MotoNews.pl

BMW M3 i M4 z silnikiem biturbo o mocy 430 KM

30 września 2013

Kategoria | Premiery
BMW M3 M4 5

Nowe BMW M3 i M4 będą miały mnóstwo bardzo przyjemnych niespodzianek dla miłośników ostrzejszej jazdy: 6-cylindrowy silnik biturbo o mocy 430 KM i maksymalnym momencie obrotowym „znacznie wykraczającym” poza 500 Nm, masę własną wynosząca ok. 1500 kg i 6-biegową, manualną skrzynię biegów z automatyczną przepustnicą, która wysyła sygnał dźwiękowy przy redukcji biegu. Opcjonalnie nowe BMW będą dostępne z 7-biegową przekładnią M DCT z funkcją “launch control”.

Jednostkę napędową wyposażono zarówno w system Valvetronic, jak i Double Vanos, zmniejszono jej wagę i wyposażono w system chłodzenia dostosowany do pracy w warunkach jazdy na torze wyścigowym. Silnik ma także kuty wał korbowy i miskę olejową ze stopów magnezu. Auta będą również posiadać własny system smarowania przy suchej komorze korbowej.

Jak zapowiada bawarski producent, M4 będzie o około 80 kg lżejsze od poprzedniej wersji modelu, co pomoże zredukować o 25% zapotrzebowanie na paliwo. Do „odchudzenia” nowego M4 przyczynił się głównie montaż komponentów nadwoziowych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP): dachu, bagażnika, niektórych elementów zawieszenia, a także zastosowanie aluminiowych komponentów w pozostałej części zawieszenia. Sedan M3 także ma otrzymać dach z CFRP.

Poniżej prezentujemy filmik z testów nowych BMW M na torze Nurnburgring – auta prowadzili kierowcy BMW DTM: Bruno Spengler i Timo Glock. Więcej informacji o nowych BMW M3 i M4 przed oficjalnym debiutem na przyszłorocznym Detroit Auto Show.

Zdjęcia: Autoblog, com, opracowanie: BM