MotoNews.pl

Pierwszy pełny sezon startów modelu Skoda Fabia R5

21 grudnia 2016

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Skoda-Fabia-R5

Pierwszy sezon, przez całość którego załoga Skoda Motorsport korzystała z najnowszej wersji modelu Skoda Fabia R5, przyniósł imponującą liczbę wygranych i osiągnięć na całym świecie.

Zarówno fabryczny zespół Skoda Motorsport, jak i wiele teamów klienckich oraz ci wszyscy, którzy chcieli wykorzystać potencjał najnowszej rajdowej konstrukcji z Republiki Czeskiej, mieli swój udział w budowie sukcesu na wprost bezprecedensową w historii marki skalę.

Skoda Fabia R5 – Rajdowy Mistrz Świata

Najwyższą formą rozgrywek rajdowych na świecie są bez wątpienia organizowane pod nadzorem FIA Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC. Jako samochód klasy R5, nowa Skoda Fabia uczestniczyła w Mistrzostwach w kategorii WRC 2 – i to z jakim skutkiem!

Podczas ostatniej rundy w sezonie, Rajdu Australii, załoga składająca się z kierowcy Esapekki Lappiego i pilota Jannego Ferma zdobyła w w modelu Skoda Fabia R5 tytuł Rajdowych Mistrzów Świata WRC2.

Ich zwycięstwo w tych zawodach dało im kluczową przewagę dziesięciu punktów nad drugą w klasyfikacji załogą Teemu Suninena i Mikko Markkuli. Fiński duet wicemistrzów, który wygrał w tym sezonie trzy rundy (w Meksyku, na Sardynii i w Polsce) osiągał swoje sukcesy także z modelem Skoda Fabia R5. Reprezentował barwy Teamu Oreca.

Inne osiągnięcia

Na tym jednak osiągnięcia czeskiego auta rajdowego w tym sezonie się nie kończą. Pozostałe dwie pary Skoda Motorsport, Czesi: Jan Kopecky i Pavel Dresler oraz Szwedzi: Pontus Tidemand i Jonas Andersson, zajęli w końcowej klasyfikacji Mistrzostw czwarte i piąte miejsce. Każdy z nich zapisał na swoim koncie po jednym zwycięstwie. Kopecky wygrał Rajd RACC Catalunya-Costa Daurada, Tidemand – Rajd Portugalii.

Szóste miejsce w klasyfikacji powędrowało do kolejnego zawodnika jadącego Skodą, Peruwiańczyka Nicolása Fuchsa. Dzięki wygraniu czeskim samochodem Rajdu Argentyny stał się najlepszym zawodnikiem z Ameryki Południowej w historii WRC2.

Na przestrzeni całego sezonu Fabia R5 wykazała się imponującą skutecznością. Wygrała aż 76,9% rund Mistrzostw Świata z tych, w których startowała (10 z 13 rajdów). Dodając do tego jeszcze 24 obecności na podium i dwukrotne zajęcie wszystkich czołowych czterech miejsc na mecie (w Rajdzie Niemiec i Rajdzie Wielkiej Brytanii), Fabia R5 nie pozostawiła żadnych złudzeń co do swojej dominacji w tym sezonie.

Rajdowy Mistrz wielu krajów

Skoda Fabia R5 sięgnęła w tym sezonie po najwyższe laury nie tylko w Mistrzostwach Świata.  Równie skuteczna okazała się także w rozgrywkach na poziomie krajowym w wielu zakątkach globu.

Reprezentujący Skoda Motorsport Jan Kopecky w Rajdowych Mistrzostwach Czech wygrał w tym sezonie aż pięć rund. Pozwoliło to mu na zdobycie mistrzowskiego tytułu w wielkim stylu.

Freddy Loix nie pozwolił odebrać sobie zwycięstwa przez pierwsze sześć rund Rajdowych Mistrzostw Belgii. Dało to mu już czwarty z rzędu mistrzowski tytuł ze  Skodą, a pierwszy z modelem Fabia R5. W tym samym czasie młody Fabian Kreim wygrał sześć rajdów w drodze do zdobycia tytułu Rajdowego Mistrza Niemiec. Na Węgrzech z podobną skutecznością zdominował krajowe rozgrywki Nobert Herczig. Zdobył dla Skoda Rally Team Hungaria tytuł Rajdowego Mistrza Węgier po czterech zwycięstwach i pięciu drugich miejscach.

Na Słowacji tymczasem niepodzielnie rządziła ekipa Pavel Valousek/Veronika Havelkova. Zdobyli z Fabią R5 tytuł mistrzowski dla zespołu Energy Oil Motorsport. Reprezentujący barwy Team 2C Yacco Sylvian Michel zdobył z czeskim samochodem w tym czasie tytuł Mistrza Francji Rajdów Asfaltowych. W Danii Esben Hegelund wygrał pięć z sześciu rund Rajdowych Mistrzostw Danii dzięki wsparciu zespołu Wevers Sport.

Czeska konstrukcja z Desim Henrym za sterami podbiła także Irish Forest Rally Championship. Największą sensacją tego roku pozostaje tytuł Rajdowego Mistrza Litwy, zdobyty po pięciu zwycięstwach przez szesnastoletniego zawodnika z Finlandii, Kallego Rovanperę. Jechał Fabią R5 zespołu TGS Worldwide OU.

Tryumfator na całym świecie

Sukces Fabii R5 nie ograniczał się do Europy. Guarav Gill przyniósł Skodzie już piaty z rzędu tytuł Rajdowego Mistrza Azji i Pacyfiku (FIA APRC). Był to pierwszy tytuł zdobyty za sterami nowej Fabii. Hinduski zawodnik wygrał wszystkie sześć rund w sezonie. Przypieczętował tytuł mistrzowski przed swoją własną publicznością w Rajdzie Indii.

Doświadczony zawodnik Nasser Al-Attyiah startował rajdowym wozem z Czech po raz pierwszy. Nie przeszkodziło to to Katarczykowi w zdobyciu mistrzowskiego tytułu w Rajdowych Mistrzostwach Bliskiego Wschodu (FIA MERC), po trzech zwycięstwach w Katarze, Kuwejcie i Jordanie.

Sukces Skody dotarł także do Ameryki Południowej. Paragwajczyk Gustavo Saba wygrał Rajdowe Mistrzostwa Ameryki Południowej CODASUR. Rajdowym Mistrzem Paragwaju zostanie on lub także jadący nową Fabią R5 Didier Arias. Zwycięzca zostanie wyłoniony po ostatniej rundzie mistrzostw, rozgrywanej w grudniu.

Czternaście tytułów mistrzowskich zdobytych przez Fabię R5 w kończącym się sezonie oznaczają, że pierwszy pełny rok startów był dla niej szczególny i wszyscy w Skoda Motorsport mają prawo czuć się spełnieni.

Nikt jednak nie spoczywa na laurach i rajdowe ramię czeskiej marki już zapowiada, że rok 2017 może być dla nich jeszcze lepszy!

Zdjęcia: Skoda