MotoNews.pl

Nowe, trzydrzwiowe BMW serii 1: sportowy indywidualista w kompaktowym formacie

09 lipca 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
BMW 1 20

Nowy, trzydrzwiowy model BMW serii 1 wyróżnia sportowy i elegancki design, dodatkowe warianty silnikowe i kilka specjalnych cech sprawiających, że jazda tym kompaktowym pojazdem klasy premium to czysta przyjemność. Mocne jednostki napędowe – zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne z technologią BMW TwinPower Turbo, najnowocześniejsze komponenty i napęd na tylną oś, unikalny w przypadku samochodu tej klasy, gwarantują sportowe przeżycia podczas jazdy. Ten sportowy charakter BMW serii 1 odzwierciedlony został również w dynamicznym i smukłym wyglądzie nadwozia nowego, trzydrzwiowego BMW. Mowa tu zwłaszcza o pierwszym modelu BMW M Performance w segmencie samochodów kompaktowych, czyli BMW M135i. Pojazd ten z pewnością dołączy do czołówki w swoim segmencie dzięki 6-cylindrowemu silnikowi benzynowemu wykorzystującemu technologię M Performance TwinPower Turbo i generującemu moc 320 KM/235 kW oraz zbudowanemu z typową dla M GmbH precyzją, wyczynowemu podwoziu, nie wspominając o nadwoziu zoptymalizowanemu pod kątem aerodynamiki i luksusowemu wnętrzu kabiny.

Napęd
Nowy model bazowy serii 1 – BMW 114i wyposażony jest w 4-cylindrową jednostkę napędową o mocy 102 KM/75 kW. Nową linię 3-drzwiowych BMW serii 1 uzupełnią w najbliższym czasie dwa dodatkowe modele z silnikami benzynowymi i 3 wariantami diesla, w tym BMW 116d EfficientDynamics Edition o mocy 116 Km/85 kW emitujące zaledwie 99 g CO2 na kilometr. Z wyjątkiem BMW 114i i BMW 116d EfficientDynamics Edition wszystkie warianty BMW serii 1 mogą być dostarczone do klienta z dostępną jako wyposażenie opcjonalnie, 8-biegową przekładnią automatyczną. Standardowy dla serii 1 pakiet BMW EfficientDynamics działa w trybie ECO PRO aktywowanym za pomocą przełącznika systemu Driving Experience Control. W przyszłości nowe BMW serii 1 będzie także oferowane z inteligentnym napędem na wszystkie koła xDrive. Pierwszymi wersjami serii 1 z tą technologią będą BMW 120d xDrive i BMW M135i xDrive.

Design nadwozia

Dynamiczne, wydłużone linie nadwozia trzydrzwiowego BMW serii 1 tworzą sylwetkę, która trudno pomylić z jakimkolwiek innym pojazdem z segmentu „kompaktów” i nadają mu indywidualnego charakteru, odróżniającego je od modeli 5-drzwiowych. Szerokie drzwi z szybami pozbawionymi ram i nisko poprowadzona, płaska linia dachu dodają BMW serii 1 elegancji. Dla klientów pragnących nieco bardziej indywidualnej i luksusowej odmiany bawarski producent przygotował nowy 3-drzwiowy model BMW Sport Line i BMW Urban Line ze specjalnym wyposażeniem. W wariancie trzydrzwiowym dostępny jest także pakiet M Sport.

Więcej komfortu dla pasażerów

Podobnie, jak wariant pięciodrzwiowy, nowa, trzydrzwiowa seria 1 jest bardziej zrywna, a jednocześnie bardziej komfortowa w porównaniu z poprzednią odsłoną. Wnętrze jest nieco przestronniejsze. Na przykład, nowe, trzydrzwiowe BMW serii 1 można skonfigurować w układzie dwu- lub trzymiejscowym na tylnej kanapie. Na liście wyposażenia wnętrza kabiny znalazły się również m.in.

  • klimatyzacja
  • opcjonalne systemy wspomagające kierowcę
  • usługi BMW ConnectedDrive.

Zdjęcia: BMW, opracowanie: BM