Carroll Shelby nie żyje

Carroll Shelby nie żyje14.05.2012
Firma Carroll Shelby International Inc. poinformowała, że Carroll Shelby Hall, człowiek, którego wizjonerskie projekty zmieniły przemysł motoryzacyjny, zmarł wczoraj w wieku lat 89. Pan Shelby, zmarł w szpitalu Baylor w Dallas.

Przyczyna śmierci nie została ujawniona. Urodził się 11 stycznia 1923. Carroll Shelby był jednym z najsławniejszych amerykańskich „ludzi sukcesu”. Kierowca wyścigowy z tytułem mistrza, pilot podczas II wojny światowej, producent-filantrop, przedsiębiorca, i właściciel zespołu sportowego, był uosobieniem pomysłowości, wytrwałości i odwagi potrzebnych do pokonania wszelkich przeszkód.

Carroll Shelby nie żyje 1Był chyba jedyną osobą, która nawiązała tak znaczącą współpracę z wszystkimi trzema najważniejszymi producentami samochodów z USA.

Carroll Shelby założył Carroll Shelby International, firmę wielobranżową. Jej oddział zajmujący się umowami licencyjnymi współdziałał z gigantami branży przemysłowej i elektronicznej. Oddział samochodowy, Shelby American odnosił sukcesy w sprzedaży części samochodowych i produkował słynne „muscle cars”, w tym modele Shelby GT500 Super Snake, Shelby GT350 i Shelby GT. Przedsiębiorstwo, które swoją siedzibę miało w Las Vegas stworzyło również limitowaną serię modeli Shelby 289 "street", 289 FIA, 427 S/C Cobra i Daytona Coupe z lat 60.

W 1992 roku Shelby oczekujący wówczas na przeszczep serca założył fundację swojego imienia, aby zapewnić pomoc medyczną dla potrzebujących, w tym dzieci oraz dać młodym ludziom szansę na zdobycie edukacji w ramach specjalnych motoryzacyjnych programów szkoleniowych.

Carroll Shelby aż do śmieci aktywnie zarządzał swoimi spółkami i fundacją, choć w ciągu ostatnich 20 lat musiał również radzić sobie z podupadającym zdrowiem i przeszedł przeszczep serca i nerek.

Źródło: Carroll Shelby International, opracowanie: BM