MotoNews.pl

Nowe BMW serii 1 czwartej generacji

09 czerwca 2024

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
BMW-Seria-1-F70-2024

Pionier radości z jazdy w segmencie kompaktowych samochodów premium wkracza z czwartą generacją modelu. Dzięki dynamicznej stylistyce, zupełnie nowej ofercie napędów oraz istotnie ulepszonemu zawieszeniu, nowe BMW serii 1 jeszcze mocniej zaznacza swoją pozycję najbardziej sportowego samochodu pośród konkurencji.

Nowe BMW serii 1 F70  2024

Premiera BMW serii 1 to początek nowego rozdziału w 20-letniej historii sukcesów marki w segmencie samochodów kompaktowych. Modele nowej generacji niezmiennie będą produkowane w zakładach BMW Group w Lipsku. Wprowadzenie na rynek zaplanowano na październik 2024 roku. Najważniejszym regionem sprzedaży są Niemcy. Oprócz innych krajów europejskich jednym z pięciu najważniejszych rynków dla nowego BMW serii 1 jest Japonia.

Dynamiczny przód i charakterystyczne proporcje BMW

Sportowy charakter BMW serii 1 w najnowszej generacji podkreślają typowe dla BMW proporcje: długa maska, cofnięta kabina, dynamicznie opadająca linia dachu i masywny tył. Wymiary pięciodrzwiowego modelu zmieniły się tylko nieznacznie w porównaniu do jego poprzednika. Długość zewnętrzna nowego BMW serii 1 wzrosła o 42 mm do 4361 mm, podczas gdy rozstaw osi wynosi 2670 mm. Szerokość pojazdu to 1800 mm, a wysokość wzrosła o 25 mm do 1459 mm.

BMW Seria 1 F70 2024 4

Nowe BMW serii 1 z niezwykle płaskim przodem znacznie niżej zawieszonym nad jezdnią niż w poprzednim modelu sygnalizuje swój sportowy charakter mocniej niż kiedykolwiek dotąd. Szeroka, pochylona do przodu atrapa chłodnicy BMW ma innowacyjną strukturę pionowych i ukośnych listew grilla. Standardowe reflektory LED charakteryzują się efektownymi pionowymi elementami świateł dziennych i kierunkowskazów. Opcjonalnie dostępne są adaptacyjne LED-owe reflektory z nieoślepiającymi matrycowymi światłami drogowymi, funkcją doświetlania zakrętów i niebieskimi akcentami.

Widok boczny nowego BMW serii 1 charakteryzuje się dynamicznym kształtem klina i płaską, spłaszczającą się ku tyłowi powierzchnią szyb. Standardowe wyposażenie BMW Individual Shadow Line obejmuje element graficzny z cyfrą 1 w załamaniu słupków C. Długi spojler dachowy i boczne deflektory podkreślają wydłużoną sylwetkę samochodu. Pionowe reflektory oraz przypominająca dyfuzor czarna wstawka dodają tylnemu zderzakowi mocnego wyglądu. Charakterystyczne dwuczęściowe tylne lampy zachodzą aż na boki pojazdu.

BMW Seria 1 F70 2024 5

Nowe BMW serii 1 dostępne jest w dwóch lakierach niemetalizowanych i siedmiu metalizowanych. Oferowane są również cztery lakiery BMW Individual oraz szeroka gama lakierów specjalnych BMW Individual. Nowe BMW serii 1 jest pierwszym modelem w gamie marki dostępnym z opcjonalnym kontrastującym lakierowaniem dachu. Wykończenie w błyszczącym kolorze czarnym nadaje samochodowi sportowy wygląd.

Model BMW M o indywidualnym charakterze

Opcjonalny pakiet sportowy M i wyposażenie M Sport Design dostępne już od rozpoczęcia sprzedaży w Europie dają nowemu BMW serii 1 jeszcze bardziej dynamiczny wygląd. Charakterystyczne dla M cechy stylistyczne obejmują duże wloty powietrza w przednim zderzaku, masywne progi i trójwymiarowy dyfuzor w tylnym zderzaku.

BMW Seria 1 F70 2024 6

Na szczycie gamy modelowej znajduje się BMW M135 xDrive o istotnie podwyższonych osiągach. Model BMW M jest napędzany czterocylindrowym silnikiem o mocy 221 kW / 300 KM. Wyposażony jest w adaptacyjny układ jezdny M ze sportowym układem kierowniczym i inteligentnym napędem na wszystkie koła w standardzie. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu 4,9 s. Na zewnątrz atrapa chłodnicy M z poziomymi listwami grilla, obudowy lusterek zewnętrznych M i dają mu natychmiastową rozpoznawalność. W BMW M135 xDrive oferowany jest ekskluzywnie pakiet technologiczny M ze specjalnymi komponentami zawieszenia, sztywnością i obniżoną masą, hamulcami pływającymi M i 19-calowymi kutymi obręczami kół ze stopów lekkich. We wszystkich wariantach nowego BMW serii 1 dostępny jest również pakiet sportowy M Pro i przeznaczone dla tego modelu akcesoria BMW M Performance Parts.

