MotoNews.pl

Odświeżone BMW serii 2 Coupe – wyjątkowa koncepcja pojazdu w segmencie kompaktowym

13 czerwca 2024

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
BMW-M240i-xDrive-Coupe-2024

BMW serii 2 Coupé to wyjątkowa koncepcja pojazdu w segmencie kompaktowym, która łączy ekstrawertyczny sportowy charakter z doskonale kontrolowaną dynamiką i progresywnymi funkcjami premium. Szczegółowo zmodyfikowana stylistyka, rozszerzone wyposażenie standardowe oraz konsekwentnie rozwijana cyfryzacja jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność tego dwudrzwiowego modelu.

BMW serii 2 Coupe 2024

Wszystkie warianty nowego BMW serii 2 Coupé są standardowo wyposażone w pakiet sportowy M i dodatkowe funkcje zwiększające komfort. Nowe lakiery, felgi ze stopów lekkich, kierownice, listwy dekoracyjne czy tapicerki dodają nowoczesnego wyglądu zewnętrznego i wnętrza pojazdu. Progresywny charakter nowego BMW serii 2 Coupé to również zasługa nowego systemu BMW iDrive z funkcją QuickSelect oraz innowacyjnych usług cyfrowych oparte na systemie operacyjnym BMW 8.5.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 1

Dzięki kompaktowym proporcjom, bardziej drapieżnej stylistyce, mocnym silnikom i sportowemu zawieszeniu M w standardzie nowe BMW serii 2 Coupé zapewnia najbardziej emocjonujące wrażenia z jazdy. Dwudrzwiowy model nawiązuje do tradycji legendarnej serii BMW 02, która już w latach 60. XX wieku uznawana była za synonim typowej dla marki radości z jazdy. Oferta napędów obejmuje wysokowydajne czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne, które przenoszą moc za pośrednictwem 8-stopniowej skrzyni Steptronic i klasycznego napędu tylnego, a także unikalny na tle konkurencji sześciocylindrowy silnik rzędowy w nowym BMW M240i xDrive Coupé.

Nowe BMW serii 2 Coupé wejdzie na rynek w sierpniu 2024 r

Produkowane będzie w meksykańskich zakładach BMW Group w San Luis Potosf razem z nowym BMW serii 3 Limuzyna z silnikiem spalinowym i napędem hybrydowym typu plug-in. Otwarte w 2019 roku zakłady charakteryzują się szczególnie wydajnymi i zrównoważonymi procesami produkcyjnymi.

Świeże akcenty stylistyczne, pakiet sportowy M teraz w standardzie. Wymiary, struktura karoserii, koncepcja napędu i zawieszenia BMW serii 2 Coupé zostały zaprojektowane tak, aby podkreślać typową dla marki radość z jazdy w jak najbardziej skoncentrowanej formie.

Charakterystyczny przód z pojedynczymi okrągłymi reflektorami, poziomo ustawiona atrapa chłodnicy BMW i mocne wysklepienie na długiej masce silnika, atletycznie wyrzeźbione powierzchnie boczne, wydatne nadkola i krótka osłona przestrzeni bagażowej zakończona efektownym spojlerem zapewniają BMW serii 2 Coupé niepowtarzalny wygląd. Dzięki elementom stylistycznym pakietu sportowego M, oferowanym w wyposażeniu standardowym, nowa edycja dwudrzwiowego modelu jeszcze mocniej demonstruje swój dynamiczny charakter. Stylistyka M obejmuje wyjątkowo duże wloty powietrza z przodu, masywne progi, efektowny pas tylny z pionowo ustawionymi światłami odblaskowymi i wstawką przypominającą dyfuzor.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 2

Z przodu nowego BMW serii 2 Coupé obramowanie atrapy chłodnicy BMW jest teraz wykończone w kolorze perłowego chromu. Progi, podobnie jak dolna część pasa tylnego, nie są już malowane na czarno, lecz są w kolorze karoserii. Wstawka dyfuzora z czarnym błyszczącym wykończeniem tworzy kontrastowy akcent z tyłu.

