Ford Transit Courier wyznacza nowe wzorce bezpieczeństwa samochodów dostawczych

Ford Transit Courier wyznacza nowe wzorce bezpieczeństwa samochodów dostawczych08.11.2023
Nowy Transit Courier uzyskał najwyższy w historii wynik w testach bezpieczeństwa Euro NCAP, jaki przyznano w grupie dostawczych furgonów - fenomenalne 93 procent.

Niezależny instytut ds. bezpieczeństwa Euro NCAP twierdzi, że wypadki z udziałem samochodów dostawczych niosą zwykle poważniejsze skutki po stronie biorących w nich udział innych pojazdów. Jednocześnie w zderzeniach czołowych i uderzeniach z tyłu duży jest odsetek wypadków spowodowanych utratą kontroli nad pojazdem.

Dlatego tak ważne jest wyposażenie pojazdów użytkowych w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), które mogą pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu skutków takich kolizji.

Program weryfikacji bezpieczeństwa pojazdów użytkowych Euro NCAP zwraca szczególną uwagę na dostępność systemów ADAS, a Transit Courier jest jedynym vanem, który uzyskał w 2023 roku najwyższą ocenę Platinum. Jest to również pierwszy produkt, który zdobył to wyróżnienie w ramach wprowadzonych na początku tego roku rygorystycznych procedur testowych. Osiągnięcie to jest świadectwem talentu zespołów inżynieryjnych Forda, ich ciężkiej pracy i zaangażowania w zapewnianie klientom najwyższej jakości.

Ford Transit Courier Euro NCAP 2023

Nowy van zdobył maksymalną liczbę punktów za systemy wspomagające poruszanie się po wybranym pasie ruchu, w tym System utrzymania pojazdu na pasie ruchu i System ostrzegania o obiektach w martwym polu lusterek. Doskonały wynik odnotowano również dla systemów wspomagających utrzymywanie odpowiedniej prędkości, w tym Inteligentnego tempomatu.

Euro NCAP doceniło bogatą listę funkcji wspierających kierowcę ADAS, stanowiących wyposażenie standardowe. W przypadku Transita Couriera bezpieczeństwo nie jest opcjonalnym dodatkiem.

Uzyskanie oceny Platinum dotyczy wszystkich wersji Transita Couriera w klasie nadwozia N1 – w tym modeli z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, które już zjeżdżają z linii produkcyjnej w rumuńskiej fabryce Ford Otosan w Krajowie, a także elektrycznego E-Transita Couriera, którego produkcja rozpocznie się w przyszłym roku.

Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP, powiedział:

„Euro NCAP zdecydowanie zaleca producentom samochodów dostawczych, aby wyposażali swoje pojazdy w te same technologie zapobiegania zderzeniom, które są już dostępne na rynku w samochodach osobowych. Ford Transit Courier spełnia te wymagania dzięki niemal kompletnemu wyposażeniu bezpieczeństwa oferowanemu w standardzie. Stał się tym samym pierwszym platynowym laureatem nagrody Euro NCAP przyznanej według nowych kryteriów na rok 2023. Gratulujemy Fordowi tego wyniku!”

Transit Courier nie jest jedynym modelem dostawczym z gamy Ford Pro z prestiżową nagrodą Euro NCAP. Modele Transit i Transit Custom uzyskały status Gold w 2021 roku, podobnie jak elektryczny E-Transit, który osiągnął ten status w ubiegłym roku.


Źródło: Ford