MotoNews.pl

Hennessey Venom GT bije rekord Guinnessa w przyspieszeniu 0-300 km/h

23 stycznia 2013

Kategoria | Rynek Premium  Sport
Marka, model | ,
Hennessey Venom GT 4

Hennessey Performance ogłosił oficjalnie, że 10 stycznia tego roku produkowany przez firmę, dopuszczony do ruchu ulicznego supersamochód Venom GT ustanowił nowy rekord Guinnessa w przyspieszeniu z miejsca do 300 km/h. Hennessey Venom GT dokonał tej sztuki w 13,63 sekundy.

Wynik ten to średnia uzyskana w ramach dwóch prób (przejazdów dokonano w przeciwnych kierunkach w ciągu godziny, a rezultaty były rejestrowane za pomocą systemu VBox 3i GPS). Na miejscu byli przedstawiciele VBox, gwarantując, że próba bicia rekordu odbyła się zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Księgę Rekordów Guinnessa. Pierwszy przejazd zabrał Venomowi GT 13,18 sekundy przy wietrze wspomagającym o prędkości podmuchu 6,44 km/h. Drugi przejazd zabrał 14,08 sekundy przy wietrze z przodu wiejącym z prędkością ok. 9,66 km/h.

Na miejscu był również przedstawiciel Księgi Rekordów Guinessa, by osobiście potwierdzić uzyskane wyniki. Poszczęściło mu się, bo po zakończonej próbie panowie z Hennessey Performance zabrali go na przejażdżkę Venomem GT, by mógł na własnej skórze przekonać się, co potrafi to auto. „

Nigdy nie jechałem czymś równie szybkim” – wyznał później Philip Robertson, arbiter Guinness World Record – „Przyspieszenie jest absolutnie niesamowite.”

Udaną próbę bicia rekordu przeprowadzono na lotnisku niedaleko Houston, używając do tego siódmego wyprodukowanego egzemplarza Venoma GT. Supersamochód był wyposażony w opony Michelin Pilot Sport Cup, pompę paliwową przystosowaną do 93-oktanowego paliwa i kompletny wystrój wnętrza z systemem audio wysokiej klasy, klimatyzacją, i fotelami obitymi skórą oraz Alcantarą. Napędzał go 7-litrowy silnik V8 z dwiema turbosprężarkami Precision generujący moc 1244 KM i maksymalny moment obrotowy 1566 Nm. Pojazd z napędem na tylną oś waży zaledwie 1244 kg.

Mimo, że Guinness uznaje tylko próby mierzone w kilometrach na godzinę, to Venom GT ustanowił także nieoficjalny rekord przyspieszenia od 0 do 200 mil na godzinę – 14,51 sekundy. Dotąd należał on do modelu Koenigsegg Agera R (17,68 s.). Dla porównania – Bugatti Veyron Super Sport z 8-litrowym silnikiem o mocy 1200 KM potrzebuje 22,2 sekundy, by rozpędzić się do 200 mil na godzinę.

Zdjęcia: Hennessey Performance, opracowanie: BM