BMW M240i xDrive Coupé ma specjalną wersję elementów stylistycznych M optymalizujących dopływ powietrza chłodzącego i równowagę aerodynamiczną. Na jego indywidualny wygląd składają się także czarne, błyszczące wstawki w bocznych wlotach powietrza, czarny spojler w pasie przednim, charakterystyczny dla tego modelu spojler tylny oraz trapezowe końcówki rur wydechowych wystające z pasa tylnego po prawej i lewej stronie. Lusterka zewnętrzne samochodu BMW M są wykończone w kolorze czarnym o wysokim połysku.

Elementy M o wysokim połysku Shadow Line są teraz częścią standardowego wyposażenia zarówno w nowym BMW M240i xDrive Coupé, jak i wszystkich pozostałych modelach. Pakiet M Pro Sport dostępny jest opcjonalnie we wszystkich wariantach nowego BMW serii 2 Coupé , który uzupełnia stylistykę zewnętrzną sygnalizującą dynamiczną radość z jazdy, oferując lampy świateł M Shadow Line, tylny spojler M w kolorze szafirowej czerni i błyszczące element M Shadow Line o rozszerzonym zakresie. W pakiecie jest również dostępny sportowy układ hamulcowy M z czerwonymi zaciskami hamulcowymi i pasy bezpieczeństwa M.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 3

Nowe lakiery i felgi ze stopów lekkich

Gama kolorów nowego BMW serii 2 Coupé obejmuje dwa lakiery niemetalizowane i siedem metalizowanych. Dostępne są także dwa lakiery BMW Individual: Frozen Pure Grey Metallic i Frozen Portimao Blue. Po raz pierwszy w modelu dwudrzwiowym dostępne są warianty metalizowane w kolorze Fire Red i Skyscraper Grey. Wyłącznie dla BMW M240i xDrive Coupé dostępny jest lakier w kolorze Zandvoort Blue niemetalizowany.

Wszystkie warianty nowego BMW serii 2 Coupé są standardowo wyposażone w 18-calowe (BMW M240i xDrive Coupé: 19-calowe) felgi M ze stopów lekkich z podwójnym ramieniem M z dwukolorowym wykończeniem. Nowe 19-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich Double Spoke są dostępne jako wyposażenie opcjonalne. Są one dostępne w wersji kolorystycznej Jetblack lub w wykończeniu dwukolorowym. Oferta BMW Individual obejmuje również nowe 19­calowe obręcze kół ze stopów lekkich Y-Spoke w wersji dwukolorowej. Wszystkie 19-calowe felgi ze stopów lekkich są wyposażone w ogumienie mieszane.

Nowe akcenty we wnętrzu nadają sportowy charakter i zwiększają poziom cyfryzacji

Wnętrze BMW serii 2 Coupé, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, oferuje idealną atmosferę zapewniającą intensywne wrażenia z jazdy dla czterech osób. Wgłębienie w tylnej części linii dachu, wysoka konsola środkowa oraz harmonijnie połączone powierzchnie deski rozdzielczej i boczków drzwi komfortowo otaczają pasażerów. Sportowy charakter podkreśla antracytowa podsufitka wchodząca w skład oferowanego teraz w standardzie pakietu sportowego M.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 4

Wnętrze przeszło też modernizację w zakresie cyfryzacji. Zakrzywiony wyświetlacz BMW nabiera coraz większego znaczenia w intuicyjnej obsłudze funkcji pojazdu. W pełni cyfrowy zespół wyświetlaczy obejmuje wyświetlacz informacyjny o przekątnej 12,3 cala oraz wyświetlacz kontrolny o przekątnej 14,9 cala. Jest teraz sceną dla udoskonalonego systemu BMW iDrive z funkcją QuickSelect na bazie systemu operacyjnego BMW 8.5. Dzięki temu również funkcje klimatyzacji automatycznej oraz, w przypadku odpowiedniego wyposażenia także podgrzewania foteli i kierownicy można obsługiwać dotykowo na wyświetlaczu kontrolnym lub za pomocą poleceń głosowych. Efektem tego jest dalsza redukcja liczby przycisków i elementów rozdzielczej.

