MotoNews.pl

MINI Clubman Concept

03 marca 2014

Marka, model | ,
MINI Clubman 4

Na salonie samochodowym Geneva Motor Show 2014 MINI przedstawia prototyp MINI Clubman Concept, reprezentujący nową filozofię marki – wyższą klasę samochodu. Dłuższy o 26 cm i szerszy o niemal 17 cm niż aktualny MINI Clubman, ten prototyp jest zarazem wyrafinowany, swobodny i elegancki. Niezwykły design uzupełniają wysokiej klasy detale, mnóstwo przestrzeni dla funkcjonalnych systemów i elementów oraz świetne materiały wykończeniowe. Znakomite nawiązanie do typowej stylistyki MINI to pewność nieomylnego rozpoznania, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wyrazistsze połączenia barw i materiałów redefiniują współczesną elegancję i najwyższą jakość w tym segmencie.

  • 4 drzwi i 5 miejsc to mnóstwo użytecznej przestrzeni, a tym samym wsparcie dla aktywnego stylu życia;
  • klasyczne cechy stylistyczne MINI, jak 6-kątny grill wlotu powietrza, skrzela, Black Band, krótkie zwisy i eliptyczne lampy z przodu i z tyłu zapewniają nieomylne rozpoznanie auta z każdego kąta widzenia;
  • długość/szerokość (bez lusterek)/wysokość: 4223/1844/1450 mm;
  • zintegrowana aerodynamika jako istotny element designu zewnętrznego;
  • stylistyka wnętrza interpretuje typowe kształty i kolory MINI, prezentując swobodną i elegancką kombinację najwyższej jakości i funkcjonalności;
  • wysmakowana koncepcja materiałowa i kolorystyczna w kabinie z ekskluzywnymi materiałami i nieoczekiwanymi detalami;
  • centralny instrument z nowo opracowanym interfejsem użytkownika tworzy przestrzeń interakcji zdarzenia z dotykową obsługą.

Nowa klasa dla przyszłości MINI

„MINI Clubman Concept pokazuje, jak można przesunąć MINI Clubmana o krok dalej: przestronniejsze wnętrze, wyraziste postrzeganie najwyższej jakości, inteligentne, śmiałe i wyróżniające się. W skrócie: więcej samochodu – i więcej MINI” – mówi Adrian van Hooydonk, szef ds. designu BMW Group. A szef ds. designu MINI, Anders Warming, dodaje: „MINI Clubman Concept to nasza propozycja samochodu z przestrzenią, własnym stylem, z klasą – w segmencie skupionym na funkcjonalności i użyteczności. Inteligentne rozwiązania, emocjonalny design i wspaniała oferta kolorów i materiałów – to coś unikalnego w tym segmencie.”

Dumny, dynamiczny, elegancki: design nadwozia
Nawet przy tak znacząco większych rozmiarach, MINI Clubman Concept jest natychmiast rozpoznawalny jako typowy MINI. Dynamiczne proporcje, wydłużony dach odzwierciedlający potężną przestrzeń użytkową, ale i nadaje sylwetce dystyngowanej elegancji. Metaliczna szarość dachu tworzy elegancki kontrast z ciepłą czerwienią karoserii.

Klasyczne elementy stylistyki MINI – jak 6-kątny grill czy skrzela – wykończono z niezwykłym pietyzmem. Stanowią zredukowaną interpretację ich dotychczasowych odpowiedników, co przydaje Conceptowi wyrafinowania i charyzmy. W całej karoserii wyraźnie akcentowany jest temat aerodynamiki, prowadzenia strugi powietrza – wszystkie szczeliny, otwory zintegrowano w geometrii auta i elegancko uformowano. Zdefiniowane nadkola i spoiler dachowy akcentują dynamiczną sylwetę, podbudowując ogólne wrażenie sportowym charakterem.

Ekskluzywność i funkcjonalność zinterpretowane we współczesny sposób: stylistyka wnętrza

Kabina zdominowana jest powracającym motywem elipsy, ale i robi wrażenie przestrzeni wyrafinowanej. Warto zwrócić uwagę na niezwykły dobór materiałów: skóra nubuck w jasnoniebieskim kolorze Sky Blue, skóra lakierowana w sutej czerwieni Berry Red i czarna skóra nappa. Razem współtworzą pełną ekspresji atmosferę ekskluzywności. Dopełniają ją detale w patynowanym srebrze i dekoracyjne pasy o fakturze błękitnego piaskowca, kontrastowe stebnowanie, inkrustacje z drewna… Niezwykle dojrzały charakter, w czym ogromną rolę odgrywa element Black Chrome w centralnej konsoli, który można podświetlić, przydając jego wartości informacyjnej nowego wymiaru.

Nowe metody interakcji – interfejs użytkownika

MINI Clubman Concept wykorzystuje przestrzeń wirtualną, wynosząc możliwości MINI Connected na wyższy poziom. Centralny instrument pozostaje głównym elementem, ale jego obsługa odbywa się dotykowo przez przesuwanie dwuwymiarowych symboli w trójwymiarowym środowisku. Inteligentne powiązanie informacyjne pozwala na pełną integrację multimedialną z odpowiednim feedbackiem uzależnionym od sytuacji na drodze. Podstawą tego środowiska jest bezprzewodowa łączność samochodu i cyfrowego świata za pośrednictwem chmury.

Inteligentne sterowanie
Mierząca 160 x 150 mm przestrzeń wyświetlacza na konsoli centralnej zmienia się w zależności od wybranego kontentu lub sytuacji na drodze. 3 inteligentne przełączniki przypisano do odpowiednich funkcji sterujących. Przełączniki te można swobodnie programować wedle uznania.

Zdjęcia: MINI