MotoNews.pl

Citroen Divine DS: kwintesencja marki DS

05 września 2014

Kategoria | Premiery
Marka, model | , ,
Citroen Divine DS 9

Sukces, którego wymiernym dowodem jest sprzedaż ponad 500 000 samochodów w skali światowej na przestrzeni 4 lat, sprawił, że w 2014 roku DS stała się odrębną marką. Jej najnowsze dzieło to zaprojektowany i stworzony we Francji prototyp DIVINE DS, który stanowi kwintesencję DS. Wyróżniają go:

  • niepowtarzalny styl: 4-drzwiowa, zwarta sylwetka (4,21 m) w szarym, metalicznym lakierze z subtelnymi refleksami przykuwa wzrok wyrazistym, szlachetnym i urzekającym stylem. Kształtne powierzchnie są ożywione graficznymi elementami osłony chłodnicy ‘DS Wings’, linie boczne są bardzo wyraźnie zarysowane ostrym cięciem, a projekt dachu niepowtarzalny. Oryginalnemu wyglądowi zewnętrznemu towarzyszy wyjątkowe wnętrze, wyróżniające się odważną architekturą i technologicznym wyposażeniem w spektakularnym, bazującym na kontrastach wystroju, który wyraża awangardowy charakter i stylistyczne wyrafinowanie DS.
  • odważny projekt : unikalna koncepcja ‘Hypertypage’ wyznacza nowy kierunek, proponując wybór wystroju wnętrza godny kreacji haute couture. Kabina DIVINE DS może przybierać 3 zmienne style wnętrza, z których każdy wyróżnia się indywidualnym charakterem.
  • elegancję we francuskim stylu : DIVINE DS jest owocem spotkania największych kreatorów świata mody i luksusu. Wykorzystanie haftów Lesage i kryształków Swarovskiego potwierdza umiejętność DS łamania schematów i łączenia elementów pochodzących z różnych światów, po raz pierwszy w motoryzacji!
  • technologii podporządkowanej wymogom stylistyki : futurystyczna i awangardowa stylistyka świateł, które łączą technologię laserową z progresywnymi kierunkowskazami, osłony umieszczone na dachu i podnoszące się, aby umożliwić dostęp do kamery cofania oraz optymalne parametry aerodynamiczne sprawiają, że sylwetka DIVINE DS jest niezwykle dynamiczna. Rozwiązania technologiczne we wnętrzu samochodu nadają formę « kokpitowego » stanowiska kierowania z wyłącznym zastosowaniem technik cyfrowych (ekran dotykowy, wyświetlanie holograficzne,…).

Urzekająca sylwetka
4-drzwiowa, zwarta sylwetka DIVINE DS ma 4,21 m długości i 1,98 m szerokości i jest mocno osadzona na 20-calowych kołach. Wyróżnia się wyrazistym i charyzmatycznym stylem o naprężonych liniach, z niską pozycją kierowcy (wysokości 1,35 m). Jej zmysłowe powierzchnie kontrastują z wygrawerowanymi w chromie elementami graficznymi. DIVINE DS występuje w szarym, metalicznym lakierze z bardzo subtelnymi refleksami, które podkreślają kształty. Sylwetka natychmiast przykuwa wzrok odważnymi rozwiązaniami stylistycznymi potwierdzającymi przynależność do marki DS.

Szeroki i mocny przód DIVINE DS nawiązuje do kształtu osłony chłodnicy ‘DS Wings’ zastosowanej po raz pierwszy w modelach DS 5LS i DS 6, przy czym jest jeszcze bardziej imponujący i rozciągnięty, nadając sylwetce status samochodu premium środkowej części osłony chłodnicy zostało umieszczone logo DS. Gra różnych odcieni chromowanych elementów zastosowanych na opływowych częściach w kształcie wierzchołków diamentów różnej wielkości nadaje przodowi przestrzenny, futurystyczny wygląd.

Linie boczne DIVINE DS są bardzo wyraźnie zarysowane. Zarys boczny sylwetki stworzony przez projektanta podreślony jest przez linię światła tylne i biegnącą aż do przodu DIVINE DS. Ta linia podkreślona chromowaną listwą nadaje całej sylwetce efekt sprężystości i dynamizmu, a jednocześnie umiejętnie maskuje klamki drzwi, pozbawiając projekt zbędnych elementów. W dolnej części nadwozia starannie wykończona chromowana listwa nawiązuje do stylu wykończenia konsoli, jednocześnie subtelnie podkreślając smukły kształt sylwetki.

Sposób wykończenia dachu również przyczynia się do wyrazistości stylu. DIVINE DS posiada jedyny i niepowtarzalny dach, który przywodzi na myśl łuski wężowe, wykorzystując efekt kontrastu między matem i wykończeniem satynowym oraz między nieprzejrzystością i przezroczystością, co sprawia, że wnętrze jest ożywione światłem, a sylwetka rozświetlona grą refleksów. Motyw łusek jest przedłużony aż do tylnej szyby i powtórzony na obudowie lusterek wstecznych.