Nowe pokrętła na kratkach wentylacyjnych na środku deski rozdzielczej oraz po stronie kierowcy i pasażera umożliwiają regulację kierunku nawiewu poprzez ich obracanie i przechylanie.

Ponadto oświetlenie ambientowe, które jest standardem w nowym BMW serii 2 Coupé, obejmuje nowe oświetlenie kaskadowe w centralnych nawiewach szczelinowych. Jego kolor i jasność można dostosowywać do indywidualnych preferencji – do wyboru jest dziewięć zestawień kolorystycznych. Indywidualne ustawienia koloru i jasności są zapisywane w profilach. Wpływają one również na oświetlenie przestrzeni na nogi, schowka w przedniej części konsoli środkowej i oświetlenia konturowego w boczkach drzwi. Zakres funkcji oświetlenia wnętrza obejmuje ponadto nastrojowe światła powitalne i pożegnalne wraz z dywanem świetlnym w strefie wsiadania, a także sygnalizację świetlną połączeń przychodzących oraz opcjonalnie otwartych drzwi.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 5

Nowe kierownice, tapicerki i listwy ozdobne

W nowym BMW serii 2 Coupé kierownica skórzana M oferowana jest w wyposażeniu standardowym. W nowej wersji ma spłaszczoną u dołu obręcz, precyzyjnie zmodyfikowane ramiona i subtelny znacznik na środku obręczy. Również kierownica skórzana M nowego BMW M240i xDrive Coupé ma teraz spłaszczoną u dołu obręcz. Sportową atmosferę we wnętrzu podkreśla także czerwony znacznik sportowy na godzinie 12:00 i kontrastujące szwy w kolorach BMW M GmbH.

Również podgrzewane sportowe fotele przednie w standardzie zapewniają w nowym BMW serii 2 Coupé intensywne wrażenia z jazdy. Opcjonalnie fotele mają elektryczną regulację z funkcją pamięci ustawień po stronie kierowcy i podparcie lędźwiowe. Fotele sportowe M dostępne w wyposażeniu dodatkowym również oferują szeroki zakres regulacji, a także podparcie lędźwiowe i częściowo zintegrowane zagłówki. Dzięki kubełkowemu charakterowi oraz regulowanej szerokości oparcia zapewniają optymalne trzymanie boczne podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Tylne siedzenia dzięki swoim konturom i zintegrowanym zagłówkom przypominają wyglądem indywidualne fotele.

Czarna tapicerka w nowej wersji M Performtex odzwierciedla progresywny sportowy charakter samochodu. Oferowana jest standardowo we wszystkich wariantach nowego BMW serii 2 Coupé. To innowacyjne welurowe pokrycie łączy wysoką jakość i sportowy wygląd z niewielką masą i metodą produkcji zoptymalizowaną pod kątem zrównoważonego rozwoju. Opcjonalna perforowana tapicerka Sensatec jest teraz dostępna w kolorze czarnym i koniakowym, a także w nowym kolorze Tacora Red z ozdobnym pikowaniem. Opcjonalna tapicerka skórzana Vernasca jest teraz również dostępna w nowej czarnej wersji z czerwonymi akcentami.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 6

Atrakcyjne dodatki można znaleźć także w gamie opcjonalnych listew ozdobnych do nowego BMW serii 2 Coupé. Alternatywą dla standardowych listew z aluminium Rhombicle w kolorze antracytowym dostępne są teraz również wersje z jasnego porowatego drewna szlachetnego Fineline, szaroniebieskiego porowatego jesionu, a także w wersji Carbon Fibre. Dodatkowe możliwości personalizacji luksusowej atmosfery we wnętrzu w ekskluzywny sposób zapewniają kolejne nowe elementy wyposażenia dodatkowego. W wyposażeniu „CraftedClarity” dźwignia biegów, kontroler BMW i przycisk start/stop zyskują szczególnie szlachetny charakter, zarówno w wyglądzie, jak i dotyku.

