Focus samochodem nr 1 pod względem niezawodności

Focus samochodem nr 1 pod względem niezawodności05.02.2002
W opublikowanym 29 stycznia 2002 podsumowaniu niemiecka agencja TÜV (...) ogłosiła Forda Focus liderem niezawodności wśród samochodów liczących od roku do trzech lat ...

Focus samochodem nr 1 pod względem niezawodności 1 Ford Focus został uznany najlepszym samochodem na rynku niemieckim pod względem niezawodności. W opublikowanym 29 stycznia 2002 podsumowaniu pt. Auto Report 2002 niemiecka agencja TÜV, odpowiedzialna za przyznawanie norm i certyfikacji dla przemysłowych dóbr inwestycyjnych i dóbr konsumpcyjnych, ogłosiła Forda Focus liderem niezawodności wśród samochodów liczących od roku do trzech lat.

Ford Focus jest pierwszym produkowanym w Niemczech samochodem, który od 1987 roku zdobył w tym rankingu zaszczytny tytuł samochodu nr 1. Niezwykle szczegółowe, kompleksowe badania przeprowadzone przez niemiecką agencję TÜV polegają na porównaniu ogółem 107 różnych modeli oferowanych przez wszystkich producentów samochodów obecnych na rynku niemieckim. Aż 92,7% wszystkich badanych egzemplarzy Forda Focus nie wykazało jakichkolwiek usterek. Opublikowany właśnie raport stanowi kolejne potwierdzenie coraz liczniejszych opinii, że Ford Focus zajmuje czołowe miejsce na rynku samochodów pod względem jakości i trwałości.

Focus samochodem nr 1 pod względem niezawodności 2 Jeszcze jednym przekonującym wskaźnikiem zadowolenia niemieckich użytkowników z Forda Focus są dane z rejestru Schwacke’s Automobile Index, zawierającego tabele wartości poszczególnych marek, modeli i roczników na rynku wtórnym. Trzy lata po wejściu Forda Focus na rynek w październiku 1998 roku, listopadowe wydanie z 2001 wymienia Forda Focus na drugim miejscu, ze wskaźnikiem wartości równym 67.06% wyjściowej ceny zakupu - zaledwie o 4% mniej niż prowadzącego w zestawieniu Volkswagena Golfa.

Odniesiony sukces na rynku niemieckim znajduje odzwierciedlenie także na rynku Wielkiej Brytanii, gdzie dealerzy wybrali Forda Focus swoim "ulubionym samochodem", uzyskującym jedne z najlepszych cen na rynku wtórnym w swojej klasie. W sondażu badającym stopień zaufania do samochodów używanych (CAP Used Car Confidence Index), większość dealerów samochodowych w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że właśnie Ford Focus jest modelem, który najchętniej chcą mieć w swojej ofercie aut używanych. Na Wyspach Brytyjskich właśnie Ford Focus osiąga najlepsze ceny na rynku wtórnym ze wszystkich modeli Forda. W segmencie samochodów rodzinnych Forda Focus pod tym względem wyprzedza tylko VW Golf, którego z kolei Ford Focus dwukrotnie przewyższa pod względem ilości sprzedawanych egzemplarzy.

Focus samochodem nr 1 pod względem niezawodności 3 W 2001 roku na całym świecie sprzedano 895.700 egzemplarzy Forda Focus. Dzięki temu wynikowi Ford Focus prawdopodobnie ponownie zostanie uznany najbardziej popularnym samochodem na świecie w ubiegłym roku. W samej tylko Europie do nowych właścicieli trafiło 568.000 egzemplarzy Forda Focus, o 5,7% więcej niż w 2000 roku. W Wielkiej Brytanii sprzedaż Forda Focus w 2001 roku osiągnęła 136.882 sztuki, o 19,6% więcej niż w 2000 roku. Z kolei w Niemczech sprzedano 99.571 egzemplarzy tego modelu, co oznacza 4,3% wzrost w porównaniu z rokiem 2000. Ogółem, od chwili światowej prapremiery Forda Focus w październiku 1998 roku, całkowita produkcja tego modelu przekroczyła już 2,5 mln egzemplarzy.

Opublikowane właśnie przez TÜV potwierdzenie wysokiej jakości i trwałości Forda Focus, niewątpliwie powinno podtrzymać dynamikę sprzedaży tego modelu i umocnić zaufanie rynku do tego samochodu. Rodzina dostępnych modeli i wersji przewidzianych na 2002 rok została właśnie poszerzona o wersję z nowym 1,8-litrowym silnikiem wysokoprężnym TDCi, wyposażonym w nowoczesny układ wtryskowy common rail. We wszystkich modelach wprowadzono zmiany stylistyczne nadwozia oraz znacznie wzbogacono wyposażenie. Ford Focus stał się przez to jeszcze bardziej funkcjonalny i uniwersalny, a użytkownik może w większym stopniu korzystać z najnowszych zdobyczy techniki.

W 2002 roku Ford wprowadzi na rynek także dwa usportowione modele Forda Focus. Będą to: Ford Focus ST 170 oraz Ford Focus RS. W obu modelach zostaną szeroko zastosowane rozwiązania inspirowane i sprawdzone w wyczynowych wersjach Forda Focus, które z powodzeniem biorą udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata oraz Wyścigowych Mistrzostwach Niemiec Samochodów Turystycznych (DTC).

Źródło: Ford Distribution