Ford Mustang Roush Shelby SR-71

Ford Mustang Roush Shelby SR-7115.07.2010
W Stanach Zjednoczonych doszło do niezwykłej współpracy, owocem której jest jedyny w swoim rodzaju Ford Mustang. Po raz pierwszy Ford Motor Company sprzymierzył się jednocześnie z projektantem współodpowiedzialnym ...

...za powstanie modelu Mustang, Carollem Shelby i Jackiem Roushem, którego firma Roush Performance słynie z tuningu Mustangów. W ten sposób powstał SR-71 – pojazd inspirowany amerykańskim samolotem zwiadowczym SR-71 „Blackbird”.

Ford Mustang Roush Shelby SR-71 1 Skąd to skojarzenie motoryzacji z awiacją? Ford od lat wspiera stowarzyszenie EAA (Experimental Aircraft Association) przekazując na organizowane przez nie aukcje unikalne pojazdy, dzięki którym EAA zdobyło już miliony dolarów na swój program Young Eagles (Młode Orły). W ramach tej inicjatywy dzieci w wieku od 8 do 17 lat na całym świecie mogą bezpłatnie doświadczyć przyjemności lotu. Program ma na celu zainteresowanie lotnictwem jak największy krąg młodzieży. Oprócz tego stowarzyszenie co roku organizuje pokaz lotniczy.

Mustang SR-71 (litera S od nazwiska Shelby, litera R od nazwiska Roush) został stworzony w warsztatach firmy ROUSH w stanie Michigan. Na sportowych fotelach wyhaftowano podpisy Jacka Rousha i Carolla Shelby. Oczywiście to nie koniec atrakcji. Mustang SR-71 został wyposażony w nowy, 5-litrowy silnik Ti-VCT V8 z 2,3-itrową turbodoładowarką. Zastosowano ulepszony układ wydechowy i końcówki rur wydechowych marki Ford Racing.

Ford Mustang Roush Shelby SR-71 2 Nie zabrakło 19-i 20-calowych felg SVT Track Pack, szklanego dachu i specjalnego, matowo-srebrnego lakieru nadwozia niestosowanego w produkcyjnych wersjach Mustanga. We wnętrzu zamontowano specjalną kierownicę sportową, usunięto tylne fotele, by podkreślić wyścigowy charakter pojazdu, zmodyfikowano ekran nawigacyjny i deskę rozdzielczą i zastosowano klatkę bezpieczeństwa.

Unikalny model zostanie zlicytowany 29 lipca w Muzeum EAA w Wisconsin.

Źródło: Roush Performance