MotoNews.pl

smart forstars – samochodowe kino, jakiego jeszcze nie widzieliście

03 października 2012

Marka, model | ,
smart forstars 5

Najważniejszą premierą smarta podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu jest koncepcyjny pojazd typu SUC (Sports Utility Coupe) o nazwie forstars. Smart forstars to sympatyczny środek transportu dla dwóch osób wyposażony w napęd elektryczny, szklany dach i projektor filmowy wbudowany w maskę silnika. Można rzecz, idealny samochód dla zakochanych – można w nim obserwować rozgwieżdżone, nocne niebo i obejrzeć ulubiony film przytulając się do siebie.

Wystawowy forstars został polakierowany na niecodzienny odcień czerwieni o nazwie „alubeam rouge”, natomiast jego klatka bezpieczeństwa tridion ma matowy, grafitowy kolor. Pojazd ma długość 3550 mm, szerokość 1710 mm i wysokość 1505 mm. Jego osie rozstawiono nieco szerzej niż w smarcie fortwo ( w odległości 2470 mm); rozstaw kół również poszerzono, o 193 mm z przodu i 90 mm z tyłu. Smart forstars wyróżnia się bardzo krótkimi zwisami, panoramicznym, przeszklonym dachem oraz szklaną klapą bagażnika. Autko zaopatrzono w sportowe opony Michelin i 21-calowe obręcze. W prawej lampie tylnej ukryto gniazdo do ładowania baterii, a w lewej schowek na napoje.

Mały smart forstars jest żwawym autkiem. Dzięki silnikowi magnetoelektrycznemu o mocy 60 kW i maksymalnym momencie obrotowym 135 Nm zapożyczonemu z nowego smarta Brabus electric drive może rozwinąć prędkość ponad 130 km/h, co w zupełności wystarczy do poruszania się po mieście. Jednostka napędowa jest zasilana przez baterie o pojemności 17,5 kWh.

Główną atrakcją tego modelu jest jednak z pewnością projektor wbudowany w maskę silnika, który współpracuje z odtwarzaczem multimedialnym iPhone’a za pośrednictwem łącza Bluetooth. By uzyskać pełen efekt kina samochodowego, konstruktorzy umieścili również w forstars wysokiej jakości system audio z dodatkowymi głośnikami za drzwiami.

Kabinę smarta forstars wykończono elementami w kolorze perłowym połączonymi z ozdobnymi detalami z aluminium i w kolorze nadwozia. Fotele są głęboko wyprofilowane i obite tkaniną i białą skórą. Zamiast tradycyjnego lusterka wstecznego w kabinie smarta forstars znajdziemy smartfon połączony z tylną kamerą. Smartfon jest również wykorzystywany do odtwarzania plików multimedialnych i sterowania projektorem.

Zapraszamy także do lektury poprzedniego artykułu na temat smarta forstars, uzupełnionego o liczne wizualizacje.

Zdjęcia: smart, newspress, opracowanie: BM