3-milionowy Ford Focus

3-milionowy Ford Focus08.03.2004
26 lutego 2004 z taśmy montażowej zakładów w Saarlouis w Niemczech zjechał 3-milionowy Ford Focus wyprodukowany w Europie. Ford Focus należy do najpopularniejszych obecnie modeli samochodów na rynku europejskim ...

26 lutego 2004 z taśmy montażowej zakładów w Saarlouis w Niemczech zjechał 3-milionowy Ford Focus wyprodukowany w Europie.

Ford Focus należy do najpopularniejszych obecnie modeli samochodów na rynku europejskim. Jego sprzedaż na Starym Kontynencie w 2003 roku zamknęła się licz-bą 468 000 egzemplarzy. Oprócz fabryki w Saarlouis, Ford Focus jest wytwarzany także w zakładach Forda w Walencji (Hiszpania), Sankt Petersburgu (Rosja) oraz w Hermosillo (Meksyk), Pacheco (Argentyna) i w Wayne w stanie Indiana (USA). Do dziś Ford Focus znalazł ponad 4 miliony nabywców na całym świecie. Szczególnie udane dla tego modelu były lata 2000 i 2001, kiedy to Ford Focus cieszył się mia-nem najchętniej kupowanego samochodu osobowego na świecie.

3-milionowy Ford Focus 1 W fabryce w Saarlouis, obecnie jednej z najbardziej wydajnych fabryk Forda, 7 300 pracowników, pracując na trzy zmiany, każdego dnia wytwarza ponad 1 500 egzemplarzy Forda Focus i nowego Forda Focus C-MAX. Nowoczesna organizacja produkcji pozwala na pełną elastyczność pod względem kolejności wytwarzania i liczby budowanych modeli i wersji, dzięki czemu fabryka może błyskawicznie re-agować na zmieniające się zapotrzebowanie rynku.

W ubiegłym roku produkcja w Saarlouis osiągnęła poziom 370 600 sztuk. Aż 71% tej liczby zostało wyeksportowanych do ponad 80 krajów całego świata. Od chwili otwarcia w 1970 roku w zakładach w Saarlouis wyprodukowano ogółem ponad 9 milionów samochodów. Wśród modeli produkowanych w Saarlouis był między innymi najbardziej popularny model w historii Ford of Europe – Escort, którego całkowita produkcja przekroczyła 18 mln egzemplarzy, a także legendarny Ford Capri.

Podczas specjalnej uroczystości pracownicy fabryki i zaproszeni goście owacją po-witali chwilę, w której John Fleming, wiceprezes ds. produkcji europejskiej filii Forda, zjechał z taśmy jubileuszowym 3-milionowym samochodem, którym okazał się Ford Focus ST 170 w kolorze Ford Racing Blue, napędzany silnikiem o mocy 173 KM.

Przy okazji jubileuszu John Fleming powiedział: Dzięki Fordowi Focus, stale znaj-dującemu się w czołówce sprzedaży, i dzięki Fordowi Focus C-MAX, który bieżący rok rozpoczął z bardzo dobrym wynikiem rynkowym, samochody z Saarlouis są wiodącą siłą, która pozwala Fordowi powiększać swój udział w rynku europejskim. Dzięki 48 tysiącom egzemplarzy Forda Focus i Focus C-MAX, które znalazły na-bywców w styczniu, zakłady w Saarlouis wydatnie przyczyniły się do zajęcia przez samochody z niebieskim owalem Forda pierwszego miejsca wśród najlepiej sprze-dających się samochodów w Europie Zachodniej w pierwszym miesiącu 2004 roku.

Źródło: Ford Distribution