Nowy Ford Mondeo z 5 gwiazdkami od EuroNCAP

Nowy Ford Mondeo z 5 gwiazdkami od EuroNCAP22.12.2014
Nowy Ford Mondeo zdobył maksymalną liczbę pięciu gwiazdek w testach bezpieczeństwa przeprowadzonych przez niezależny instytut Euro NCAP. Nowy Ford Mondeo, który wchodzi obecnie do sprzedaży w Europie, jest pierwszym modelem Forda na świecie, ...

który oferuje system Pre-Collision Assist z technologią wykrywania pieszych Pedestrian Detection. Opracowany przez Forda system wykrywa osoby znajdujące się na drodze przed autem oraz pieszych, którzy przekraczają tor ruchu pojazdu, a następnie automatycznie aktywuje układ hamulcowy, jeśli kierowca nie podejmie odpowiednich działań zmierzających do uniknięcia kolizji.

W nowym Fordzie Mondeo debiutują również pierwsze w europejskim sektorze motoryzacyjnym tylne nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa. W razie kolizji, pasy powiększają swoją objętość, aby rozproszyć siłę uderzenia pięć razy bardziej wydajniej, niż w przypadku tradycyjnych pasów.

Nowy Ford Mondeo jest najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem Forda wprowadzonym do sprzedaży w Europie. Elementy, takie jak system Pre-Collision Assist z technologią wykrywania pieszych Pedestrian Detection czy tylne nadmuchiwane pasy bezpieczeństwa zapewniają ochronę zarówno pasażerom pojazdu, jak i pieszym,powiedział Ulrich Koesters, dyrektor linii pojazdów, Ford of Europe.

Inne technologie oferowane w nowym Fordzie Mondeo:

  • Dynamiczne reflektory LED, łączące w pełni LED-owe reflektory o charakterystyce światła zbliżonej do dziennego z system reflektorów adaptacyjnych Adaptive Front Lighting System.
  • Ford MyKey, pozwala kierowcy zaprogramować kluczyk do Forda Mondeo w taki sposób, aby inne osoby prowadzące samochód - z reguły młodsi kierowcy - nie mogły odbierać przychodzących połączeń telefonicznych czy przekraczać ustalonej prędkości maksymalnej.
  • System Active City Stop, który zapobiega kolizjom przy małych prędkościach.
  • Samochodowy system komunikacji SYNC 2 z funkcją wzywania pomocy Emergency Assistance, system sterowania głosowego pozwala kierowcy skupić się na prowadzeniu samochodu, a po wypadku łączy osoby znajdujące się w pojeździe z operatorami lokalnych służb ratunkowych.

Wymagania stawiane przez Euro NCAP autom, które chcą otrzymać pięć gwiazdek są coraz wyższe, dlatego samochody te muszą oferować najwyższy poziom ochrony pasażerów w razie wypadku oraz najnowocześniejsze systemy wspomagające kierowcę. Ford Mondeo oferuje pełny pakiet systemów bezpieczeństwa, w tym pierwszą na świecie technologię wykrywania pieszych, powiedział Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP. Zachęcamy klientów do wykorzystywania pełnego potencjału technologii bezpieczeństwa oraz do zamawiania przede wszystkim opcji związanych z bezpieczeństwem podczas zakupu nowego samochodu.

Struktura Forda Mondeo jest wykonana w 61 procentach ze stali o wysokiej wytrzymałości. Inżynierowie Forda zastosowali również hydroformowaną stal o wysokiej wytrzymałości w przednich słupkach oraz w relingach dachowych, co jest ewenementem w branży motoryzacyjnej. Wszystko to pomaga zredukować wnikanie do wnętrza elementów nadwozia podczas zderzenia nawet o 64 mm.

Inne modyfikacje strukturalne to m.in. stabilizator zaprojektowany tak, aby ograniczyć przemieszczanie się przekładni podczas czołowego zderzenia - co minimalizuje też ruchy kolumny kierownicy - oraz panele progowe wykonane ze stali borowej, zapewniające lepszą ochronę podczas uderzenia w bok pojazdu.

Nowy Ford Mondeo jest już oferowany w sprzedaży. Samochód jest dostępny w wersji pięciodrzwiowej oraz kombi, a także czterodrzwiowej odmianie Mondeo Hybrid, będącej pierwszym hybrydowym modelem budowanym i sprzedawanym przez Forda w Europie.

Źródło: Ford, EuroNCAP