Mazda rozpoczyna seryjną produkcję MX-30 e-Skyactiv R-EV

Mazda rozpoczyna seryjną produkcję MX-30 e-Skyactiv R-EV22.06.2023
Mazda Motor Corporation rozpoczyna dziś w fabryce Ujina 1 w Hiroszimie seryjną produkcję Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV przeznaczonej na rynki europejskie.

Mazda Motor Corporation rozpoczyna dziś w fabryce Ujina 1 w Hiroszimie seryjną produkcję Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV przeznaczonej na rynki europejskie.

MX-30 e‑Skyactiv R-EV[1] to pierwszy samochód Mazdy z silnikiem Wankla, który trafia do masowej produkcji od 11 lat, czyli od momentu wycofania z produkcji Mazdy RX-8 w czerwcu 2012 r. Łącznie Mazda wyprodukowała ponad 1,99 miliona pojazdów napędzanych silnikami z obrotowymi tłokami.

Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV

MX-30 e-Skyactiv R-EV to wyjątkowy hybrydowy model typu plug-in (PHEV), który nadaje nowe przeznaczenie unikatowemu silnikowi Mazdy z wirującym tłokiem. Ten kompaktowy, lekki silnik spalinowy napędza generator, który w razie potrzeby ładuje akumulator wysokonapięciowy lub zapewnia dodatkową moc. Pojazd jest jednak zawsze napędzany silnikiem elektrycznym.

Podczas gdy zasięg 85 km na w pełni naładowanym akumulatorze wysokonapięciowym wystarcza w Maździe MX-30 e-Skyactiv R-EV do codziennej jazdy, silnik Wankla jako generator energii elektrycznej wydłuża ten dystans podczas długich podróży. MX-30 e-Skyactiv R-EV jest idealnym pojazdem dla klientów, którzy chcieliby jeździć korzystając z napędu elektrycznego przez większość czasu i okazjonalnie pokonywać dłuższe dystanse bez obaw o zasięg.

Mazda MX-30 e-Skyactiv EV[2], wprowadzona została do sprzedaży w 2020 r. jako pierwszy seryjnie produkowany samochód elektryczny marki. Teraz MX-30 e-Skyactiv R-EV uzupełnia gamę modelową o unikatową hybrydę typu plug-in.

Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV

MX-30 ucieleśnia zróżnicowane podejście Mazdy do dążenia do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. W procesie projektowania wykorzystano naturalne surowce, takie jak korek i tapicerki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Wielotonowy lakier nadwozia MX-30 jest nakładany za pomocą precyzyjnego pistoletu natryskowego, który dokładnie rozprowadza warstwy materiału na powierzchni karoserii, i znacznie zmniejsza straty lakieru. Co więcej, nowo opracowane powłoki utwardzają się w niezwykle niskiej temperaturze około 80°C. Łącznie te kroki zmniejszają emisję CO₂ w procesie lakierowania wielotonowego o około 34% - 37%.

System zasilania energią słoneczną o mocy 1,1 MW, który został zainstalowany w fabryce Mazdy w Hiroszimie w lipcu 2021 r. dostarcza energię elektryczną do ładowania nowo wyprodukowanych pojazdów MX-30 e-Skyactiv R-EV przed ich wysyłką do Europy.

Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV

Pierwsze egzemplarze Mazdy M-30 e-Skyactiv R-EV do jazd testowych pojawią się w polskich salonach pod koniec listopada. Samochód można już zamawiać u dealerów w cenie od 161 100 zł za bogato wyposażoną wersję Prime-Line. Co ciekawe, ceny podstawowych wersji MX-30 R-EV i MX-30 z napędem czysto elektrycznym są identyczne.

[1] Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV (125 kW/170 KM): zużycie paliwa WLTP (cykl mieszany): 1,0 l/100 km; emisja CO2 WLTP (cykl mieszany): 21 g/km. Zużycie energii elektrycznej WLTP (cykl mieszany): 17,5 kWh/100 km; zasięg na silniku elektrycznym WLTP (cykl mieszany): 85 km.

[2] Mazda MX-30 e-Skyactiv EV (107 kW/145 KM): zużycie energii elektrycznej WLTP (cykl mieszany): 17,9 kWh/100 km; emisja CO2 podczas jazdy: 0 g/km; zasięg całkowity WLTP (cykl mieszany /miasto): 200 km/265 km.

Źródło: Mazda