Concept Car Thunderbird Sports Roadster

Concept Car Thunderbird Sports Roadster27.01.2001
Na Detroit Motor Show, które odbyło się między 11 a 21 stycznia tego roku Ford zaprezentował nowy projekt, Thunderbird Sports Roadster. Ten concept car to nowoczesny samochodowy portret amerykańskiej kultury i ...

Concept Car Thunderbird Sports Roadster 1 Na Detroit Motor Show, które odbyło się między 11 a 21 stycznia tego roku Ford zaprezentował nowy projekt, Thunderbird Sports Roadster. Ten concept car to nowoczesny samochodowy portret amerykańskiej kultury i amerykańskiego ducha. Projektanci oparli się w swojej pracy na modelach Thunderbird Sports Roadster z lat 1962-63 i zintegrowali poszczególne elementy tych tzw. "bullet birds". Samochód ten dysponuje 18-calowymi kołami o chromowanych felgach, ma wygiętą łukowato klapę tylną i mnóstwo specjalnych elementów, które mają podkreślić pewny, samodzielny charakter pojazdu.

Chromowany wlot powietrza na masce silnika i duże, okrągłe reflektory podkreślają zgrabną sylwetkę auta a chromowana kratownica o wzorze plastra miodu pasuje perfekcyjnie do jego wyraźnych klasycznych linii. Samochód ma nadwozie w kolorze jasnej, intensywnej czerwieni - jak na prawdziwą "American beauty" przystało. Pokrywa w tyle ze wzmocnionego szkła daje się zdejmować, zintegrowano z nią obite skórą zagłówki. Pokrywę zabezpieczono chromowanymi blokadami a na zagłówkach widoczne jest logo Thunderbirda.

Concept Car Thunderbird Sports Roadster 2 Wnętrze pojazdu roztacza aurę spokoju i wygody. Przednie, kubełkowe fotele, deskę rozdzielczą, słupki pomiędzy oknami i obite skórą drzwi utrzymano w kolorystyce spranej bieli. W te same barwy przystrojono podzieloną na trzy części kierownicę, gałkę zmiany biegów, dźwignię hamulca ręcznego i podłokietniki. Turkusowe wskazówki przyrządów umieszczono na metalowych osiach. Metalowe aplikacje na desce rozdzielczej i wewnętrznych obiciach drzwi wykonano ze zmatowionego aluminium, z tego samego materiału zrobiono także przełączniki. Projekt Thunderbird Sports Roadster to kwintesencja czystej spokojnej jazdy na świeżym powietrzu a jednocześnie reinkarnacja tych wartości, jakie Thunderbird reprezentuje nie tylko w Ameryce.

Concept Car Thunderbird Sports Roadster 3 "Thunderbird to w pewnym sensie jedna z ikon amerykańskiej historii samochodowej i należy do najczęściej wyróżnianych modeli" - wyjaśnia Vice President of Design Forda J. Mays. "Poprzednie modele Thunderbirda wyzwalały we właścicielach silne emocjonalne przywiązanie do swoich aut - dokładnie ten sam entuzjazm dla przyjemności czerpanej z jazdy i wolności chcemy ponownie obudzić w nowym tysiącleciu."

Thunderbirdy z lat sześćdziesiątych stanowiły radykalny przełom pod względem formy nadwozia w stosunku do modeli z lat pięćdziesiątych. Samochody te, często nazywane "bullet birds" lub "rocket birds" dzięki swoim wyciągniętym, opływowym kształtom, kołom z prawdziwymi szprychami i dużym, okrągłym światłom tylnym uosabiały futurystyczny image.

Źródło: Ford