MotoNews.pl

50 lat BMW M: jubileuszowe edycje BMW M3 i BMW M4

25 maja 2022

Kategoria | Premiery  Rynek Premium  Tuning
50-Jahre-BMW-M-Edition

Limitowana edycja, unikalne cechy stylistyczne, konfiguracja dostosowana do potrzeb rynku: aby uczcić początek szóstej dekady istnienia, BMW M GmbH oferuje entuzjastom M na całym świecie ekskluzywną kolekcję unikatowych egzemplarzy opartych na samochodach sportowych o wysokich osiągach z segmentu premium klasy średniej.

Limitowana edycja BMW M3 i BMW M4

W ramach spektakularnych imprez, z rewelacyjnymi nowościami modelowymi i razem ze swoją światową społecznością BMW M GmbH świętuje w tych tygodniach i miesiącach pierwsze pięć dekad swego istnienia. 24 maja 1972 roku zawarto umowę spółki BMW Motorsport GmbH. Dokładnie 50 lat później firma znana obecnie jako BMW M GmbH prezentuje ekskluzywną kolekcję modeli edycyjnych, która ma uświetnić obecną rocznicę.

Dzięki BMW M w edycji na 50-lecie BMW M3 Limuzyna (zużycie paliwa w cyklu mieszanym 10,2–9,8 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 231–223 g/km) i BMW M4 Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym 10,1–9,8 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 230–223 g/km) entuzjaści M na całym świecie mogą wyrazić zarówno swoją pasję do wyścigów, jak i poczucie tradycji. Limitowana edycja, ekskluzywny design i indywidualnie dobierane wyposażenie dodatkowe sprawiają, że każda edycja samochodu może stać się unikatem ukształtowanym przez osobisty styl właściciela.

Edycyjne BMW M na 50-lecie bazuje na aktualnej generacji najbardziej popularnej w historii BMW M GmbH serii modelowej. Na całym świecie oznaczenia modeli BMW M3 i BMW M4 są synonimem wysokich osiągów w segmencie premium klasy średniej. Modele edycyjne napędza 6‑cylindrowy silnik rzędowy o mocy 375 kW (510 KM) z technologią M TwinPower Turbo i wysokoobrotową charakterystyką, a moc silnika w zależności od modelu jest przenoszona na tylne koła za pomocą 6‑biegowej skrzyni manualnej lub 8-stopniowej skrzyni Steptronic z Drivelogic lub zmiennie rozdzielana na cztery koła za pomocą napędu M xDrive.

50 Jahre BMW M Edition 4

Ekskluzywny charakter modeli edycyjnych wynika ze specyficznej dla danego rynku konfiguracji z niezależnymi cechami konstrukcyjnymi i ściśle ograniczonej liczby egzemplarzy. W ten sposób powstają fascynujące unikaty przeznaczone na najważniejsze rynki motoryzacyjne na całym świecie. Lakiery pojazdów z tej edycji to kolory definiujące styl z historii BMW M GmbH. Całości dopełniają kute obręcze kół M w równie ekskluzywnej kolorystyce i efektowne akcenty we wnętrzu.

W Europie i innych wybranych regionach sprzedaży BMW M GmbH z okazji swojego jubileuszu oferuje ekskluzywną edycję BMW M4 Coupé. Dwudrzwiowe modele edycyjne z okazji 50-lecia BMW M pojawią się na drogach w lakierach w kolorze czarnego karbonu, niebieskim Macao, szarym Brands Hatch, czerwieni Imola i niebieskim San Marino. Do wyrazistego wyglądu przyczyniają się 19-calowe kute obręcze kół M na przedniej osi oraz 20-calowe kute obręcze kół M w stylistyce Double Spoke na osi tylnej, które po raz pierwszy są oferowane w kolorze Orbit Grey oraz matowym kolorze Gold Bronze.

Ponadto na chiński rynek motoryzacyjny zostanie wyprodukowana limitowana liczba egzemplarzy BMW M4 Coupé, dostępnych w kolorach Fire Orange i Stratus Grey. Dobór kolorów nawiązuje do tego, że w Chinach rocznica powstania BMW M GmbH obchodzona jest w Roku Tygrysa. Kute obręcze kół M w tych pojazdach w połączeniu z lakierem w kolorze Fire Orange wykończone są w matowym kolorze Orbit Grey, a w połączeniu z lakierem Stratus Grey w matowym kolorze Gold Bronze.

We wnętrzu wszystkich pojazdów edycyjnych na bazie BMW M4 Coupé o rocznicy przypominają listwy progowe z napisem „Edition 50 Jahre BMW M”, metalowa plakietka na konsoli środkowej z napisem „M4 Edition 50 Jahre BMW M” oraz odpowiednie oznaczenia na zagłówkach standardowych foteli sportowych M i opcjonalnych karbonowych foteli kubełkowych M kierowcy i pasażera z przodu.

50 Jahre BMW M Edition 8

Wyłącznie dla rynków amerykańskiego i kanadyjskiego modele edycyjne zostały stworzone na bazie BMW M3 Limuzyna. W przypadku 500 egzemplarzy tego czterodrzwiowego samochodu sportowego o wysokich osiągach można wybrać jeden z pięciu kolorów lakieru, z których każdy nawiązuje do jednego z pięciu poprzednich modeli: od cynobru, przez technofiolet, niebieski Interlagos i ognisty pomarańczowy, aż po szary Lime Rock. Wszystkie kolory karoserii są połączone z kutymi obręczami kół M w matowym kolorze Orbit Grey, jak również z wybranymi akcesoriami BMW M Performance Parts. Komponenty inspirowane wyścigami pod względem stylistyki i technologii, które również wchodzą w skład pakietu wyposażenia edycji jubileuszowej, to karbonowy splitter przedni BMW M Performance, karbonowy spojler tylny BMW M Performance oraz karbonowo-tytanowe końcówki rur wydechowych BMW M Performance.

Wnętrze podkreśla napis „Edition 50 Jahre BMW M” na listwach progowych i pasy M na zagłówkach foteli przednich i zewnętrznych tylnych. Ponadto w samochodach tej edycji ekskluzywny wzór przeszyć zdobi zarówno standardowe fotele sportowe M, jak i dostępne opcjonalnie karbonowe fotele kubełkowe M. Na metalowej tabliczce na osłonie uchwytu na napoje na konsoli środkowej znajduje się napis „M3 Edition 50 Jahre BMW M” i oznaczenie „1/500”.

Zdjęcia: BMW