MotoNews.pl

Rajdowa Fabia R5 na start!

17 kwietnia 2015

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Skoda 3

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA dała nowej Fabii R5 zielone światło. Po przyznanej homologacji, nowy samochód może teraz kontynuować pełną sukcesów, 114-letnią historię sportów motorowych Skody. Fabia R5 jest oparta na najnowszej odsłonie Skody Fabia i jest następcą Fabii Super 2000, która przeszła do historii jako najbardziej udany samochód rajdowy w historii Skoda Motorsport.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA dała nam zielone światło. Teraz w serii wyścigów możemy udowodnić, jak dobry jest nasz nowy rajdowy samochód” – mówi członek Zarządu ŠKODY ds. Rozwoju, dr Frank Welsch. „Podczas pracy przy produkcji trzeciej generacji Fabii, nie zapomnieliśmy o przeszczepieniu kilku genów z naszych samochodów rajdowych, dzięki czemu powstała najbardziej emocjonująca Fabia w historii. Najnowszy model tego auta, przy którym praca od początku była samą przyjemnością, stał się też od razu podstawą dla nowej Fabii R5 – odwrotnie, niż miało to miejsce w przeszłości.”

Nowa rajdowa Skoda naszpikowana została najnowocześniejszą technologią. Zgodnie z przepisami FIA, Skoda Fabia R5 jest wyposażona w silnik turbo o pojemności 1,6 litra, czyli o wiele mniejszy, niż w Fabii Super 2000, której silnik miał 2 litry pojemności. Ponadto, nowy model samochodu rajdowego ma stały napęd na cztery koła, a także pięciobiegową, sekwencyjną skrzynię biegów i kolumny McPhersona. Masa samochodu wynosi co najmniej 1 230 kilogramów, jak określono w regulaminie. Od początku projektu, dział Skoda Motorsport poświęcił 15 miesięcy intensywnej pracy nad dostrojeniem samochodu, by upewnić się, że ultranowoczesne elementy konstrukcji są doskonałe.

Proces homologacji to długa i skomplikowana procedura, która wymaga ścisłej współpracy z Międzynarodową Federacją Samochodową FIA i składa się z kilku części. W ostatnich miesiącach nowa Skoda Fabia R5 została poddana wieloczłonowemu procesowi weryfikacji, który został zakończony pozytywną opinią FIA.

„Bardzo cieszymy się z otrzymanej homologacji Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA” – mówi dyrektor Skoda Motorsport, Michal Hrabánek. „Prace nad rozwojem naszego projektu rajdowej Fabii były męczące i stanowiły nie lada wyzwanie dla całego zespołu Skoda Motorsport. Dlatego teraz serdecznie wszystkim dziękuję.”

Najlepsi kierowcy, tacy jak mistrz Azji i Pacyfiku Jan Kopecký (CZ), mistrz Europy Esapekka Lappi (FIN), rajdowa legenda „Fast” Freddy Loix (B) i wielokrotny mistrz, Austrii Raimund Baumschlager (AT) mieli cenny wkład w powstanie nowego samochodu rajdowego. W okresie przygotowań do procesu homologacji, przejechali blisko 10.000 kilometrów po różnych drogach, w rozmaitych warunkach, m.in. po trasach Czech, Austrii, Niemiec, Włoch, Francji, Grecji, Hiszpanii i Finlandii. Na lodzie, słońcu, asfalcie, żwirze i śniegu – wszędzie tam nowa Skoda Fabia R5 pomyślnie przeszła wszystkie testy.

Nowa Skoda Fabia R5 spotyka się już z dużym zainteresowaniem ze strony Klientów z różnych zespołów. Nic dziwnego, w końcu jej mocny poprzednik – Skoda Fabia S2000 – był gwarantem wielu tytułów. Poprzedni sezon Skoda zakończyła hat trickiem tytułów w mistrzostwach kierowców i producentów w FIA Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku (RRSO), a mistrzem w Rajdowych Mistrzostwach Europy FIA (ERC) był trzeci kierowca Skody z rzędu.

Lista sukcesów osiągniętych w zeszłym roku również obejmuje pięć tytułów krajowych. W sumie dorobek Skody Fabia Super 2000 przez sześć ostatnich lat to prawie 50 tytułów krajowych i międzynarodowych. Fabia Super 2000, która zadebiutowała w 2009 roku, jest najbardziej udanym projektem w 114-letniej historii sportów motorowych czeskiej firmy.

Dyrektor Skoda Motorsport, Michał Hrabánek: „Dzięki nowej Fabii R5, mamy nadzieję kontynuować sukcesy, z których cieszyliśmy się do tej pory. Nasze samochody od lat słyną z szybkości i niezawodności na trasach rajdowych całego świata. Po udanym procesie homologacyjnym, możemy rozpocząć kolejny etap prac nad projektem Fabia R5.”

 

Zdjęcia: Skoda