MotoNews.pl

Subaru XV Hybrid debiutuje w Japonii

24 czerwca 2013

Marka, model | ,
Subaru XV Hybrid 13

Subaru wypuściło właśnie na rynek japoński model XV Hybrid. To pierwszy pojazd marki z napędem hybrydowym. Dzięki funkcji wpierania mocy silnika producentowi udało się uzyskać świetny wynik w zakresie ekonomicznego zużycia paliwa (na jednym litrze XV Hybrid może przejechać do 20 km) i bardzo płynne przyspieszenie. Komponenty systemu hybrydowego, takie jak silnik elektryczny i bateria zostały zainstalowane w taki sposób, by nie naruszyć wyjątkowego układy symetrycznego napędu na wszystkie koła Subaru gwarantującego niskie zawieszenie środka ciężkości i świetne wyważenie pojazdu.

2-litrowy, 4-cylindrowy silnik benzynowy DOHC został częściowo zmodyfikowany na potrzeby wariantu hybrydowego, m.in. zmniejszono w nim tarcia. Przekładnię zbudowano specjalnie dla Subaru XV Hybrid, bazując na bezstopniowej skrzyni CVT Lineartronic. Stały napęd na obie osie o prostej strukturze może rozdzielać moment obrotowy na wszystkie koła nawet wtedy, gdy samochód porusza się z niewielką prędkością w trybie czysto elektrycznym.

Subaru XV Hybrid wyróżnia się także funkcją „Eco-Cruise Control” dostępną w wariantach wyposażonych w system wspomagający „EyeSight”(czyli układ kamer przy lusterku, które obserwują otoczenie i w razie zagrożenia mogą zatrzymać samochód lub ostrzec kierowcę sygnałem dźwiękowym). Nowa funkcja pozwala na obniżenie zużycia paliwa przez maksymalne wykorzystanie możliwości poruszania się w trybie czysto elektrycznym.

Specjalny, wielofunkcyjny wyświetlacz przekazuje informacje na temat przepływu energii w systemie hybrydowym w zależności od warunków jazdy. Hybrydowy wariant Subaru XV ma także nowy kolor nadwozia „Plasma Green Pearl”, obręcze z lekkich stopów i reflektory.

Zdjęcia: Subaru, opracowanie: BM