MotoNews.pl

Citroen prezentuje nowego DS 5LS

poniedziałek, 30 grudnia 2013

« poprzedni | news | następny »
Kategoria | Premiery
Marka, model | , ,
Citroen DS 5LS 6

19 grudnia w Paryżu, w słynnym Le Carrousel du Louvre, w obecności dziennikarzy z Chin i przedstawicieli międzynarodowej prasy, Citroen zaprezentował swoje najnowsze dzieło – DS 5LS. Produkowany w fabryce Shenzen sedan z segmentu Premium stanowi kolejny etap rozwoju marki DS w Chinach. DS 5LS harmonijnie łączy kanony segmentu w zakresie gabarytów zewnętrznych i przestronności wnętrza z wyrafinowaniem i stylistyką charakterystycznymi dla linii DS. Nowy model, który zostanie wprowadzony na rynek chiński w marcu 2014 roku, ma ogromne znaczenie dla kontynuacji strategii rozwoju linii DS na rynkach pozaeuropejskich.

DS 5LS wyróżnia dynamiczna sylwetka (dł.: 4,70 m x szer.: 1,84 m x wys.: 1,50 m) o urzekających liniach i zmysłowych kształtach właściwych linii DS.

Przednia część DS 5LS inspirowana była bezpośrednio prototypami Numéro 9 i Wild Rubis. Wyróżnia ją wyraźnie zarysowana i rzeźbiona osłona chłodnicy nazwana „DS Wings”, którą z reflektorami łączą chromowane pasy. Zamysłem designerów było, aby kształt przodu samochodu przywodził na myśl napięty łuk – zabieg ten dodał przedniej części auta dynamicznego i nowoczesnego charakteru. Na kratce osłony chłodnicy o specyficznym designie widnieje logo DS. Identyfikacja świetlna w postaci lamp do jazdy dziennej w kształcie bumerangów podkreśla oryginalny wygląd modelu.

Chromowana listwa boczna biegnie od szyb aż po bagażnik i podkreśla mocny i wyrazisty charakter sylwetki. Odcina boczną część nadwozia za tylnymi drzwiami, subtelnie uwydatniając kształt płetwy rekina, stylistyczny akcent charakterystyczny dla modeli DS. Szerokie nadkola w połączeniu z dużymi kołami dopełniają i potęgują dynamiczny charakter DS 5LS.

Wyrazisty tył zdobią wyszukane światła LED. Chromowany pierścień zatopiony w kloszu podkreśla trójwymiarowy wzór reflektorów.

Aby należycie wyeksponować styl zewnętrzny DS 5LS, proponowanych jest dziewięć lakierów karoserii, w tym jeden zupełnie wyjątkowy, brąz Nocciola, o żywym i jednocześnie bardzo subtelnym połysku.

We wnętrzu szczególny nacisk położono na jakość wykończenia – wykorzystano w nim szlachetne materiały takie jak metal, drewno i skóra półanilinowa. Pasażerowie tego sedana klasy Premium mają do dyspozycji przestronne i wyrafinowane wnętrze, które uszlachetniają wysokiej jakości skóry zdobiące całą kabinę aż po deskę rozdzielczą. Postrzegalną jakość użytych kosztownych skór, zarezerwowanych dotychczas dla luksusowych marek, eksponuje dodatkowo wzór tapicerki w stylu bransolety zegarka, znak szczególny modeli z linii DS i odzwierciedlenie francuskiego kunsztu.

Technologia na najwyższym poziomie
DS 5LS wyposażony został w silniki benzynowe 1.6 THP 160 i 1.6 THP 200 z bezpośrednim sekwencyjnym wtryskiem paliwa zasilanym wysokociśnieniową pompą i z turbosprężarką typu Twin Scroll. Współpracują one z 6-przełożeniową automatyczną skrzynią biegów.

Wzorcowy komfort na pokładzie

DS 5LS oferuje również wzorcowy komfort, dzięki największemu w segmencie C rozstawowi osi (2,71 m), fotelom zaprojektowanym z myślą o pełnym komforcie pasażerów (fotele przednie z funkcją masażu, fotele z tyłu z oparciem pochylanym o 29°, zagłówki typu lotniczego), oczyszczonemu powietrzu (jonizator powietrza), komfortowi akustycznemu (system Arkamys, HIFI DENON), wyposażeniu ułatwiającemu prowadzenie (zdalny dostęp i bezkluczykowe uruchamianie, system kontroli martwego pola, radar parkowania przodem i tyłem, kamera cofania) oraz kompletnej ofercie telematycznej (dotykowy kolorowy ekran, odtwarzacz DVD, funkcja wezwania pomocy).

Nowy produkt narzędziem ofensywy DS w Chinach
DS jest w Chinach osobną marką, której wartości jasno wyraża DS 5LS. To drugi z kolei reprezentant linii DS produkowany w Chinach w fabryce w Shenzen (po DS5 wprowadzonym na tamtejszy rynek 27 września tego roku). Marka DS nie zamierza na tym poprzestać i w roku 2014 wprowadzi na rynek chiński kolejny produkowany lokalnie samochód, tym razem będzie to model typu SUV. Rozwój DS opiera się na sieci sprzedaży, która liczy już 50 punktów DS STORE w głównych miastach kraju.

 

Zdjęcia: Citroen