MotoNews.pl

Ford Pro wzmacnia rodzinę za sprawą nowego Transita Couriera

22 stycznia 2024

Kategoria | Auto firmowe  Premiery
Marka, model | ,
Ford-Transit-Courier-2024

Nowy Ford Transit Courier oferuje obecnie klientom wyższe wskaźniki efektywności i szersze możliwości komunikacji, a pierwsze egzemplarze modelu z najlepiej sprzedającej się rodziny Transita trafiają do firm w całej Europie.

Ford Transit Courier 2024

Transit Courier został całkowicie przeprojektowany pod kątem większej i bardziej elastycznej przestrzeni ładunkowej, dysponującej o 25% większą kubaturą w porównaniu z poprzednim modelem, z możliwością przewożenia dwóch europalet. Zwiększono także ładowność modelu.

Odważna stylistyka zewnętrzna sprawia, że Transit Courier jest atrakcyjną, przyciągającą wzrok wizytówką firm. Wewnątrz, przekonstruowana przestrzeń ładunkowa i projekt kabiny uwzględniają funkcje dostosowane do potrzeb klienta, podnoszące walory eksploatacyjne i komfort podczas pracy. Szeroki zestaw systemów wspomagających kierowcę sprawił również, że Transit Courier jest pierwszym vanem, który otrzymał ranking Platinium w kategorii bezpieczeństwa od Euro NCAP, przyznawany zgodnie z najnowszymi kryteriami testów.

Ford Transit Courier 2024 4

Nowy Transit Courier jest w pełni zintegrowany z platformą oprogramowania Ford Pro i korzysta z usług opartych na skomunikowaniu z siecią, co przekłada się na zwiększoną dyspozycyjność, zarówno w przypadku właścicieli pojedynczych egzemplarzy, jak i dużych flot – uwzględniając narzędzia do zarządzania parkiem samochodów Ford Pro Software i Ford Pro Service, które obniżają koszty eksploatacji.

„Zareagowaliśmy na zapotrzebowanie klientów, wprowadzając na rynek nowego Transita Couriera, który oferuje możliwości większej furgonetki przy zachowaniu kompaktowych wymiarów. Dodaliśmy do niego również funkcje oparte na komunikacji, w tym Ford Pro Telematics i FORDLiive, które podnoszą dyspozycyjność samochodu” – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny Ford Pro na Europę. „Wieloletnia dominacja Forda Pro na rynku daje nam doskonały obraz potrzeb klientów – możemy pomagać w osiąganiu dużej produktywność ich kompaktowych samochodów dostawczych, dzięki innowacyjnej inżynierii i zaawansowanej łączności” – dodał Schep.

Ford Transit Courier 2024 5

Produkcja nowego Transita Couriera z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi odbywa się obecnie w rumuńskim zakładzie Ford Otosan w Krajowie, który przechodzi modernizację, szacowaną na 490 milionów euro. Gamę Couriera uzupełni elektryczny model E‑Transit Courier, na którego listy zamówień zostaną otwarte jeszcze w tym roku.

Większa funkcjonalność

Transit Courier łączy śmiały, zmieniony wygląd zewnętrzny ze znacznie rozszerzonym zakresem możliwości. Przestronna, sześcienna sylwetka decyduje o zwiększeniu parametrów transportowych praktycznie we wszystkich wymiarach, a krótkie zwisy i design inspirowany segmentem SUV-ów podkreślają jego solidność i walory użytkowe.

Długość przestrzeni ładunkowej została zwiększona o 181 mm do 1802 mm, a nowe tylne zawieszenie z pochylonymi amortyzatorami zwiększa szerokość ładunkową między nadkolami do 1220 mm. Oznacza to, że kompaktowa furgonetka może teraz przewozić dwie europalety. Całkowita objętość przestrzeni ładunkowej wynosi 2,9 m3, czyli o 25% więcej niż w poprzednim modelu. Możliwości furgonu dodatkowo zwiększa nowa funkcja uchylnej klapy w przegrodzie, która umożliwia przewożenie przedmiotów takich jak deski lub rury o długości ponad 2600 mm.

