MotoNews.pl

BMW Concept M4 Coupe – esencja BMW M

16 sierpnia 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model | , ,
BMW Concept M4 Coupe 13

Wczoraj BMW zaprezentowało podczas spotkania dla mediów rozpoczynającego słynny konkurs elegancji w Pebble Beach, w Kalifornii sportowy model przyszłości: BMW Concept M4 Coupe. Jak twierdzi producent, odzwierciedla ono w idealnej formie filozofię BMW M, łącząc nawiązania do sportów wyścigowych z użytecznym charakterem i emocjonalnym stylem.

BMW Concept M4 Coupe na pierwszy rzut oka wyróżnia się niezwykłym kolorem nadwozia o nazwie „Aurum Dust”, stworzonym specjalne na potrzeby tego modelu. Samochód ma mocne, dynamiczne linie zdradzające zrywność i wyjątkowe osiągi. Duże wloty powietrza w przedniej części, design boków dający iluzję stałego ruchu i sportowy, nisko zawieszony tył wskazują na niezwykły, dynamiczny potencjał konceptu. Komponenty wykonane z kompozytu CFRP (tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym), takie jak splitter przedni, dach i tylny dyfuzor wskazują na to, że projektanci starali się jak najbardziej obniżyć masę pojazdu.

Przód nadwozia to połączenie klasycznych elementów stylu marki, takich jak nerkowata atrapa chłodnicy, czy nowoczesna interpretacja podwójnych, okrągłych reflektorów z diodami LED z wyraziście zarysowanymi powierzchniami i precyzyjnie poprowadzonymi konturami, dodającymi głębi sylwetce Coupe. Wypukła maska silnika sugeruje moc kryjącą się w jednostce napędowej (niestety producent nie podał żadnych szczegółów dotyczących silnika i osiągów koncepcyjnego M4 Coupe.

Patrząc na koncept z boku zauważymy opływową, spłaszczoną sylwetkę niepozbawioną jednak atletycznego charakteru, o proporcjach typowych dla BMW – z wydłużoną maską silnika, szerokim rozstawem osi, przesuniętą do tyłu kabiną i krótkim zwisem przednim. Uwagę zwracają także muskularne nadkola. Płynnie opadająca linia dachu dodaje elegancji sportowemu stylowi BMW Concept M4 Coupe. Tył nadwozia jest kontynuacją konturu dachu. Dokładka na spojler tylny poprawia docisk osi tylnej do podłoża. Specjalna uwaga należy się bocznym „skrzelom”, w które wbudowano tzw. Air Breathers – niewielkie wyloty powietrza zmniejszające przepływ powietrza wokół nadkoli. Wspólnie z tzw. Air Curtain (kurtyną powietrzną) na fartuchu przednim pomagają wentylować nadkola. BMW Concept M4 Coupe ma także zaprojektowane specjalnie dla tego modelu, dwukolorowe obręcze z lekkich stopów M o średnicy 20 cali. Zza ich pięciu podwójnych ramion przezierają elementy układu hamulcowego M Carbon.

Muskularny tył coupe to wizualizacja wyjątkowej mocy pojazdu. Cała tylna sekcja jest szeroka i przyciąga uwagę mocno zarysowanymi kształtami. Płaskie światła zlokalizowano na zewnętrznych krawędziach karoserii, nadkola mocno wybrzuszono, podkreślono także poziome linie, by optycznie obniżyć środek ciężkości auta. Dwie pary końcówek rur wydechowych wykonano z włókna węglowego, podobnie jak dyfuzor.

Zdjęcia: BMW, opracowanie: BM