MotoNews.pl

Toyota prezentuje nowy koncepcyjny SUV z linii bZ

18 listopada 2022

Toyota-bZ-Compact-SUV-Concept

Toyota bZ Compact SUV Concept to zapowiedź kolejnego elektrycznego modelu spod znaku bZ (beyond Zero), który debiutuje na targach Los Angeles Auto Show 2022. Prototyp pokazuje, w jakim kierunku będzie się rozwijać linia samochodów z bezemisyjnym napędem elektrycznym zaprojektowanych na platformie eTNGA.

Toyota bZ Compact SUV Concept

Model bZ Compact SUV Concept został zaprojektowany według koncepcji stylistycznej „clean/vital”. Zakłada ona połączenie minimalistycznej formy, odpowiedniej dla auta elektrycznego, z energicznością, jaką daje odważne spojrzenie w przyszłość. Nowy koncept nie tylko nie emituje żadnych spalin ani CO2, ale został wykonany z przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych materiałów. Atuty te łączy ze stylowym wyglądem, dynamicznym napędem i bogatym wyposażeniem w najnowocześniejsze technologie.

Toyota BZ Compact SUV Concept 1

Futurystyczny design nowego konceptu to efekt połączenia aerodynamicznego nadwozia, nisko poprowadzonej linii dachu i bardzo krótkich zwisów. Dzięki temu auto wygląda na zwarte i zrywne. Projekt wnętrza jest równie nowoczesny, a jego unikalny charakter podkreśla wykończenie w jakości premium. Projektanci sięgnęli po wiele rozwiązań przyjaznych dla środowiska, takie jak fotele i tapicerka wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego oraz z recyclingu. Wybór ten jest zgodny z koncepcją Beyond Zero (więcej niż bezemisyjność).

Samochód komunikuje się z pasażerami w kabinie za pośrednictwem osobistego asystenta. Jedną z jego funkcji są sygnały dźwiękowe i wizualne wyświetlane we wnętrzu w reakcji na polecenia kierowcy oraz osób podróżujących na miejscach z przodu i z tyłu.

Toyota BZ Compact SUV Concept 2

Beyond Zero to koncepcja Toyoty, zgodnie z którą firma zamierza osiągnąć dla ochrony środowiska więcej niż samą tylko neutralność klimatyczną. Wizja Beyond Zero zakłada, że aby wyeliminować emisję CO2 z motoryzacji, konieczna jest szeroka gama przystępnych i praktycznych pojazdów wyposażonych w różne zaawansowane technologie napędowe – zarówno bezemisyjne napędy elektryczne i wodorowe, jak i oparte na alternatywnych paliwach o zerowym bilansie emisji gazów cieplarnianych. Zróżnicowana oferta zelektryfikowanych samochodów, do której należą auta z linii bZ, pomoże Toyocie w osiągnięciu celu globalnej neutralności węglowej do 2050 roku.

Więcej informacji na temat nowego koncepcyjnego modelu bZ Compact SUV Toyota udostępni w grudniu 2022 roku.

Zdjęcia: Toyota