MotoNews.pl

Lada X-Ray Concept – rosyjski crossover, jakiego jeszcze nie było

07 września 2012

Kategoria | Auta koncepcyjne  Targi
Marka, model |
Lada X-Ray 15

Gdy nasz kraj pozostawał jeszcze pod „opieką” Wielkiego Radzieckiego Brata widok samochodów marki Lada na ulicach nikogo nie dziwił. Teraz modele Lady w Polsce to raczej zabytkowe białe kruki, ale myliłby się ten, kto sądziłby, że marka zniknęła całkowicie z rynku. Działa nadal w Rosji i to całkiem prężnie, na tyle prężnie, że przygotowuje nawet całkiem nowoczesne projekty.

Podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Moskwie, która odbyła się pod koniec sierpnia największy rosyjski producent samochodów AvtoWAZ zaprezentowała bardzo ciekawy pojazd koncepcyjny o nazwie X-Ray. AvtoWAZ ma wszystkie prawa do marki Łada, a mały crossover X-Ray miałby w przyszłości nosić właśnie plakietkę z tą nazwą.

Choć koncept jest rosyjski, to narodził się w głowie człowieka z zachodniej części Europy – byłego szefa projektantów w Mercedes-Benz i Volvo, pana Steve’a Mattina, który pracował między innymi nad Mercedesem-Benz klasy ML, klasą GL, Volvo S60, V60 i XC60.

Trzeba przyznać, że zatrudnienie Mattina było świetnym posunięciem, ponieważ nowy koncept Lady wygląda lepiej niż wszystkie poprzednie pomysły marki i jest bardzo dopracowany. Prezentuje się nieźle z zewnątrz, a jego wykończona skórzaną tapicerką kabina naprawdę sprawia wrażenie rzemieślniczego dzieła na najwyższym poziomie. Z tego co wiemy, spotkał się także z entuzjastycznym przyjęciem gości odwiedzających moskiewską wystawę.

Wprawdzie AvtoWAZ zapowiedział, że nie ma zamiaru wprowadzić do produkcji trzydrzwiowego crossovera X-Ray, ale mówi się, że jest on zapowiedzią zmian stylistycznych, jakie zostaną wprowadzone do gamy modelowej Łady za trzy lata. Może być w tym ziarno prawdy, ponieważ Renault i Nissan Alliance, które obecnie posiadają 25% udziałów w AvtoWAZie, chcą wykupić aż 75% akcji firmy w 2014 roku. Nie powinno więc zabraknąć pieniędzy na inwestycje.

Prezentujemy naszym czytelnikom dwa filmiki, dzięki którym będą mogli oni sobie wyrobić zdanie na temat nowego konceptu Łady.

Zdjęcia: Lada, YouTube, opracowanie: BM