Ford Focus RS nowej generacji

Ford Focus RS nowej generacji17.08.2011
Ford potwierdził oficjalnie, że na przełomie 2013 i 2014 na rynku pojawi się nowy okręt flagowy marki, hot-hatch Focus RS nowej generacji. Aktualna wersja Focusa RS może pochwalić się niezłą mocą 305 KM (224 kW) ...

...przekazywaną na przednią oś. Producent zapowiada jednak, że jednostka napędowa w nowym hot-hatchu zostanie wymieniona na mocniejszy silnik. Będzie to najprawdopodobniej „podkręcona” wersja 2-litrowego silnika Eco Boost, jaką znaleźć można w Fordzie Focus ST w wariancie na 2012 rok. Focus ST dysponuje mocą 250 KM, nowy RS będzie prawdopodobnie w stanie wygenerować z tej jednostki około 350 KM.

Mimo wciąż pojawiających się plotek, jakoby nowy RS miał dysponować napędem na wszystkie koła, Gunnar Herrmann, menadżer odpowiedzialny za globalny rozwój małych modeli Forda potwierdził, że producent nie zamierza zrezygnować z napędu na przednią oś.

W nowym Focusie RS ponownie zobaczymy zawieszenie z wymyślonym i opatentowanym przez Forda systemem „Revoknuckle”. Sprawia on, że opony dotykają drogi na całej szerokości nawet podczas skrętów, dzięki odsunięciu na zewnątrz osi skrętu koła od osi pracy amortyzatora.

Źródło: Ford, opracowanie: BM