Mocne i wydajne silniki, sportowe zawieszenie M w standardzie

Gama silników w nowym BMW serii 2 Coupé ma w topowej wersji ofertę niespotykaną u konkurencji – sześciocylindrowy silnik rzędowy o pojemności 3,0 litrów. Jednostka o mocy 275 kW/374 KM przenosi swoją moc niezawodnie i dynamicznie za pośrednictwem inteligentnego napędu na wszystkie koła, który rozpędza BMW M240i xDrive Coupé od 0 do 100 km/h w 4,3 s.

Oprócz sześciocylindrowego silnika rzędowego w modelu BMW M w nowym BMW serii 2 Coupé dostępne są trzy inne jednostki benzynowe i jedna wysokoprężna, wszystkie są czterocylindrowe, które mają pojemność 2,0 l. Podstawowym modelem jest nowe BMW 218i Coupé z silnikiem benzynowym o mocy 115 kW/156 KM, które przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,7 s.

Wyższe parametry oferuje nowe BMW 220i Coupé o mocy 135 kW/184 KM i przyspieszeniu 7,5 s oraz nowe BMW 230i Coupé, którego maksymalna moc 180 kW/245 KM umożliwia sprint do setki w 5,9 s.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 7

Napęd wysokoprężny nowego BMW 220d Coupé oferuje wyjątkowe połączenie elastyczności i wydajności. Generuje maksymalną moc wynoszącą 140 kW/190 KM i 48-woltową technologię mild hybrid. Jego alternator odwracalny połączony z paskiem klinowym wspomaga silnik spalinowy dodatkową mocą do 8 kW/11 KM. Dzięki temu nowe BMW 220d Coupé przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 6,9 s.

Wszystkie silniki oferowane są z 8-stopniową skrzynią Steptronic. W nowej edycji dwudrzwiowego modelu jest ona oferowana standardowo w wersji sportowej nie tylko w BMW M240i xDrive Coupé, ale także w BMW 230i Coupé, BMW 220i Coupé oraz BMW 220d Coupé. W nowym BMW 218i Coupé ten wariant skrzyni automatycznej jest oferowany opcjonalnie. Jej większa dynamika zmiany przełożeń i łopatki zmiany biegów na kierownicy dają jeszcze bardziej sportowe wrażenia z jazdy. Skrzynia oferuje również funkcję sprintu dla uzyskania maksymalnej elastyczności. Po pociągnięciu lewej łopatki przy kierownicy na co najmniej jedną sekundę następuje redukcja do najniższego możliwego biegu. Jednocześnie aktywowany jest tryb SPORT z ustawieniami wszystkich systemów układu napędowego i jezdnego. Ta zmiana trybu jest teraz również sygnalizowana przez grafikę na wyświetlaczu informacyjnym.

Dzięki sztywniejszemu resorowaniu i amortyzatorom z tłumieniem zależnym od skoku zawieszenie sportowe M montowane standardowo w modelach czterocylindrowych nowego BMW serii 2 Coupé zapewnia zauważalnie wyższą zwinność i dynamikę na zakrętach. Obejmuje również adaptacyjny sportowy układ kierowniczy, którego przełożenie zależy od danego kąta skrętu. Nowe BMW M240i xDrive Coupé może być opcjonalnie wyposażone w adaptacyjne zawieszenie M z adaptacyjnym sportowym układem kierowniczym.