Awangardowy wystrój wnętrza
Wnętrze DIVINE DS proponuje spektakularny wystrój, w którym kokpit kierowcy o wyraźnych kształtach kontrastuje z opływową przestrzenią dla pasażera.

Od strony pasażera zdobiony materiał pokrywa konsolę środkową i deskę rozdzielczą. Ta sama tkanina pokrywa panel drzwi od strony pasażera. Draperia otacza pasażera, przenosząc go do świata haute couture, z dala od obowiązujących standardów.

Od strony kierowcy obowiązuje technologiczny styl dopracowany jak szlachetny klejnot. Centralna konsola kształtem nawiązująca do kręgosłupa wyodrębnia elementy związane ze sterowaniem pojazdem. Majestatyczne, pokryte białym złotem wykończenie tworzy nastrój wyrafinowanej elegancji. Przełączniki typu „toogle switches” są oprawione w cięte na wymiar kamienie. W środkowej części znajduje się cyfrowy zegar osadzony w czarnym granicie oprószonym złotym pyłem.

Prostokątna kierownica niesie w sobie obietnicę niewypowiedzianych wrażeń z jazdy. Fotele są wykończone w nowej, graficznej wersji skórzanej tapicerki typu « Bracelet », która jeszcze bardziej podkreśla charakterystyczny styl i komfort tego nieodłącznego elementu wystroju DS. Siedzenia są pokryte naturalną anilinową skórą starannie wybraną przez garbarnię SETON za sprawą jej wyjątkowej jakości i poddaną specjalnej metodzie garbowania. Ciepły, szary odcień uwypukla metalowe akcenty z białego złota oraz stylistyczne detale.

Z tyłu brak tylnej szyby zanurza pasażerów w intymnym, wyrafinowanym kokonie.

Nowy kierunek personalizacji samochodu: HYPERTYPAGE

Marka DS inauguruje w prototypie DIVINE DS nowatorską koncepcję Hypertypage, która wykracza poza ramy klasycznej personalizacji, proponując klientowi wybór wystroju wnętrza godny kreacji haute couture z wykorzystaniem szlachetnych materiałów rzadko stosowanych w motoryzacji. Dzięki desce rozdzielczej i panelom drzwi, które mogą zostać zmienione w zaledwie 15 minut, dostępne są trzy wersje wnętrza. Trzy zamienne « dress kody» w zależności od nastroju uosabiają trzy różne osobowości:

  • styl « Mâle » oferuje elegancki, współczesny design, w którym naturalne włókno węglowe zastosowane jako materiał tekstylny przeplata się z patynowaną, lakierowaną skórą. Bardzo męskie połączenie materii tworzy atmosferę, która zachęca do jazdy. Całość jest zwieńczona czerwono-czarnym ściegiem.
  • styl « Parisienne Chic » jest zaproszeniem do świata elegancji na miarę Paryża, oferując wykończenie materiałów Haute Couture. Naturalna skóra najwyższej jakości w kolorze kości słoniowej łączy się z plisowaną i haftowaną jedwabną satyną w panelach drzwi, ozdobioną perełkami i kryształkami. Hafty wykonane przez firmę Lesage o światowej renomie nawiązują rysunkiem do logo DS.
  • styl « Fatale Punk » tworzy bardziej mroczny nastrój glamour. Dominuje w nim czarna skóra pikowana kryształkami, miejscami subtelnie przekłuta w stylu piercingu. Panele drzwi są pokryte połyskliwym materiałem Crystal Fabric Swarovski złożonym z milionów drobniutkich, surowych i ciętych kryształków. Atmosfera na wskroś rockowa !

Odważna koncepcja Hypertypage ożywia wnętrze DIVINE DS i stanowi zapowiedź przyszłych modeli DS, które będą w pełni odzwierciedlać osobowość klientów.

Nowoczesna wizja elegancji
Po raz pierwszy w świecie motoryzacji prototyp DIVINE DS jest owocem spotkania największych kreatorów, z których każdy może się poszczycić perfekcjonizmem w swojej dziedzinie. « Dla DS szukamy najlepszych rozwiązań współpracując z partnerami, którzy cieszą się najwyższym uznaniem w swojej dziedzinie. Pragniemy być pionierami zdobywającymi nowe terytoria» opowiada Thierry Metroz, dyrektor stylu DS. Dobór partnerów wskazuje na dbałość o najdrobniejsze nawet szczegóły, w tym wykorzystanie materiałów rzadko stosowanych w samochodach.

Kryształki Swarovskiego
Swarovski, która posiada ugruntowaną pozycję w świecie mody, cieszy się ogromną renomą wśród kreatorów Haute Couture. Współpracują z nią największe francuskie domy mody. Magicznego czaru dodaje kryształowi Swarovskiego tajemnica jego produkcji, a także technologia cięcia i szlifowania, która zapewnia mu niepowtarzalny blask i precyzję.

Marka DS również sięga po kryształki Swarovskiego, które upiększają sylwetkę DIVINE DS i przód samochodu, dając hipnotyczny efekt. We wnętrzu wyrafinowane akcenty legendarnego kryształu podkreślają panele drzwi i deski rozdzielczej.