Wnętrze o sportowej atmosferze premium bez skóry

Nowo zaprojektowane wnętrze BMW serii 1, które standardowo wykończone jest całkowicie bez użycia skóry, oferuje nowoczesną atmosferę premium ze sportowymi akcentami i dużą ilością miejsca dla maksymalnie pięciu osób. Nowe fotele zapewniają wysoki komfort podczas długich podróży. Opcjonalnie dostępne są fotele sportowe z tapicerką Econeer z poliestru pochodzącego z recyklingu oraz fotele sportowe M. Perforowane powierzchnie foteli są również oferowane w wersji Veganza o właściwościach skóropodobnych. Tapicerka z Veganzy i alcantary jest częścią pakietu sportowego M i standardowym wyposażeniem BMW M135 xDrive.

BMW Seria 1 F70 2024 10

We wszystkich wersjach foteli opcjonalnie dostępne jest podgrzewanie i szeroki zakres elektrycznej regulacji z pamięcią ustawień po stronie kierowcy. Fotele sportowe i sportowe M można dodatkowo wyposażyć w podparcie lędźwiowe. W przypadku foteli sportowych dostępna jest opcjonalnie również funkcja masażu. W standardzie oferowana jest teraz interaktywna poduszka powietrzna dla kierowcy i pasażera obok dodatkowo zwiększająca ochronę. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika można zwiększyć z 380 do 1200 l (BMW 120, BMW 120d: 300 – 1135 l).

Wysokiej jakości powierzchnie i listwy ozdobne, nowa dźwignia biegów i zakrzywiony wyświetlacz BMW podkreślają progresywną atmosferę premium. W pełni cyfrowy system wyświetlania obejmuje 10,25-calowy wyświetlacz informacyjny i 10,7-calowy wyświetlacz kontrolny. Konsekwentne zastosowanie rozwiązań cyfrowych znacznie zmniejszyło liczbę przycisków i elementów obsługi w kokpicie. W nowym BMW serii 1 również klimatyzację obsługuje się cyfrowo. Oprócz standardowej kierownicy sportowej dostępna jest również także przeprojektowana kierownica skórzana M. Jest ona częścią pakietu sportowego M i ma łopatki do ręcznej zmiany biegów.

Nowa generacja silników, 7-biegowa dwusprzęgłowa skrzynia Steptronic w standardzie

Tak jak w BMW M135 xDrive, wszystkie inne silniki oferowane w nowym BMW serii 1 to silniki modułowe BMW Group najnowszej generacji. Trzycylindrowy silnik benzynowy nowego BMW 120 oraz czterocylindrowy silnik wysokoprężny nowego BMW 120d są połączone z 48-woltową technologią mild hybrid, która zwiększa zarówno ich wydajność, jak i szybkość oddawania mocy. Wszystkie jednostki napędowe przenoszą napęd standardowo za pośrednictwem 7-biegowej dwusprzęgłowej skrzyni Steptronic.

BMW Seria 1 F70 2024 14

Nowe BMW 120 o mocy 125 kW / 170 KM przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,8 s. Nowe BMW 120d generujące moc 120 kW / 163 KM przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,9 s. BMW 118d, również napędzane czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym, zapewnia moc 110 kW / 150 KM i przyspieszenie na poziomie 8,3 s.

Sztywniejsza karoseria i unowocześniony układ jezdny

Zwinność, precyzja kierowania i dynamika pokonywania zakrętów w nowym BMW serii 1 to zasługa zwiększonej sztywności karoserii i punktów mocowania zawieszenia. Zaawansowany układ jezdny obejmuje zoptymalizowaną kinematykę, wysoko naprężone mocowania stabilizatorów i amortyzatory w nowej technologii. Kąt pochylenia przednich kół zwiększono o 20%, zapewniając wysoką stabilność kierunkową i optymalne wyczucie układu kierowniczego.

Oprócz bezpośrednio sterowanego ograniczenia poślizgu kół nowe BMW serii 1 wyposażone jest standardowo również w zintegrowany układ hamulcowy i 17-calowe obręcze kół ze stopów lekkich (BMW M135 xDrive: 18-calowe). Opcjonalny pakiet sportowy M obejmuje adaptacyjne zawieszenie M obniżone o 8 mm, sportowy układ kierowniczy i 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich. W wyposażeniu dodatkowym dostępne są również 19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich i sportowe hamulce M.

