MotoNews.pl

Nissany NV200 zastąpią tradycyjne londyńskie taksówki

06 sierpnia 2012

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
NISSAN NV200 2

Nissan przedstawił nową, śmiałą wizję taksówek przyszłości dla Londynu jest nią specjalny wariant modelu NV200. Nissan NV200 London Taxi będzie emitować znaczniej mniej dwutlenku węgla w porównaniu z pojazdami aktualnie używanymi w charakterze taksówek w brytyjskiej stolicy. W Londynie ma zostać także poddany testom koncepcyjny Nissan e-NV200 z napędem elektrycznym, który w tym roku, w styczniu zadebiutował na Salonie Motoryzacyjnym w Detroit.

Przypomnijmy, że NV200 wystąpił już w roli uniwersalnej taksówki Vanette Taxi w Japonii, a od końca przyszłego roku będzie można zobaczyć NV200 jako dobrze znane, nowojorskie, żółte taksówki.

W stolicy Wielkiej Brytanii NV200 pojawi się z 1,5-litrowym dieslem dCi o mocy 110 KM pod maską i w obowiązkowej, czarnej „liberii”. Jednostka napędowa współpracuje z 6-biegową przekładnią manualną.

Zaprojektowany w szczególny sposób pojazd (najpierw stworzono wnętrze, później nadwozie), będzie zapewniał pasażerom więcej komfortu przestrzeni i wygody, niż dotychczasowe taksówki. Kompaktowy van może przewieźć do pięciu dorosłych osób – trzy na tylnej kanapie i dwie na składanych siedzeniach zwróconych frontem to tylnego rzędu foteli. W taksówkowej wersji Nissan NV200 fotel pasażera obok kierowcy wymontowano, by stworzyć przestrzeń do przewozu bagaży. Samochód wyposażono także w przesuwane drzwi, bezpieczniejsze dla innych uczestników ruchu drogowego niż klasyczne, otwierane na zewnątrz.

Producent zapowiada, że w ciągu roku londyńscy taksówkarze korzystający z nowego NV200 będą mogli zmniejszyć wydatki na paliwo prawie o 50% w porównaniu z aktualnym stanem. Jednocześnie NV200 London Taxi emituje tylko 139 g CO2/km (aktualne modele wykorzystywane jako taksówki emitują 209 g CO2/km).

Zdjęcia: Nissan, opracowanie: BM