Hafty Lesage
Marka DS nawiązała również wyjątkową w świecie motoryzacji współpracę z firmą Lesage będącą mistrzem artystycznego haftu we Francji. Lesage od 1860 roku współpracuje z największymi kreatorami mody na świecie. Pracochłonny ręczny haft jest wielowiekową sztuką wykorzystującą najszlachetniejsze materiały takie jak jedwab, perły i kryształy.
Sztuka haftu nabiera nowego wymiaru we wnętrzu DIVINE DS w wersji wykończenia Hypertypage Parisienne Chic, gdzie haft uszlachetnia zastosowane materiały, podnosząc logo DS do rangi mistrzowskiego arcydzieła.

Przykłady tej wyjątkowej współpracy potwierdzają umiejętność DS do rewolucjonizowania przyjętych kanonów i łączenia różnych światów oraz są dowodem na to, że DS pełni rolę ambasadora luksusu we francuskim stylu.

Pełna życia sylwetka
Technologiczne rozwiązania, a przede wszystkim futurystyczna i awangardowa stylistyka świateł, ożywiają sylwetkę DIVINE DS.

Układ świateł z przodu jest inspirowany modelem DS 3 i opiera się na niezależnych modułach diodowych LED, których wzornictwo nawiązuje do diamentów umieszczonych w szkatułce. Podkreślone u podstawy obudową wykonaną z połyskliwego materiału Crystal Fabric Swarovski reflektory łączą technologię laserową z progresywnymi kierunkowskazami. Światła DIVINE DS zbudowane są z dwóch laserowych diod dużej mocy w każdym module, zapewniając duże natężenie świetlne i zwiększając snop światła o 50% w porównaniu do tradycyjnych świateł diodowych. Laserowa technologia wspomaga reflektory diodowe począwszy od prędkości 60 km/h. Światło jest doprowadzane do reflektora światłowodami, umożliwiając precyzyjną regulację w czasie rzeczywistym. Ponadto diody laserowe zostały umieszczone w przedziale silnika, gdzie są chronione przed wstrząsami lub odłamkami szkła reflektora. Oświetlenie laserowe jest ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ jego trwałość dorównuje długości życia samochodu. Światła laserowe nie są uciążliwe dla innych użytkowników drogi, którzy są rejestrowani przez kamery automatycznie dostosowujące pozycję świateł.

Z tyłu światła wyposażone w technologię Full LED ożywają refleksami wysuwanych łusek, które są aktywowane nocą lub w przypadku hamowania. Magiczny, wręcz hipnotyczny efekt uzupełniają progresywne kierunkowskazy.

Szyba tylna jest pokryta osłonami, które podnoszą się, aby optymalnie poprawić parametry aerodynamiczne DIVINE DS. Jedna z osłon jest zastąpiona kamerą zapewniającą funkcję wewnętrznego wstecznego lusterka. Również w tym przypadku technologia jest podporządkowana wymogom stylistycznym i nawiązuje do motywu łusek.

20-calowe obręcze kół wyróżniają się innowacyjnym kształtem ze swobodnymi ramionami, które nie są połączone z środkiem koła. To technologiczne wyzwanie nadaje obręczom lekkości, symbolizując aerodynamiczne osiągi DIVINE DS.

Technologiczny « kokpit»
We wnętrzu DIVINE DS technologia cyfrowa króluje w kokpicie, wspomagając kierowanie pojazdem i współtworząc styl wnętrza DIVINE DS.

Funkcje sterowania DIVINE DS są zgrupowane na dotykowym ekranie wysokiej rozdzielczości o spektakularnej wielkości wynoszącej 10,4”. Wielofunkcyjny ekran umieszczony w konsoli dachowej uwalnia miejsce w desce rozdzielczej i zastępuje środkowe lusterko wsteczne.

Ekrany w osi kierowcy są zastąpione systemem wyświetlania podstawowych informacji w polu widzenia drogi, uzupełnionym ekranem holograficznym zlokalizowanym za kierownicą. Trójwymiarowy system umożliwia wyświetlanie informacji nawigacyjnych bez odwracania wzroku od drogi.

Silnik łączący efektywność z wysokimi osiągami
Prototyp jest wyposażony w silnik benzynowy turbo 1.6 THP 270 KM z bezpośrednim wtryskiem paliwa dostosowany do dynamicznego temperamentu DIVINE DS. Gwarantuje on wysokie osiągi, zapewniając maksymalną moc wynoszącą 199 kW dla prędkości obrotowej 6 000 obr/ min oraz maksymalny moment 330 Nm w zakresie od 1 900 obr/min do 5 500 obr/min.
Wysokie osiągi nie oznaczają rezygnacji z ochrony środowiska, ponieważ silnik spełnia normy Euro6, z poziomem emisji nie przekraczającym 145 g/km CO2.

Prototyp DIVINE DS zostanie zgłoszony do konkursu elegancji w Chantilly w niedzielę 7 września 2014, a następnie pokazany z okazji Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu, który rozpocznie się w czwartek 2 października 2014 roku.

Zdjęcia: Citroen