BMW Seria 1 F70 2024 18

Najnowocześniejsze systemy automatyzacji jazdy i parkowania

Nowe BMW serii 1 oferuje w wyposażeniu standardowym i dodatkowym mocno rozszerzoną gamę systemów automatyzacji jazdy i parkowania. Standardowe funkcje obejmują system asystujący kierowcy z ostrzeganiem przed kolizją z przodu, ostrzeganiem o opuszczeniu pasa ruchu czy przy zmianie pasa ruchu i rozpoznawaniem znaków drogowych, a także asystenta parkowania z asystentem cofania.

BMW Seria 1 F70 2024 23

Najważniejsze elementy opcjonalne obejmują asystenta kierowania i toru jazdy, automatycznego asystenta ograniczeń prędkości oraz prowadzenia po trasie podczas korzystania z aktywnego regulatora prędkości z funkcją Stop & Go. W nowych modelach BMW 120 oraz BMW 120d dostępny jest również asystent parkowania Professional, który umożliwia sterowanie parkowaniem i manewrowaniem za pomocą smartfona.

Rozszerzone wyposażenie standardowe, ukierunkowana indywidualizacja

Oprócz wysokiej jakości systemów wspomagających kierowcę znacznie rozszerzona oferta wyposażenia standardowego nowego BMW serii 1 obejmuje również automatyczną klimatyzację, system alarmowy, elektrycznie składane lusterka zewnętrzne oraz BMW Live Cockpit Plus, w tym oparty na chmurze system nawigacji BMW Maps. Nowe pakiety wyposażenia dodatkowego umożliwiają ukierunkowaną indywidualizację samochodu.

BMW Seria 1 F70 2024 19

Pakiet innowacji obejmuje BMW Live Cockpit Professional z wyświetlaczem BMW Head-Up i funkcją Augmented View na wyświetlaczu kontrolnym, a także asystenta parkowania Plus. Pakiet Premium obejmuje opcję telefonu z bezprzewodowym ładowaniem, dostęp komfortowy, projekcję logo z lusterek zewnętrznych, automatycznie przyciemniane lusterko wsteczne i adaptacyjne reflektory LED. Gama wyposażenia dodatkowego obejmuje również 2-strefową klimatyzację automatyczną, szklany dach panoramiczny i system audio Harman Kardon.

Nowy system operacyjny BMW 9, BMW iDrive z funkcją QuickSelect i BMW Digital Premium

Nowe BMW serii 1 wyposażone jest w najnowszą wersję systemu BMW iDrive z funkcją QuickSelect zapewniającą intuicyjną i wygodną obsługę funkcji pojazdu. Nowy ekran główny pokazuje ikony funkcji ułożone pionowo na tym samym poziomie. QuickSelect umożliwia bezpośredni dostęp do różnych funkcji bez konieczności przechodzenia do podmenu. Nowy system BMW iDrive jest konsekwentnie zaprojektowany do obsługi dotykowej i głosowej. Bazuje na systemie operacyjnym BMW 9, który stanowi również podstawę dla bardzo indywidualnego wyboru dodatkowych usług cyfrowych. Zdalne aktualizacje oprogramowania umożliwiają bezprzewodową integrację nowych i ulepszonych funkcji pojazdu. Dzięki aktualizacjom BMW ConnectedDrive można również bezpłatnie testować wybrane funkcje przez okres jednego miesiąca, a następnie wykupić je na określony czas. W sklepie BMW ConnectedDrive dla nowego BMW serii 1 dostępna jest nowa oferta.

BMW Seria 1 F70 2024 27

BMW Digital Premium, która umożliwia korzystanie w pojeździe w ramach subskrypcji z aplikacji oferowanych w danym kraju, takich jak streaming muzyki i wideo, wiadomości czy gry. Oferta obejmuje również pakiet danych dla wszystkich usług cyfrowych i aplikacji zawartych w BMW ConnectedDrive Store. BMW Digital Premium rozszerza również funkcje systemu nawigacyjnego BMW Maps i wybór trybów My Modes oraz oświetlenie powitalne i pożegnalne. W niektórych krajach BMW Digital Premium umożliwia również cyfrowe płatności za parkowanie i paliwo z pojazdu.

Integracja smartfonów za pośrednictwem Apple CarPlay® i Android Auto™ dostępna jest w nowym BMW serii 1 w standardzie. Profil BMW ID i aplikacja My BMW oferują wygodny sposób personalizacji doświadczenia użytkownika w nowym BMW serii 1. Opcjonalnie w aplikacji My BMW można też skonfigurować funkcję BMW Digital Key Plus z ultra szerokopasmową technologią bezprzewodową dla kompatybilnych smartfonów z systemami operacyjnymi iOS lub Android oraz Apple Watch.

Ceny nowego BMW serii 1 (F70) zaczynają się od 127 000 PLN.

Źródło: BMW