MotoNews.pl

Fiat 500 Turbo 2013 zadebiutował w USA

20 sierpnia 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Fiat 500 Turbo 5

W piątek podczas Concorso Italiano – jednego z największych zlotów pojazdów produkowanych we Włoszech, jakie organizowane są w Ameryce Północnej – Fiat zaprezentował nowy model Fiat 500 Turbo 2013 wyposażony w 1,4-litrowy silnik MultiAir Turbo o mocy 135 KM, sportowe zawieszenie, wzmocniony układ hamulcowy. Usportowiony wariant Fiata 500 wyróżnia się dynamicznym designem nadwozia.

Pod maską Fiata 500 Turbo 2013 kryje się jednostka napędowa z pojedynczą turbosprężarką i dwoma intercoolerami oraz sportowym układem wydechowym, która dostarcza o 34% więcej mocy (135 KM zamiast 101 KM) i o 53% więcej maksymalnego momentu obrotowego (202 zamiast 132 Nm) w porównaniu z 1,4-litrowym silnikiem MultiAir stosowanym standardowo w Fiacie 500. Jednostkę napędową uzupełniono o sprawdzoną na torach wyścigowych, 5-biegową przekładnię manualną C510.

By uzyskać bardziej agresywny wygląd nadwozia, projektanci podarowali Fiatowi 500 Turbo wydatniejsze boczne osłony przedniego zderzaka i przesuniętą nieco do przodu przednią część nadwozia, by pod maską zmieścił się nowy silnik. Większe wloty powietrza zapewniają odpowiednie chłodzenie jednostki napędowej, natomiast podwójne „nozdrza” umieszczone po obu stronach osłon zderzaka maksymalizują przepływ powietrza do i z intercoolerów. Całość uzupełniają nowe reflektory w czarnych oprawach.

Fiat 500 Turbo ma także mocniej zarysowane fartuchy boczne, które pionizują nieco bardziej profil nadwozia, a jednocześnie podkreślają charakterystyczny kształt Fiata. Za 16-calowymi obręczami z lekkich stopów znajduje się wyczynowy układ hamulcowy z większymi, wentylowanymi tarczami przednimi (średnica 282 mm) zaopatrzonymi w czerwone zaciski hamulcowe. Fiat 500 Turbo otrzymał również nowe zawieszenie ze sportowymi sprężynami i amortyzatorami z modelu 500 Sport.

W tyle linię dachu przedłużono za pomocą spojlera zamontowanego na pokrywie bagażnika, który jednocześnie poprawia charakterystykę aerodynamiczną hatchbacka. Nowe światła tylne w czarnych oprawach zastąpiły standardowe, oprawione w chrom. Poniżej ciekawy akcent stanowi dyfuzor z czarnymi detalami oraz nowa, sportowa końcówka rury wydechowej.

Fiat 500 Turbo 2013 będzie dostępny w następujących kolorach: srebrnym, białym, szarym, czarnym, miedzianym, czerwonym oraz zupełnie nowym, zielono-niebieskim.

We wnętrzu kabiny zastosowano sportową stylizację – taki charakter mają fotele, obciągnięta skórą gałka zmiany biegów i kierownica obszyta nićmi w srebrnym kolorze. Całą kabinę utrzymano w odcieniach czerni i szarości. Dodatkową atrakcją jest system audio sygnowany przez słynnego rapera i producenta muzycznego Dr. Dre, z sześcioma głośnikami, subwooferem i ośmiokanałowym wzmacniaczem 368 W.

Zdjęcia: Fiat, opracowanie: BM