MotoNews.pl

Aston Martin Rapide S: mocniejszy i piękniejszy od odchodzącego Rapide

23 stycznia 2013

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Aston Martin Rapide S 9

Na rynku właśnie debiutuje nowy Aston Martin Rapide S – bardziej luksusowa, mocniejsza i jeszcze bardziej elegancka wersja czterodrzwiowego coupe. Nowe GT brytyjskiego producenta zostało przeprojektowane zarówno pod kątem wyglądu, jak i specyfikacji technicznej. Sportowy Rapide S zastąpi model Rapide w ofercie Astona Martina. Rapide S ma zupełnie nowy przód nadwozia, z imponującą i rzucającą się w oczy atrapą chłodnicy. Uwagę zwraca także nowa pokrywa bagażnika o wyraźniej wyprofilowanym kształcie.

Pod maską silnika także zaszły istotne zmiany. Rapide S korzysta z nowego, 6-litrowego silnika V12 o mocy 550 KM dostępnej od 6750 obr./min. To o 17% więcej niż w przypadku opuszczającego ofertę Astona Martina modelu Rapide. Maksymalny moment obrotowy zwiększył się w porównaniu z poprzednią generacją z 600 Nm do 620 Nm dostępnych od 5000 obr./min. W nowej jednostce napędowej zastosowano rozwiązania technologiczne opracowane na podstawie doświadczeń zebranych przez brytyjskiego producenta podczas zmagań w wyścigowej serii WEC GT. Przy okazji udało się zmniejszyć emisję CO2 z 355 h/km do 332 g/km. Aston Martin Rapide S o 0,4 s sekundy poprawia wynik sprintu z miejsca do 100 km/h w porównaniu z modelem Rapide – czyni to w 4,7 sekundy. Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć, to 306 km/h.

Zespół inżynierów w kwaterze głównej Astona Martina w brytyjskim Gaydon pracował także nad udoskonaleniem systemu dynamicznej kontroli stabilności (DSC) i dostosował go do zwiększonej mocy i momentu obrotowego w Rapide S. Nowy model korzysta także z najnowszej generacji układu adaptacyjnego tłumienia (Aston Martin Adaptive Damping System = ADS), który może pracować w jednym z trzech ustawień: „normalnym”, „sportowym” lub „torowym”, w zależności od charakteru nawierzchni drogowej. ADS automatycznie zmienia ustawienia zawieszenia reagując na zmianę warunków drogowych.

System bezpieczeństwa uwzględnia teraz także w większym stopniu możliwość zderzenia z pieszym. Innowacyjny design atrapy chłodnicy, obniżona pozycja silnika, nowa maska i nowa konstrukcja zderzaka przedniego gwarantują, że przypadku potrącenia przechodnia nie odniesie on zbyt poważnych obrażeń.

W kabinie czeka wnętrze o charakterystycznym dla Astona Martina, luksusowym charakterze. Wyraża się to na przykład w zastosowaniu dość zbytkownych szklanych przełączników skrzyni biegów na konsoli środkowej.

Producent oferuje także dodatkowe elementy wyposażenia Rapide S, na przykład pakiet Carbon Exterior, na który składają się: przedni splitter, tylny dyfuzor, obudowy lusterek bocznych i oprawy tylnych świateł z włókna węglowego. Wnętrze Rapide S można udekorować pakietem wykończeń z czarnego lakieru fortepianowego lub pakietem Duotone – obejmującym czerwono-czarną, skórzaną tapicerkę.

Zdjęcia: Aston Martin, opracowanie: BM