznościowym.

Zdjęcia: smart