MotoNews.pl

McLaren P1: ostateczna specyfikacja

27 lutego 2013

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
McLaren P1 5

McLaren Automotive opublikował ostateczną specyfikację i nowe zdjęcia modelu P1 tuż przed jego oficjalną premierą na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie.

Inspirowany wyścigami Formuły 1 system IPAS (Instant Power Assist System) pozwala McLarenowi P1 na fantastyczne osiągi. Rozpęd z miejsca do 100 km/h będzie zabierać mniej niż 3 sekundy, od zera do 200 km/h mniej niż 7 sekund, a od 0 do 300 km/h McLaren P1 przyspiesza w 17 sekund. By właściwie ocenić te wyniki, należy dodać, że legendarny supersamochód McLaren F1 (mowa o pojeździe dopuszczonym do ruchu drogowego, nie o bolidach) potrzebował pięciu sekund więcej, by osiągnąć podobne prędkości. Maksymalnie McLaren P1 może się rozpędzić do 350 km/h.

Wątpimy, by ktokolwiek korzystał z tej opcji, ale McLaren P1 może także poruszać się w trybie czysto elektrycznym. Trzeba się jednak przygotować na to, że średnia prędkość w tym trybie to zaledwie 48 km/h, a zasięg wynosi tylko 20 km.

Napęd stanowią dwie wydajne jednostki – 3,8-litrowy silnik benzynowy V8 biturbo i motor elektryczny, które łącznie generują 916 KM mocy i maksymalny moment obrotowy 900 Nm. By zapanować nad tym potworem McLaren poprosił firmę Akebono dostarczającą komponenty dla Formuły 1, by stworzyła potężny układ hamulcowy z karbonowo-ceramicznymi tarczami.

Brytyjski producent w ciągu kilku ostatnich miesięcy aktywnie angażował potencjalnych klientów w proces stylizacji nadwozia P1. Zdecydowali oni, że ostateczna wersja powinna zachować wygląd prototypu McLaren P1 zaprezentowanego w zeszłym roku w Paryżu. Producent pokusił się jednak o jedną modyfikację i dodał kanały LTR przed kołami przednimi, by poprawić chłodzenie i zoptymalizować siłę docisku do podłoża. Samochód porusza się na stworzonych specjalnie dla niego oponach P Zero Corsa.

McLaren ocenia zainteresowanie modelem na zaledwie 375 egzemplarzy, co oznacza, że P1 będzie prawdziwą motoryzacyjną gratką. Wiemy też, że ceny P1 będą się rozpoczynać o 866 000 funtów szterlingów, czyli około 4 156 800 złotych polskich.

Zdjęcia: McLaren, opracowanie: BM