Ford Transit Courier 2024 6

Klienci mogą teraz wybierać między modelem o standardowej ładowności lub wersją o podwyższonej ładowności, wyposażoną w sprężyny o podwójnym skoku, zwiększające maksymalną ładowność brutto do 854 kg – wzrost o 45% w porównaniu z poprzednim modelem. Maksymalna masa przyczepy dla wszystkich wariantów wynosi 1100 kg.

Pojazdy w nadwoziu Van są standardowo wyposażone w tylne drzwi otwierane pod kątem 180 stopni i sześć punktów mocowania ładunku do podłogi. Pojazd może być wyposażony opcjonalnie w oświetlenie przestrzeni ładunkowej LED, gumowe lub drewniane wykładziny podłogowe i szyny mocowania w połowie wysokości, co ułatwia bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej.

Klienci mogą również wybrać nadwozie typu „double-cab-in-van”, pozwalające przewieźć ekipę pracowników oraz sprzęt. Podwójna kabina jest wyposażona w trzyosobowy drugi rząd siedzeń, dzielonych w stosunku 60/40, który można składać i opuszczać; przy podniesionych tylnych siedzeniach przestrzeń ładunkowa pomieści europaletę. Uchylne okna w drugim rzędzie i przeszklone tylne drzwi ładunkowe są standardem; pełne przeszklenie boczne jest opcjonalne.

Ford Transit Courier 2024 7

Dla firm wymagających lepszej ochrony pojazdu i jego zawartości, Ford Pro we współpracy z ekspertami TVL opracował gamę wygodnych zamków montowanych fabrycznie, zapewniających lepsze zabezpieczenie przed różnego rodzaju zagrożeniami, w tym fizycznym wyłamaniem.

Kabina zaprojektowana z myślą o podniesieniu wydajności pracy

Transit Courier jest wyposażony w zaawansowany technologicznie panel instrumentów „digiboard” z cyfrowym zestawem wskaźników, a także ośmiocalowy ekran dotykowy z najnowszym systemem łączności Ford SYNC 4. Oparta na subskrypcji, skomunikowana z siecią nawigacja Connected Navigation może podnieść efektywność pracy i zmniejszyć wysiłek kierowcy, dzięki aktualnym informacjom o ruchu drogowym, miejscach parkingowych, opłatach i lokalnych zagrożeniach. Bezprzewodowa łączność z urządzeniami mobilnymi poprzez Android Auto i Apple CarPlay jest standardem.

Pokładowa łączność obsługiwana jest przez standardowo zainstalowany modem, umożliwiający ciągłą komunikację ze środowiskiem Ford Pro i bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania, które mogą z czasem udoskonalać funkcje pojazdu bez konieczności wizyty u dealera.

Ford Transit Courier 2024 11

Nowy system pojemników i organizerów pozwala utrzymać w porządku dokumenty, urządzenia i przewody niezbędne w codziennej pracy. Kierowca ma do dyspozycji łatwo dostępny, otwarty pojemnik za tablicą rozdzielczą i nad schowkiem po prawej stronie, a także schowek na tablet lub notes do formatu A4 w konsoli środkowej. Kieszenie na drzwiach są wyposażone w separator i uchwyt, wystarczająco duży, aby pomieścić 1,5-litrową butelkę.

Kompaktowy van, kompleksowa obsługa

Aplikacja FordPass Pro jest przydatna dla właścicieli mniejszych firm, którzy nie zatrudniają menedżerów floty, a sami zarządzają samochodami. Bezpłatna aplikacja na smartfony umożliwia klientom zdalne blokowanie i odblokowywanie pojazdu, sprawdzanie jego lokalizacji, czy śledzenie wydatków na paliwo. Wyświetla również alerty dotyczące poziomu płynów, ciśnienia w oponach, okresu eksploatacji i poziomu oleju oraz zużycia hamulców, co może zapobiec kosztownym awariom.

Ford Transit Courier 2024 15

Klienci posiadający pięć lub więcej pojazdów mogą również skorzystać z rocznego, bezpłatnego dostępu do indywidualnie dostosowanych funkcji systemu Ford Pro E-Telematics. System wykorzystuje dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym do zwiększenia efektywności pracy, między innymi oferuje operatorom pulpity nawigacyjne dostarczające informacji na temat lokalizacji pojazdu, stanu technicznego i serwisowania.