Elektronicznie sterowane amortyzatory mają trzy ustawienia o wyraźnie różnych charakterystykach w zależności od wybranego przełącznikiem właściwości jezdnych trybu jazdy. Standardowo wersja BMW M jest wyposażona w sportowy dyferencjał M na tylnej osi oraz sportowe hamulce M oferowane opcjonalnie również w innych wariantach modelu.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 8

Intuicyjna obsługa, innowacyjne usługi cyfrowe: system operacyjny BMW 8.5 i BMW iDrive z funkcją QuickSelect

W nowej edycji BMW serii 2 Coupé system operacyjny BMW 8.5 tworzy podstawę dla niezwykle intuicyjnej i komfortowej obsługi za pośrednictwem udoskonalonego systemu BMW iDrive z funkcją QuickSelect oraz dla korzystania z innowacyjnych usług cyfrowych. System jest teraz bardziej konsekwentnie zaprojektowany pod kątem obsługi dotykowej na wyświetlaczu kontrolnym i za pomocą języka naturalnego za pośrednictwem inteligentnego asystenta osobistego BMW. Aktualna wersja BMW iDrive oferuje nowy ekran startowy, który na dużej powierzchni stale pokazuje widok mapy systemu nawigacyjnego lub inny indywidualnie wybierany ekran. Po stronie kierowcy na tym samym poziomie oraz w pionowym pasku widoczne są widżety, które można wybierać bezpośrednio za pomocą skrótu QuickSelect bez konieczności przechodzenia do podmenu. Nowa, płaska struktura menu znacznie ułatwia poruszanie się pomiędzy różnymi funkcjami i sprzyja skupieniu podczas jazdy nowym BMW serii 2 Coupé.

Znacznie rozszerzone wyposażenie standardowe, ukierunkowana indywidualizacja

Oprócz elementów pakietu sportowego M nowe BMW serii 2 Coupé oferuje teraz w standardzie szereg innych funkcji wyposażenia zwiększających radość z jazdy. Obok podgrzewania przednich foteli obejmują one min. pakiet lusterek wewnętrznych i zewnętrznych oraz system alarmowy. Nowe BMW M240i xDrive Coupé jest wyposażone standardowo również w szyby przeciwsłoneczne.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 9

Większy jest też zakres standardowych systemów umożliwiających częściowo zautomatyzowaną jazdę i parkowanie. W nowym BMW serii 2 Coupé asystent parkowania przejmuje wszystkie zadania związane z ruszaniem, hamowaniem, kierowaniem i zmianą biegów zarówno podczas manewrów parkowania. Zakres jego funkcji obejmuje także system Park Distance Control z czujnikami z przodu i z tyłu oraz asystenta cofania. W wyposażeniu standardowym nadal można znaleźć m.in. ostrzeganie przed kolizją czołową, ostrzeganie przed opuszczeniem pasa ruchu, regulator prędkości z funkcją hamowania i wskazanie ograniczeń prędkości czy zakazów wyprzedzania.

Gama opcjonalnych systemów obejmuje system asystujący kierowcy, aktywny regulator prędkości z funkcją Stop & Go oraz asystenta parkowania Plus. Ponadto oferta wyposażenia dodatkowego obejmuje między innymi asystenta świateł drogowych, rejestrator jazdy BMW, elektrycznie sterowany szklany dach przesuwno-uchylny, zdejmowany hak holowniczy, Harman Kordon – system dźwięku przestrzennego oraz powierzchnie akcentowe w boczkach drzwi podświetlone w kolorach BMW M GmbH.

Do indywidualizacji samochodu dostępne są nowe pakiety wyposażenia. Po raz pierwszy w nowym BMW serii 2 Coupé oferowany jest pakiet Premium, który oprócz dostępu komfortowego i adaptacyjnych reflektorów LED obejmuje także półkę do ładowania bezprzewodowego kompatybilnych smartfonów. Nowy pakiet innowacji obejmuje teraz opcje systemu asystującego kierowcy i asystenta parkowania Plus, a także BMW Live Cockpit Professional z wyświetlaczem BMW Head-Up.

BMW M240i XDrive Coupe 2024 10

W ofercie do BMW M240i Coupé obejmuje również pakiet M Technik. Dzięki zoptymalizowanemu układowi chłodzenia silnika i powietrza ładującego, a także większym tarczom hamulcowym dla sportowego układu hamulcowego M stwarza idealne warunki do fascynujących wrażeń z jazdy na torze wyścigowym.

Źródło: BMW