Użytkownicy oprogramowania Ford Pro mogą otrzymywać za jego pośrednictwem alerty bezpieczeństwa pojazdu, dotyczące kolizji i włamań. Dzięki funkcji Fleet Start Inhibit, menedżer floty może zdalnie włączyć lub unieruchomić samochód, aby zapobiec kradzieży lub nieuprawnionemu użyciu poza godzinami pracy.

Modem obsługuje również połączenie z FORDLiive, systemem który wygospodarował w 2023 roku ponad 700 tys. dni dodatkowej dyspozycyjności europejskich pojazdów, co można oszacować na kwotę około 319 milionów euro oszczędzonych przez klientów. Sieć wsparcia technicznego Ford Pro obejmuje 800 punktów serwisowych Transit Centre – to największa sieć obsługi, specjalizująca się w pojazdach użytkowych spośród wszystkich marek.

Oszczędne układy napędowe, zaawansowane systemy wspomagania kierowcy

Nowy Transit Courier dysponuje 125-konnym wariantem 11 oszczędnego 1,0-litrowego silnika benzynowego EcoBoost Forda, a także wariantem 100-konnym tej samej jednostki, która została udoskonalona pod kątem niższej emisji CO2 i niższego zużycia paliwa.

Silnik EcoBoost współpracuje z sześciobiegową manualną skrzynią biegów lub nową siedmiobiegową dwusprzęgłową skrzynią biegów, która jest idealnym rozwiązaniem dla klientów często poruszających się w korkach. System dwusprzęgłowy umożliwia płynną, szybką zmianę biegów bez utraty momentu obrotowego, co poprawia wydajność przy niskich prędkościach, a także wrażenia z jazdy.

1,5-litrowy silnik wysokoprężny EcoBlue o mocy 100 KM, to opcja dla klientów planujących pokonywanie dłuższych dystansów. Silnik współpracujący z sześciobiegową manualną skrzynią biegów jest dostępny w modelach Transit Courier van i van z podwójną kabiną.

Ford Transit Courier 2024 19

Transit Courier, korzystający z zaawansowanych rozwiązań i poprawionych parametrów najnowszej kompaktowej platformy Forda, wprowadza do swojego segmentu nowe standard. W dużej mierze dzięki pakietowi zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę, samochód został wyróżniony rankingiem Platinum przez niezależny instytut NCAP. Standardowe wyposażenie obejmuje:

 • System kontroli pasa ruchu
 • System zapobiegający kolizjom
 • Tempomat
 • Inteligentny ogranicznik prędkości
 • System rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości
 • System monitorowania koncentracji kierowcy
 • System ostrzegania przed jazdą „pod prąd”
 • Tylne czujniki parkowania

Ford Transit Courier 2024 20

Dla większego poczucia bezpieczeństwa podczas jazdy w mieście, klienci mogą również wybrać systemy obejmujące:

 • Adaptacyjny tempomat (ACC) (z systemem Stop & Go, centrowaniem na pasie ruchu (LC) z 7-stopniową przekładnią automatyczną)
 • System monitorowania martwego pola w lusterkach (BLIS) z funkcją wykrywania ruchu poprzecznego
 • Asystent unikania kolizji na skrzyżowaniach
 • System automatycznego hamowania podczas cofania

Nowy Transit Courier jest dostępny w trzech atrakcyjnych wersjach: Trend, Limited i Active. Dobrze wyposażona wersja Limited oferuje m.in. 16-calowe felgi aluminiowe, kamerę cofania, przednie czujniki parkowania, 12 system bezkluczykowego uruchamiania oraz bezprzewodową ładowarkę smartfonów.

Gotowa na przygodowe wyjazdy seria Active wzbogaca stylistykę SUV-ów o charakterystyczne nakładki nadkoli, przednie i tylne płyty ochronne pod zderzakiem, relingi dachowe i 17-calowe czarne obręcze kół ze stopów lekkich z frezowanymi elementami powierzchni.